Najnowsze

Najnowsze

Miller: nie ma innego wyjścia - trzeba otworzyć archiwum

Poniedziałek, 14 maja, 21:00 Goście Magazynu 24 - Leszek Miller, Jacek Kurski i Jarosław Gowin odnieśli się do apelu Adama Michnika o całkowite otwarcie teczek. Nie kryli też zdziwienia postawą redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i zmian podejścia w kwestii lustracji. Jacek Kurski spekuluje nawet o spisku, który ma udowodnić, że "w archiwach są same nonsensy".

Marketing muzealny

Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Piękne miejsce na południu Polski (ok. 30 km od Katowic), powstałe na przełomie XV i XVI wieku. W swoich grubych ścianach zachowuje oryginalne wyposażenie zamku z przełomu XIX i XX wieku (jak informują przy kasie, w 80 proc.). Bite dwie godziny zwiedzania. Stare, piękne meble. Księgi, zbrojownia, porcelanowe zastawy, poroża jeleni. Smakowita lekcja historii na wyciągnięcie ręki.

NOC

Aleksander Lwowicz Apuchtin był przez 20 lat (1879-97) kuratorem warszawskiego okręgu szkolnego. Miał jasną koncepcję, czego i jak należy uczyć: za jego sugestią Dymitr Iłowajski napisał dla polskich uczniów podręcznik do historii. Putin byłby z takiej książki dumny: według rosyjskiego metra nie zawierała „fałszerstw i rewizji”…

Początek prywatyzacji po nowemu?

Resort skarbu zmienia politykę prywatyzacyjną - chce łączyć firmy w duże grupy, a dopiero później je sprzedawać. Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi, że czasy parcelacji państwowego majątku się skończyły.

Robotnicy żądają podwyżek

Według "Gazety Wyborczej", już nie tylko specjaliści chcą zarabiać więcej, ale także ochroniarze, sprzątacze i zwykli robotnicy. Firmy w dużych miastach łapią się za głowę. - Jak tak dalej pójdzie, będziemy musieli zrywać kontrakty - mówią.

Sprawa Przemyka - ilu esbeków dostanie zarzuty?

Postawienie zarzutów odpowiedzialnym za matactwa w sprawie śmiertelnego pobicia warszawskiego maturzysty w 1983 r. zapowiada szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel - czytamy w "Gazecie Wyborczej"

Wojewódzki przesłuchany przez ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przesłuchała Kubę Wojewódzkiego – dowiedział się "Wprost". Świadek koronny w śledztwie dotyczącym wielkiego gangu narkotykowego miał zeznać, że telewizyjny gwiazdor kupował od niego kokainę. Wojewódzki dementuje te doniesienia. W sprawie pojawiają się też inne znane postaci polskiego show-biznesu.

Dziesięciu z PiS do Jurka

Nawet dziesięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości w ciągu najbliższych tygodni może przyłączyć się do Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka - zapowiada "Życie Warszawy"

OBOP: Wyrok słuszny, ale archiwa trzeba otworzyć

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy lustracyjnej jest słuszny, ale archiwa Instytutu Pamięci Narodowej trzeba otworzyć - to wnioski płynące z sondażu OBOP przeprowadzonego dla "Dziennika".

Co było w komputerze Marczuka?

Służbowy komputer Witolda Marczuka został skradziony przez złodziei, ale policja szybko go odzyskała. Czy były w nim informacje ważne dla bezpieczeństwa państwa - pyta "Rzeczpospolita".

Elektroniczny bat na sprzedawców

Właściciele sklepów w wielkich centrach handlowych chwytają się drastycznych metod, by monitorować sprzedawców. Nie wystarczają im już kamery i wynajęci obserwatorzy udający klientów. Szefowie i menedżerowie sklepów na wyścigi instalują liczniki wejść klientów i porównują liczbę kupujących do ilości sprzedanego towaru - czytamy w "Dzienniku Łódzkim".

Język szpitalnej karty

Na szpitalnych kartach informacyjnych lekarze muszą pisać po polsku, a nie, jak do niedawna, po łacinie. Wielu z nich ignoruje rozporządzenie ministra zdrowia, bo uważa że taki zapis szkodzi pacjentom – pisze "Dziennik Polski". Bo kiedy pacjent znajdzie się za granicą, nikt nie zrozumie takiego rozpoznania - tłumaczą lekarze.

MEN przespało przetarg na gimbusy

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie poradziło sobie z zakupem 100 nowych gimbusów, chociaż obiecało je uczniom od września. Na początku resort długo zwlekał z ogłoszeniem przetargu, a potem odwołał go, bo żadna z firm nie spełniła wymaganych warunków - podaje "Metro". Na nowy przetarg nie starczy juz pewnie czasu, a 13 mln zł przeznaczone na ten cel przepadnie.

