Najnowsze

Najnowsze

"Wojna w Iraku nam się nie opłaciła"

Ekonomicznie wojna w Iraku nam się nie opłaciła, nie podbiliśmy gospodarczo tego kraju. Politycznie też już nie uda nam się nic ugrać, więc to jest dobry moment na zakończenie polskiej misji w tym kraju - uważa Maria Wągrowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych, poranny gość TVN24.

Dyplomaci szukali afrodyzjaku dla Sikorskiego

W trakcie dyplomatycznej wizyty w Chinach szef MSZ Radosław Sikorski nawiązywał dobre kontakty na... lokalnym targowisku - donosi "Nasz Dziennik". Czego minister szukał na straganach? Jak się okazuje, chodziło o afrodyzjak ze sproszkowanego rogu jelenia. Do poszukiwań tego specyfiku Sikorski zaangażował nawet personel polskiej placówki dyplomatycznej.

Plaża w centrum metropolii

Już po raz drugi w stolicy Meksyku otwarto sztuczną plażę. Marcowe upały nie są tam rzadkością, nic więc dziwnego, że plażowiczów z każdym dniem przybywa.

Muzeum Powstania wchodzi w trzeci wymiar

Już w połowie kwietnia siedząc sobie np. przy biurku w Australii czy w innym, dowolnym miejscu na świecie będzie można przejść kanałem powstańczym. A to dzięki nowej, internetowej odsłonie Muzeum Powstania Warszawskiego, które wkrótce będzie można zwiedzać wirtualnie.

Katastrofa w Grenoble: zawiodły hamulce

Zły stan techniczny był przyczyną katastrofy polskiego autokaru, do której doszło 22 lipca 2007 roku w okolicach miasta Vizille, we wschodniej Francji. Tak wynika ze wstępnego raportu ekspertów, cytowanego przez lokalny dziennik "Le Dauphine Libere". W katastrofie zginęło 26 osób, a 24 zostały ranne.

MEN weźmie się za wagarowiczów

W najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że resort edukacji nie wywiązuje się z obowiązku sprawdzania, czy uczniowie chodzą do szkoły. Teraz ministerstwo chce to zmienić i pod lupę weźmie wagarowiczów - piszą "Rzeczpospolita" i "Gazeta Prawna".

"Cyknij tram"

Kosztuje grosze, silnie uzależnia i w półtora miesiąca może doprowadzić do zawału serca. Młodzież "odkryła" nowy narkotyk. To tramal - bardzo silny i niebezpieczny lek przeciwbólowy, stosowany głównie w terapii nowotworowej - alarmuje "Polska".

Platforma rośnie w siłę

Ponad połowa Polaków deklaruje poparcie dla Platformy Obywatelskiej, co więcej - popularność partii Donalda Tuska stale rośnie - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika". Ale uwaga - aż co trzeci badany wobec PO odczuwa obojętność.

Funkcjonariusze Macierewicza bez certyfikatów

Szefowie Służby Kontrwywiadu Wojskowego odebrali dostęp do tajnych informacji ok. 60 funkcjonariuszom i pracownikom tej służby przyjętym tam przez Antoniego Macierewicza. Są podejrzani o wynoszenie lub kopiowanie najtajniejszych akt - donosi "Gazeta Wyborcza".

Powolne śledztwo ws. corhydronu

Śledztwo w sprawie zamiany leków w jeleniogórskiej Jelfie może potrwać jeszcze kilka lat - donosi dziennik "Polska". Według gazety, badania fiolek z podejrzanym corhydronem utknęły w miejscu.

Tragiczny wypadek pod Bydgoszczą

Jedna osoba nie żyje, a cztery zostały poważnie ranne - to tragiczny bilans wypadku, do którego doszło w powiecie żnińskim w kujawsko-pomorskiem.

Prezydent na tróję... z dwoma minusami

Polacy surowo oceniają głowę państwa - tak przynajmniej wynika z sondażu GFK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Z obliczeń dziennikarzy wynika, że ankietowani wystawili Lechowi Kaczyńskiemu tróję z dwoma minusami.

Demonstracje antywojenne w Waszyngtonie

32 osoby aresztowano w Waszyngtonie podczas demonstracji, które odbywały się w 5. rocznicę rozpoczęcia amerykańskiej interwencji w Iraku. Nasi internauci przebywający w USA przesłali nam filmy z tych protestów.

Prezydent źle oceniany

Trzy z dwoma minusami - taką średnią notę wystawili Polacy Lechowi Kaczyńskiemu na półmetku jego urzędowania - donosi czwartkowa "Rzeczpospolita".

Hanna Lis nadal negocjuje umowę z TVP

Hanna Lis może nie poprowadzić 7 kwietnia "Wiadomości" w TVP. Prezenterka od grudnia negocjuje warunki umowy i nadal nie doszła do porozumienia z prezesem telewizji Andrzejem Urbańskim - informuje "Rzeczpospolita".

Sikorski przywiózł z Chin afrodyzjak z rogów

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wykorzystał jedną z dyplomatycznych wizyt w Chinach, by nabyć afrodyzjak przygotowany ze sproszkowanego rogu jelenia - informuje czwartkowy "Nasz Dziennik".

