Najnowsze

Najnowsze

Suski: Czytajcie ustawę. Zrozumcie sobie, jak chcecie

Sędziowie stanu wojennego płynnie przeszli w nową rzeczywistość. Ta zamknięta korporacja nie dokonała samooczyszczenia - mówił w piątek poseł PiS Marek Suski. To jeden z parlamentarzystów, którzy podpisali się pod projektem nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. W TVN24 trwa wydanie specjalne.

Algierczycy zagłosowali. Masowe protesty i najniższa frekwencja w historii

Opóźnionym o pięć miesięcy wyborom prezydenckim w Algierii towarzyszyły masowe protesty w całym kraju. Przez wiele godzin po otwarciu lokali wyborczych w czwartek demonstranci wzywali do bojkotu głosowania, domagając się odejścia całej klasy politycznej. Protesty przyniosły efekt - frekwencja wyborcza była najniższa w całej historii Algierii.

Kidawa-Błońska o projekcie PiS: wiem, że w Senacie tego nie zatrzymamy

To kolejny straszak i kolejny sposób na zamykanie ust sędziom - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), odnosząc się do proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w sądownictwie. Jak oceniła, ustaw tych "nie zatrzyma nawet bardzo mocne wsparcie w Senacie". Marszałek wyższej izby parlamentu Tomasz Grodzki (KO) przyznał, że "przed Senatem będzie ogromne zadanie obrony fundamentu demokracji, jakim jest trójpodział władzy".

Wicepremier Sasin: nie czytałem żadnej książki Tokarczuk. Czy przeczyta? "Raczej chyba nie"

To nie jest taka literatura, która mnie jakoś szczególnie pociąga - powiedział w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Tak tłumaczył, dlaczego nie zna żadnej książki Olgi Tokarczuk. Wcześniej do nieznajomości twórczości noblistki przyznał się inny wicepremier obecnego rządu, minister kultury Piotr Gliński. - To literatura, która wymaga pewnych kompetencji poznawczych - komentowała jego deklarację sama pisarka.

Terlecki w Sejmie o projekcie PiS

Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę. To jest bardzo łagodny, delikatny projekt - przekonywał szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, odnosząc się do proponowanych przez PiS zmian w sądownictwie. Ocenił, że słowa o "stanie wojennym w wymiarze sprawiedliwości" wypowiadane przez krytyków projektu to "bzdura", a "opozycja łże".

"Niektórzy sędziowie apelowali, żeby to uregulować". Rzecznik rządu o projekcie PiS

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której w Polsce obywatele nie będą wiedzieli, czy orzeczenia wydawane w ich sprawach mają charakter ostateczny - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Mueller. Tak tłumaczył, dlaczego już na najbliższym posiedzeniu Sejmu może być rozpatrzony zgłoszony dzień wcześniej przez posłów z klubu PiS projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Na antenie TVN24 trwa wydanie specjalne.

Po aferze hejterskiej poszedł na urlop. Przerwa Piebiaka w orzekaniu przedłużona

Sędzia Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości, który zrezygnował ze stanowiska w efekcie tak zwanej afery hejterskiej, miał wrócić do orzekania 6 grudnia. Jak jednak poinformował warszawski sąd okręgowy, sędzia nadal "przebywa na usprawiedliwionej nieobecności" i nie będzie orzekał do czerwca 2020 roku. Piebiak zaprzecza, jakoby uczestniczył w akcji dyskredytowania sędziów.

Funt reaguje na wyniki wyborów. "Efekt ulgi"

Po zwycięstwie Partii Konserwatywnej w brytyjskich wyborach parlamentarnych funt mocno zyskiwał wobec głównych walut. Brytyjska waluta umocniła się również wobec złotego; w piątek rano za jednego funta trzeba było zapłacić prawie 5,17 zł, najwięcej od trzech lat. W kolejnych godzinach wzrosty wyhamowały.

