Najnowsze

Najnowsze

Rosja chce zabić prezydenta Gruzji?

- Rosyjskie służby specjalne przygotowują zamach na prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - donosi gruzińska prasa. Do zamachu ma dojść na przełomie listopada i grudnia.

Filmfest czas zacząć

Zmęczyły Cię taśmowe hollywoodzkie produkcje, ciągle ci sami aktorzy i ciamkająca popcorn publiczność? Masz dość filmów, których zakończenie jesteś w stanie przewidzieć po pierwszych pięciu minutach? Warszawa szykuje dziesięć dni filmowej uczty dla bardziej wymagających kinomanów.

Chlebowski: Prezydent zabierze pieniądze tysiącom Polaków

- Jeżeli pan prezydent zawetuje tę ustawę, to pozbawi grupę około 250 tysięcy Polaków przywilejów emerytalnych - tak Zbigniew Chlebowski komentuje słowa Lecha Kaczyńskiego, który zapowiedział, że "zrobi wszystko by krzywdząca setki ludzi ustawa o emeryturach pomostowych nie weszła w życie".

Afganistan się rozpada

Kraj "stacza się po spirali w dół" - to jeden z wniosków prawie ukończonego już raportu amerykańskich agencji wywiadowczych na temat sytuacji w Afganistanie, który przytacza "New York Times".

Merkel: skarga Powiernictwa była nieuzasadniona

- Decyzja Trybunału potwierdziła, że skarga Powiernictwa nie była uzasadniona - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska nie musi zwracać majątków Niemcom wysiedlonym przymusowo z Polski po II wojnie światowej.

Nie ma kamer TVP, komisja zerwana

Mieli omawiać sytuację w Polskim Radiu, ale rozeszli się do domów nie rozpoczynając nawet dyskusji. Powód? Na posiedzeniu komisji kultury, zabrakło ekipy TVP, która - chociaż początkowo była na sali - nagle ją opuściła. Pojawiły się pogłoski, że dziennikarze otrzymali informację o utajnieniu posiedzenia, które było w pełni jawne. Rzeczniczka TVP odpowiada: Nie powiedzieliśmy naszym dziennikarzom o utajnieniu. Przenieśliśmy się, bo chcieliśmy nagrać coś innego.

Nadzy przeciwko korridzie

Obrońcy zwierząt znów w barwny sposób dali znać o sobie. Tym razem półnadzy aktywiści położyli się pokotem przed Parlamentem Europejskim i oblali się sztuczną krwią.

Tusk: Sarko zrozumie wszystko

Zrozumienie Nicolasa Sarkozy'ego dla restrukturyzacji polskich stoczni jest "imponujące", to wniosek, jaki wyciągnął premier Donald Tusk po spotkaniu z francuskim prezydentem.

"Szykuje się wielki skandal - Kaczmarek zaciera ręce"

Jeśli doniesienia te okażą się prawdą, to szykuje się wyjątkowy skandal. W tej sprawie bardziej niż w jakiejkolwiek innej został zebrany bardzo mocny materiał dowodowy - tak Zbigniew Ziobro komentuje informacje RMF FM, że najprawdopodobniej w styczniu prokuratura umorzy śledztwo ws. składania fałszywych zeznań między innymi przez byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Wiceszef policji pacyfikował "Wujka"

Kazimierz Szwajcowski, obecny zastępca Komendanta Głównego Policji, był w oddziale podlegającym oficerom SB, który zabezpieczał pacyfikację kopalni "Wujek" - poinformowała "Rzeczpospolita". - Nie miałem wpływu na to, gdzie zostałem skierowany jako funkcjonariusz milicji. Wejście na teren kopalni "Wujek" było i jest dla mnie ogromną osobistą tragedią - tłumaczy się policjant.

Powiernictwo Pruskie się nie poddaje

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie jest w stanie powstrzymać roszczeń Powiernictwa Pruskiego. Wysiedleni Niemcy zapowiadają, że swoich racji będą dochodzić przed sądami na całym świecie.

"Nie jestem zabójcą. Chcę wrócić do służby"

- Wszyscy mieliśmy nadzieję, że tak się stanie, bo czytając akta sprawy widzieliśmy w nich duży bałagan - tak plutonowy Tomasz B., jeden z oskarżonych żołnierzy ws. Nangar Khel komentuje decyzję warszawskiego Sądu Okręgowego o zwrocie prokuraturze sprawy dotyczącej ostrzału wioski. Pytany o swoje plany, odpowiada krótko: - Wierzę, że wrócę do służby, bo nie jestem zabójcą.

Chodorkowski trafił do izolatki

Michaił Chodorkowski, były rosyjski oligarcha i osobisty wróg Władimira Putina, trafił do izolatki więzienia w Krasnokamieńsku, gdzie odsiaduje ośmioletni wyrok. Powodem nowej kary jest... publikacja w październikowym numerze rosyjskiej edycji miesięcznika "Esquire".

Moskwa zapewnia, że nie dozbroi Iranu

Moskwa nie ma zamiaru sprzedać Iranowi rakietowego systemu obrony powietrznej S-300, zapewniają Rosjanie. Izraelczycy obawiają się, że rosyjska broń ośmieli Teheran do bardziej agresywnej polityki w regionie.