MEN nie wie, ilu nastolatków przestaje się uczyć

Ministerstwo Edukacji Narodowej w corocznie przyjmowanej polityce oświatowej pomijało problem obowiązku nauki nastolatków. Resort nie miał nawet danych, ilu nastolatków przestało się uczyć - informuje "Rzeczpospolita".

Uwaga na internetowych przestępców

W sieci działa coraz więcej aplikacji wykradających poufne dane. Oszuści podszywają się pod banki i wykradają hasła do kont. Prze kradzieżą nie zabezpieczają programy antywirusowe - informuje czwartkowa "Gazeta Prawna".

Błędem prezydenta jest m.in brak sprawnego

Brak spójnej wizji działania i sprawnego zaplecza - to zdaniem polityków i politologów podstawowe błędy prezydenta. Czwartkowa "Rzeczpospolita" analizuje półmetek urzędowania Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent: Traktat będzie ratyfikowany

Po raz kolejny prezydent Lech Kaczyński zapewnił, że zależy mu na ratyfikowaniu traktatu. - Trzeba go jednak zabezpieczyć w ustawie ratyfikującej - podkreślił w wywiadzie dla "Dziennika" i przekonywał, że w Polsce nie ma sporu o traktat, jak twierdzą media. -Do końca kwietnia sprawa będzie załatwiona w parlamencie - ocenił.

Operacja Iracka Wolność

20 marca 2003 r., ok. 5.30 rano, nad Bagdadem rozległy się syreny alarmowe. Chwilę później na stolicę Iraku spadła lawina pocisków rakietowych i bomb. Siły międzynarodowej koalicji, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, rozpoczęły inwazję, której celem było obalenie reżimu Saddama Husajna.

Pięć lat w Iraku

Dokładnie pięć lat temu, 20 marca nad ranem, wojska amerykańskie wspomagane przez sojuszników, m.in. Polskę, zaatakowały Irak. Waszyngton przekonywał świat, że inwazja jest kolejnym etapem wojny z międzynarodowym islamskim terroryzmem. Po pięciu latach wiadomo już, że był to tylko pretekst. Związków Saddama z al-Kaidą nie udowodniono, a interwencja w Iraku stała się początkiem długotrwałego i krwawego konfliktu, którego ogromne koszty wciąż ponoszą USA, ich sojusznicy, a przede wszystkim sami Irakijczycy.

Tysiące ofiar wojny

Trudno oszacować faktyczną liczbę cywilnych ofiar irackiego konfliktu . Najostrożniejsze dane mówią o blisko 90 tys. ludzi, dla których operacja „Iracka Wolność” i jej następstwa przyniosły jedynie śmierć.

Wojna dzień po dniu

20 marca rozpoczęła się inwazja na Irak. Siły międzynarodowej koalicji, z Amerykanami na czele, błyskawicznie obaliły reżim Saddama Husajna. Nie oznaczało to jednak końca wojny. Po pięciu latach, na ulicach Bagdadu i innych irackich miast wciąż giną ludzie. Choć krajem rządzi już wybrany demokratycznie rząd, odbudowa ekonomiczna Iraku przebiega z dużymi problemami, a względny spokój możliwy jest tylko dzięki obecności tysięcy żołnierzy USA i ich sojuszników.

Rebelianci i terroryści

Po upadku Saddama Husajna głównym przeciwnikiem sił koalicji i wszystkich, którzy próbują odbudować Irak, stały się liczne rebelianckie grupy. Coraz częściej ich ataki są skierowane w cele nie wojskowe, ale cywilne. Jedni dążą do obalenia nowego Iraku, inni zwalczają religijnych przeciwników. Dla islamistów, Irak to jedno z pól bitwy w wojnie z Zachodem.

Bin Laden grozi Europie

"Poważną karę" obiecał duńskiej prasie i "europejskim mędrcom" Osama bin Laden. Przypisywane mu nagranie pojawiło się na jednej z islamskich stron internetowych. Terrorysta grozi "zdecydowaną reakcją" na publikację przez prasę duńską i innych krajów europejskich karykatur proroka Mahometa.

Sarkozy zatrudnił internetowego szeryfa

Oszczerstw i obraźliwych komentarzy pod adresem francuskiej pary prezydenckiej będzie wyszukiwał w internecie specjalnie zatrudniony do tego informatyk. Jak podaje radio RMF FM zebrany materiał będzie podstawą do wytaczania procesów.

Polak rozwiązał zagadkę wszechświata

Wszechświat, w którym żyjemy, i którego sami jesteśmy częścią, zbudowany jest z materii. Ale w momencie Wielkiego Wybuchu, kiedy powstawał, materii i antymaterii było tyle samo. Według teorii, powinno być tyle samo cząstek co antycząstek. Dlaczego więc dominuje materia? Blisko odpowiedzi na to pytanie jest, jak donosi "Rzeczpospolita", polski naukowiec.

Początek Triduum Paschalnego

Wielkim Czwartkiem Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne. Chrześcijanie wspominają tego dnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa.