Weteran IRA odpowie za morderstwo

Aktualizacja:

Weteran IRA został formalnie oskarżony o zamordowanie dwóch angielskich żołnierzy w Irlandii Północnej. Do zabójstwa doszło 7 marca w Antrim, podczas strzelaniny ranny został też Polak.

Jak podano w piątek w Belfaście, decyzja w sprawie przedstawienia formalnego oskarżenia o udział w zamachu w bazie Massereene 7 marca, została podjęta przez sąd w czwartek wieczorem.

Zwolniony i aresztowany

41-letni Colin Duffy, weteran IRA usłyszał w sumie osiem zarzutów. Najcięższe z nich to morderstwo Patricka Azimkara i Marka Quinseya - żołnierzy, którzy zginęli przed koszarami w Antrim. Poza tym odpowie za pięć usiłowań morderstwa i nielegalne posiadanie broni.

W czwartek sześciu podejrzanych o morderstwo zostało z przyczyn formalnych zwolnionych z aresztu. Jednym z nich był właśnie Duffy, który wkrótce potem został ponownie aresztowany przez policję w Antrim.

Policja się mści?

W czwartek wieczorem przeciwko postawieniu Duffy'ego w stan oskarżenia demonstrowało ponad 200 jego sympatyków i sąsiadów - mieszkańców Lurgan w hrabstwie Armagh, na południowy zachód od Belfastu.

Rodzina działacza republikańskiego oskarża policję, że ta mści się na Duffym. Był on już oskarżony o zamordowanie byłego brytyjskiego żołnierza w Lurgan w 1993 roku - zwolniono go, gdy w czasie apelacji dowiedziono, że główny świadek wydarzenia był członkiem zdelegalizowanego protestanckiego gangu.

Rok później Duffy ponownie znalazł się w więzieniu, gdy policja zarzuciła mu udział w zamordowaniu dwóch protestanckich policjantów w czerwcu 1997 roku. Kobieta, będąca kluczowym świadkiem, mającym zeznawać przeciwko oskarżonemu, przeżyła jednak załamanie nerwowe i odwołała zeznania. W dwa lata później protestanccy ekstremiści zamordowali obrońcę Duffy'ego, Rosemary Nelson, podkładając bombę pod jej samochodem.

Prawdziwa IRA zabija

Do marcowego ataku doszło przy wjeździe do bazy Massereene, w hrabstwie Antrim, ok. 25 km na północny zachód od Belfastu. Napastnicy zaczęli strzelać, gdy grupa żołnierzy odbierała pizzę od dostawców. Zginęło dwóch 20-letnich brytyjskich żołnierzy. Obrażenia odniosły cztery osoby, w tym dwaj dostawcy pizzy. Jeden z nich był Polakiem. Napastnicy, których było co najmniej dwóch, otworzyli ogień z broni automatycznej, strzelając na oślep do grupy żołnierzy, a następnie wysiedli z samochodu i strzelali do leżących. Sprawców nie ujęto.

Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie Prawdziwa IRA (Real IRA) - radykalny odłam Irlandzkiej Armii Republikańskiej, który jest przeciwny porozumieniu pokojowemu. Ugrupowanie powstało w 1997 roku, a rok później zorganizowało w mieście Omagh w Irlandii Północnej zamach, w którym zginęło ok. 30 osób.

Atak nastąpił kilka dni po policyjnych ostrzeżeniach przed możliwymi atakami dysydenckich odgałęzień IRA. Bojownicy IRA w roku 2005 obiecali rozbrojenie się, ale działalności nie zaprzestały pomniejsze ugrupowania, jak Real IRA i Continuity IRA (Kontynuacja IRA).

Źródło: BBC, PAP