Spóldzielnie eksmituja mieszkańców

Zarządy spółdzielni mieszkaniowych w obawie przed mającym rychło nastąpić uwłaszczeniem lokatorów w pośpiechu eksmitują spółdzielców. Szczególnie tych, co do których posiadają niewyegzekwowane dotąd nakazy eksmisji sprzed 2001 roku, tj. z okresu, gdy sądy nie musiały orzekać o prawie do lokalu socjalnego pisze "Nasz Dziennik".

Więzień poda pacjentowi kaczkę

Dyrektor szpitala w Sieradzu postanowił zwolnić pielęgniarki. Ich obowiązki zamierza powierzyć pracownikom ekipy porządkowej. Sprzątaczkom mają pomagać więźniowie-wolontariusze - informuje "Dziennik Łódzki".

Kobieta - najtańszy pracownik

Pracodawcy przekraczają prawo, jednak nadal czują się bezkarni - pisze "Dziennik". Dyskryminacja jest tak samo powszechna, jak powszechne jest zgoda na nią - skarżą się jednostki.

Prawica RP w szeregach tajemnego bractwa

Marek Jurek i główni członkowie nowej partii Prawicy RP - według "Metra" - są związani z tajemniczym klubem monarchistów. Jego członkowie za największe zło uważają demokrację, a na konkursach szermierczych wręczają sobie zamiast nagrody imitację kielicha św. Graala. W szeregach organizacji jest wiele znanych osób.

Posłanka wyłudziła samochód

Jeśli jakaś historia jest nieprawdopodobna, to nie znaczy, że jest nieprawdziwa. Jak donosi "Fakt" - posłanka Samoobrony Zofia Grabczan przywłaszczyła sobie auto swojej dawnej znajomej Anny Ł. Parlamentarzystkę chroni immunitet i policja jest wobec niej bezsilna.

Szczygło pod parasolem GROM-u

Minister obrony Aleksander Szczygło chce, by podczas zagranicznych wyjazdów ochraniali go komandosi GROM. Jak pisze "Newsweek", komandosi z superjednostki zostali już wyselekcjonowani do tego zadania. Komandosi, którzy dla własnego bezpieczeństwa nie pokazują publicznego wizerunku, teraz mogą mieć kłopoty.

Nie będzie śledztwa w sprawie pomówienia Ceynowy

Warszawska prokuratura odmawia poprowadzenia śledztwa w sprawie pomówienia przez "Wprost" rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzeja Ceynowy. Tygodnik - powołując się na dokumenty znajdujące się w IPN napisał, że dwaj profesorowie UG, Andrzej Ceynowa i Józef Włodarski, zagorzali przeciwnicy lustracji naukowców, byli agentami SB.

Trybynał kwestionuje wolę wyborców

Niedziela, 13 maja, 21:00 Fale komentarzy wywołał piątkowy werdykt Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie zakwestionowali w dużej części zgodność ustawy lustracyjnej z konstytucją. Zdaniem byłego opozycjonisty Andrzeja Gwiazdy, Trybunał nie powinien uchylać wielu elementów ustawy.

Żona stanu

Podobno w Polsce nie mamy prawdziwych mężów stanu. Ale za to mamy żonę. I to na najwyższym szczeblu.

Cała Portugalia szuka porwanej dziewczynki

Grupa kilkuset portugalskich motocyklistów włączyła się w poszukiwania brytyjskiej dziewczynki. Porwana dziesięć dni temu Madeleine McCann wczoraj skończyła cztery latka. W kościele w Praia da Luz, miasteczku, gdzie dziewczynka zaginęła, odprawiono specjalną Mszę Świętą.

Poznajmy zdrajców (małżeńskich)

Okazuje się, że dla bezpieczeństwa polskiej demokracji ważne jest nie tylko, czy ktoś był agentem, ale też czy w PRL miał kochankę albo „nie takie” skłonności. Bo jeśli miał, to esbek do dzisiaj może go szantażować. Skoro esbek pisał w teczkach, to wie, co pisał. Moskwa też wie. Tylko my nie wiemy. Czas się dowiedzieć – uznał Donald Tusk i przebijając inne partie wezwał do otworzenia teczek, bez zamazywania miejsc intymnych…

Chwila oddechu

Kiedy w weekend większość ludzi myśli o tematach lekkich, łatwych i przyjemnych, ja robię sobie przerwę i zamiast spraw lekkich, łatwych i przyjemnych, biorę się za bary z polityką. I jest mi dobrze.

Trzeba zlikwidować IPN, mówi S. Niesiołowski

Zapytany przez "Trybunę" jak ocenia IPN, prof. Stefan Niesiołowski odpowiedział, że Instytut uległ w ciągu ostatniego roku gruntownej degeneracji i że ta instytucja właściwie staje się powoli niepotrzebna i szkodliwa. Przynosi więcej szkody niż pożytku.

Dałem Ungierowi... pół miliona dolarów

Pół miliona dolarów łapówki za sprzedaż wrocławskiego Dworu Wazów i drugie tyle za pozostałe hotele należące do "Juventuru" wręczył w 1992 r. byłemu szefowi kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego Markowi Ungierowi poszukiwany dziś listem gończym Wiesław Michalski, pisze "Nasz Dziennik".