Korea Północna zamyka drzwi przed inspektorami

Północnokreański kompleks jądrowy Jongbion jest zamknięty dla inspektorów ONZ, poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. To godna ubolewania decyzja Phenianu, skomentował Waszyngton.

Sprawa Nangar Khel wraca do prokuratury

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił do prokuratury akt oskarżenia wobec sześciu polskich żołnierzy, którzy mieli popełnić zbrodnię wojenną. Chodzi o sprawę ostrzału afgańskiej wioski Nangar Khel. Prokuratura już zapowiedziała w wydanym komunikacie, że odwoła się od decyzji sądu.

Polacy tyją na potęgę

Coraz szybszy styl życia, złe odżywianie, brak czasu na przyrządzenie "normalnego" posiłku przyczyniają się do tego, że Polacy tyją. Z badań TNS OBOP wynika, że prawie jedna trzecia Polaków ma problemy z nadwagą.

Krwawe zamachy w Pakistanie

Pakistan pogrąża się w chaosie. W dwóch nalotach dokonanych na bazę treningową, w północnej części kraju, zabito co najmniej 20 islamskich bojówkarzy. Równocześnie ok. 20 osób zginęło w dwóch zamachach bombowych w Islamabadzie i na północy kraju.

Odnaleziono ciało nurka z Heweliusza

Na Bałtyku, na niemieckich wodach terytorialnych, znaleziono ciało nurka, który dwa tygodnie temu zaginął podczas penetracji wraku promu "Jan Heweliusz". Tożsamość mężczyzny potwierdziła rodzina – poinformował PAP świnoujskiej prokuratury Włodzimierz Cetner.

Rosja wycofała wojska ze stref buforowych

Rosja przekazała tzw. strefy buforowe, arbitralnie wytyczone obszary wokół dwóch zbuntowanych republik gruzińskich, w ręce europejskich obserwatorów. Teraz Moskwa oczekuje od Unii Europejskiej, by ta nie dopuściła do ewentualnych aktów agresji ze strony gruzińskiej, mówił rzecznik prasowy rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Andriej Niestrierienko.

Grechuta zabrzmiał na Wieży Mariackiej

W czwartek mija druga rocznica śmierci Marka Grechuty - poety, piosenkarza, kompozytora i malarza. Kraków postanowił uczcić pamięć słynnego pieśniarza. W południe tuż po Hejnale Mariackim z wieży kościoła Mariackiego popłynęły dźwięki piosenki "Ocalić od zapomnienia".

"Będę blokował projekt rządu"

Prezydent Lech Kaczyński zrobi wszystko, aby rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych nie wszedł w życie. Po 20 października zostanie zwołana Rada Gabinetowa, na której omówione zostaną wszystkie ważne dla Polski sprawy. Swoje stanowisko prezydent przedstawił w czwartek podczas zjazdu krajowego NSZZ "Solidarność".

Nie musimy zwracać majątków Niemcom

- Polska nie musi zwracać majątków Niemcom wysiedlonym przymusowo z Polski po II wojnie światowej - ogłosił Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, odrzucając tym samym skargę "Pruskiego Powiernictwa" w tej sprawie - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Według Trybunału, skarga jest bezpodstawna.

Gosiewski zrezygnuje z szefowania klubowi PiS?

Przemysław Gosiewski złoży w poniedziałek rezygnację z funkcji szefa parlamentarnego klubu PiS - twierdzi "Dziennik". - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - powiedział Gosiewski. Z kolei rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński oświadczył w TVN24, że nic mu na ten temat nie wiadomo.

Dramatyczny koniec wakacji

Ponad setka polskich turystów od dwóch dni nie może wydostać się z Cypru. Kilkakrotnie przerzucani z lotniska do kolejnych hoteli, nie zostali nawet poinformowani o przyczynach tej sytuacji. Pełnomocnik zarządu organizatora wycieczki zapewnia, że jeszcze w czwartek powrócą oni do kraju.

Jest słodki, ale uwaga na pazurki!

Zoo w Kownie ma nową atrakcję, która zepchnęła na drugi plan wszystkie inne zwierzęta - małe lwiątko. Urodzony w lipcu maluch to drugie dziecko stałych mieszkańców ogrodu: ośmioletniego Simby i siedmioletniej Moli.

Nobel literacki dla Francuza

Tegoroczna Nagroda Nobla z literatury trafiła do Francuza Jean-Marie Gustave Le Clézio. - Jego twórczość to literatura silnie psychologiczna, silnie związana z francuską tradycją literacką i kulturową - ocenił historyk literatury Janusz Odrowąż-Pieniążek.

Wyciek gazu na Śląsku

Na stacji benzynowej w Skoczowie w woj. śląskim rozszczelnił się zbiornik z gazem. Na miejscu jest 19 jednostek straży. Droga krajowa nr 81, popularnie zwana "wiślanką", wiodąca z Katowic w kierunku Wisły została zablokowana. Okolicznym mieszkańcom nic nie zagraża.

"Tak" dla zawieszenia sankcji wobec Mińska

Parlament Europejski dał rządom państw członkowskich zielone światło na sześciomiesięczne zawieszenie sankcji wizowych wobec niektórych przedstawicieli białoruskiego reżimu. To nagroda za dotychczasowe uwolnienia więźniów politycznych.