Najnowsze

Najnowsze

Gdy polityka schodzi na psy

Nie, nie będzie o Trybunale, o lustracji ani kłótniach w koalicji. Będzie o psach, a ściśle - o jednym psie i to suczce.Marszałek Ludwik Dorn wprawił wszystkich w Sejmie w osłupienie, gdy przybył do parlamentu prowadząc na smyczy Sabę - swoją suczkę sznaucerkę. Żelazny marszałek pokazał ludzkie oblicze, oszczędzając Sabie całodziennego oczekiwania na pana urozmaicanego serenadami skowytu.

Turcja zmienia konstytucję

Tureckie Wielkie Zgromadzenie Parlamentarne przyjęło poprawkę do konstytucji, która wprowadza bezpośrednie wybory prezydenckie. Jeśli zmiany zaaprobuje prezydent, głowa państwa będzie w Turcji wybierana przez wszystkich obywateli, a nie tylko deputowanych. Prezydent Ahmet Necdet Sezer zapowiada jednak, że może zawetować poprawki.

Jak rozwiązać problem lustracji w Polsce?

Środa, 9 maja, 21:00 Przemysław Gosiewski nie widzi podstaw do uznania obecnego kształtu ustawy lustracyjnej za niezgodny z konstytucją. W magazynie "24 Godziny" nowy wicepremier stwierdził, że jeśli tak się stanie, trzeba będzie znaleźć inny sposób, który pozwoli zamknąć temat lustracji w Polsce. Z podjęciem takiej decyzji należy poczekać jednak do ogłoszenia werdyktu przez Trybunał Konstytucyjny.

"Super Express": Po co mu kamienica w Brukseli?

Ponad pięć i pół miliona złotych chcą wydać władze Łodzi na kupno kamienicy w Brukseli. Ma się tam mieścić Łódzkie Biuro Regionalne. Prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki uznał, że dotychczasowa siedziba biura jest zbyt skromna - donosi "Super Express".

"Dziennik": Blida pomagała w interesach śląskiej Alexis

Barbara Blida zabiegała o interesy śląskiej Alexis u polityków prawicy i lewicy. To, że posłanka SLD lobbowała za Barbarą Kmiecik, potwierdzili w prokuraturze Janusz Steinhoff, wicepremier z AWS i Jerzy Markowski, wiceminister przemysłu w rządzie SLD - dowiedział się "Dziennik".

"Gazeta Prawna": Niższe renty od 2009 roku

Od 1 stycznia 2009 r. wysokość rent z tytułu niezdolności do pracy będzie zależeć od wysokości składek zgromadzonych na koncie emerytalnym. Projekt ustawy trafił już do konsultacji społecznych - donosi "Gazeta Prawna".

"Głos Pomorza": Piekło Kenijki

Dramat jeszcze jednej Afrykanki opisuje "Głos Pomorza". Zwabiona podstępem, zmuszana do prostytucji Kenijka stała się ofiarą okrutnego znęcania się stręczycieli. We wtorek wieczorem wycieńczoną kobietę z domu publicznego pod Słupskiem zabrała policja - ujawnia gazeta.

Kropka nad i 09.05

Zdaniem pełnomocnika rodziny Barbary Blidy mecenasa Leszka Piotrowskiego, samobójstwo Barbary Blidy jest na razie tylko hipotezą. Nie można w tej sprawie mówić o twardych dowodach. - Tego nie wyjaśni władza zwierzchnia nad ABW ani prokuratura jedna czy druga - oświadczył mecenas Piotrowski - Przeciwnikami wyjaśnienia tej sprawy są ludzie inteligentni, ludzie szkoleni - dodał. Jego zdaniem, tylko sejmowa komisja śledcza, której obrady byłyby transmitowane na żywo, byłaby w stanie wyjaśnić okoliczności śmierci byłej posłanki.

„Brzechwa dla dorosłych”

W moje ręce, dzięki mojej żonie Annie, wpadła książka „Brzechwa dla dorosłych”. W przeciwieństwie do „Brzechwa dzieciom” ta książka, jak sam tytuł wskazuje, przeznaczona jest dla nieco starszego czytelnika. Zawiera ona liryki, skecze, monologi, satyrę i wreszcie teksty publicystyczne autora, który przede wszystkim kojarzy się z bajeczkami dla dzieci. Warto sięgnąć po „dorosłe” teksty Brzechwy, wiele z nich wciąż jest aktualnych. Oto przykład pierwszy z brzegu, Jan Brzechwa wyjaśnia:

Bądźcie płodni i rozmnażajcie się… bez końca?!

Ma szesnaścioro dzieci i jest szczęśliwa. Czuje, że jest do tego stworzona. To jej powołanie. Druga ma czternaścioro dzieci i gdy zrobiła sobie krótką przerwę, źle się z tym czuła. Mówi, że lubi być w ciąży. Trzecia ma czwórkę dzieci i więcej nie chce, bo sama ma kilkanaścioro rodzeństwa i matka nigdy nie miała dla niej czasu. Wkurza ją, że inne mamy patrzą na nią z mieszaniną troski (bo może jest chora?) i pogardy, gdy słyszą, że ma tylko czwórkę (nieustająca licytacja). Wkurza ją presja otoczenia i zniewolenie kobiet. Czwarta ma pięcioro i pretensje do męża, że on nie chce na razie więcej.

Muszą opuścić stadion do 30 czerwca

Centralny Ośrodek Sportu odwołał zaplanowane na czwartek rozmowy z kupcami ze Stadionu X-lecia w Warszawie. Zdaniem dyrekcji COS, po definitywnej decyzji ministra sportu o nieprzedłużaniu umowy z dzierżawiącą obiekt firmą Damis, dalsze rozmowy niczego już nie zmienią. Najpóźniej do 30 czerwca kupcy będą musieli opuścić teren, na którym w przyszłości ma stanąć stadion narodowy.