Zełenski do Putina: dla nas najważniejsze jest ludzkie życie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartkowym programie telewizyjnym odniósł się do wypowiedzi Władimira Putina o ewentualnym przejęciu władzy w Donbasie przez siły ukraińskie. "Będzie Srebrenica i tyle" - mówił we wtorek prezydent Rosji. - Rozumiemy, że żyją tam Ukraińcy, z szacunkiem odnosimy się do obywateli Ukrainy i żadnej rzezi nie będzie - odpowiada Putinowi prezydent Zełenski.

"Projekt ustawy kagańcowej, mającej na celu zastraszyć sędziów, żeby zaniemówili"

Ten projekt idealnie wpisuje się w logikę dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego - ocenił sędzia Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Krzysztof Rączka. Chodzi o zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym zaproponowane przez posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem sędziego Rączki, "motywem jest paniczny strach ekipy rządzącej przed anarchią, do której doprowadzili w systemie prawnym". Na antenie TVN24 trwa wydanie specjalne.

Koniec trójpodziału władzy? Rzecznik Sądu Najwyższego: wiele argumentów na to wskazuje

Oczywistym celem politycznym przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu zmian w sądownictwie jest uciszenie krytyków - stwierdził rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Zapytany, czy wprowadzenie proponowanych przepisów byłoby definitywnym końcem trójpodziału władzy, odparł: - Jest wiele argumentów wskazujących na to, że rzeczywiście tak. W TVN24 trwa wydanie specjalne.

Sejm changes rules for selecting members of National Electoral Commission

The Sejm is changing the rules and regulations on appointing members of the National Electoral Commission. Seven out of the ten members will be chosen by MPs. They will also be able to motion to dismiss them. This destroys independence and politicises yet another state body, say Civic Platform MPs, who submitted three changes to the bill - all of which were rejected.

Ewa Łętowska: projekt PiS niekonstytucyjny i niedemokratycznie obraźliwy

"Na poziomie standardu niezawisłości sędziów i niezależności sądów polexit właśnie się dokonuje" - napisała w komentarzu dla OKO.press profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Odniosła się do projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym, autorstwa posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości. W TVN24 trwa wydanie specjalne.

"Wyprą lokalną kulturę". Boją się napływu imigrantów, wyszli na ulice

Jedna osoba zginęła, a kilkadziesiąt zostało zatrzymanych w czwartek w stanie Asam w wyniku zamieszek, które przerodziły się w demonstracje przeciw ustawie, przyznającej obywatelstwo niemuzułmanom. W związku z zamieszkami na północny wschód Indii przerzucono kilka tysięcy żołnierzy i wprowadzono godzinę policyjną.

Ślisko na drogach, zderzyły się cztery auta

Cztery auta, w tym dwie ciężarówki, zderzyły się na drodze w Rększowicach koło Częstochowy. Do zdarzenia przyczyniły się zapewne trudne warunki panujące dziś rano na drogach w regionie. - Nawet służby miały problem, żeby dotrzeć do miejsca zdarzenia - mówi sierż. sztab. Kamil Sowiński z częstochowskiej policji.

Johnson: Będziemy mogli w końcu doprowadzić do brexitu. Żadnych "ale"

Partia Brexitu nie dostała się do Izby Gmin, ale przytłaczające zwycięstwo konserwatystów Borisa Johnsona oznacza, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do końca stycznia jest już niemal przesądzone. Szef rządu zapowiedział "uszanowanie woli Brytyjczyków" w sprawie brexitu, a przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wyraził oczekiwanie jak najszybszego głosowania nad tą sprawą w brytyjskim parlamencie.

Frankowicze zalewają sądy pozwami

W 2019 roku zwiększyła się liczba pozwów, jakie frankowi kredytobiorcy składają w sądach - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, tylko w trzecim kwartale wpłynęło ich 3,2 tysiąca, co oznacza wzrost w stosunku do poprzednich trzech miesięcy o 42 procent.