Dorn zapyta prawników o Gronkiewicz-Waltz

Marszałek sejmu Ludwik Dorn zapowiada, że zwróci się do prawników o opinię dotyczącą zapowiedzi Hanny Gronkiewicz-Waltz, że nie stanie ona przed komisją bankową. Była szefowa NBP, w liście do marszałka napisała, że nie ma podstaw prawnych, by musiała stawić się przed komisją śledczą ds. banków i dlatego na wyznaczone przesłuchanie nie przyjdzie.

HAŃBA NARODOWA

Jestem wstrząśnięty przypadkiem Janet Johnson. Takie rzeczy dzieją się w naszym katolickim kraju? Spodziewam się, że stanowisko w tej sprawie zajmie polski Kościół. Oczekuję stanowiska prezydenta i premiera. To, co stało się Janet, rzuca się straszliwym cieniem na nas wszystkich, na wszystkich Polaków.

Bre Bank wsiada w 850 aut

Bre Bank wyłoży na flotę kilkadziesiąt milionów złotych. To będzie jedno z większych zamówień w branży - pisze "Puls Biznesu"

Benedyktyni tworzą sieć handlową

Ogólnopolską sieć około 100 sklepów pod wspólną zakonną marką zakładają benedyktyni z krakowskiego Tyńca - pisze "Gazeta Wyborcza".

Pożegnanie z kasetą

Kaseta i magnetofon - przez kilkanaście lat główne symbole rynku muzycznego - nieubłagalnie znikają z obiegu. Sieciom handlowym nie opłaca się już dla nich trzymać miejsca na półkach - pisze "Gazeta Wyborcza".

Cud gospodarczy?

Rekordowy wzrost gospodarczy. Silnie rosnący eksport. Znaczny spadek deficytu budżetowego. Na to wszystko pracuje tylko co druga osoba w wieku produkcyjnym - pisze "Gazeta Wyborcza".

Esbecy nie będą anonimowi

Trybunał Konstytucyjny rozpoczyna dziś prace nad zbadaniem konstytucyjności ustawy lustracyjnej. Prezes IPN Janusz Kurtyka nie chce jednak wypowiadać się w tej sprawie, by jego słowa zostały odebrane, jako forma nacisku na TK. Komentuje natomiast postawę środowisk dziennikarskiego i naukowego wobec lustracji: - W latach 70. i 80. ponad 40 procent współpracowników SB, to osoby z wyższym wykształceniem. I to może być jeden z motywów ich sprzeciwu - mówi "Rzeczpospolitej"

Złotówka lepsza niż frank

Polacy spłacający kredyty we frankach szwajcarskich przez ostatnie miesiące zacierali ręce, bo wraz ze spadającym kursem franka obniżała im się miesięczna rata. Nie chcieli słyszeć o ich zamianie na kredyty złotówkowe, oprocentowane nieco wyżej, których raty nie malały - pisze "Dziennik".

Urzędnicy muszą odpracować przerwy na papierosa

Ciężkie czasy nastały dla pracowników starostwa powiatowego w Gorzowie Wielkopolskim popalających w godzinach pracy. Ich szef postanowił rozliczać ich z przerw na papierosa. Za każdym razem, gdy wychodzą do palarni, muszą w specjalnym zeszycie zapisać, ile czasu tam spędzili - pisze "Dziennik".

Koniec ery wielkich sklepów?

Samoobrona i Prawica RP naciskają na PiS, by uchwalić ustawę ograniczająca budowę centrów handlowych i marketów. Według rządu przepisy będą sprzeczne z prawem UE. Mimo to PiS je poprze - uważa "Gazeta Wyborcza".

Prezesura dla żony posła

Żona posła i rzecznika Samoobrony Mateusza Piskorskiego już wkrótce może zostać szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Andrzej Lepper nie widzi nic złego w tym, żeby fotel prezesa dostała żona posła jego partii - pisze "Dziennik".

Koszmar w domu starców

O tragedii w domu pomocy społecznej donosi Super Express. Opisuje on gehennę 82-letniego pensjonariusza domu starców we Włościborzu, który umarł po przewiezieniu z domu opieki do szpitala.

Tradycje narodowe w cieniu Euro

Kawiarnia koło Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie podczas piłkarskich mistrzostw Euro 2012 na pewno przyniesie wielkie zyski. Lokal ten kupił Instytut ks. Henryka Jankowskiego. Będzie tam mieścić centrum biznesowo-kulturalne - pisze "Dziennik"

Oświadczenia na podpałkę?

Trybunał Konstytucyjny ma zając się dziś ustawą lustracyjną. Zanim rozpozna wnioski SLD i RPO, Trybunał zajmie się kolejnym wnioskiem marszałka Sejmu o odroczenie rozprawy. Część pracodawców przyjmuje oświadczenia od pracowników, ale nie przesyła ich jeszcze do IPN. Co stanie się z nimi, jeśli TK zakwestionuje ustawę?- zastanawia się "Życie Warszawy"

Informacje o rybach ściśle tajne

Rząd miał dwa lata, aby poinformować polskich konsumentów, że ryby z Bałtyku mogą zawierać rakotwórcze dioksyny. Taki obowiązek nałożyła na nas Unia Europejska. Powinien, ale tego nie zrobił - twierdzi "Życia Warszawy"

Karta nie dla każdego Polaka

Kto jest obywatelem, ten jest Polakiem, a kto nie ma obywatelstwa, ten już Polakiem nie jest - pisze "Nasz Dziennik" Prawo jest prawem i jest bezlitosne.