Najnowsze

Najnowsze

Ślepa droga polskich władz

Władze polskie poddają się presji nacjonalistów ukraińskich, nie stosując terminu "ludobójstwo" na określenie mordów na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej - pisze "Nasz Dziennik".

Przetarg z jedną opcją?

Wart 300 mln zł przetarg na system dozoru elektronicznego (SDE), który pozwala na odbywanie wymierzonej przez sąd kary poza więzieniem, ogłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości. Warunki przetargu są takie, że może go wygrać tylko jedna firma - ustaliła "Rzeczpospolita".

Moskwa przeszarżowała

Im więcej czasu mija od rozpoczęcia kryzysu na Kaukazie, tym więcej punktów traci Moskwa w dyplomatycznej grze. Przedłużanie okupacji Gruzji przez Rosjan, niejasne deklaracje ministra Siergieja Ławrowa, coraz wyraźniejsze represje wobec gruzińskiej ludności cywilnej, a wreszcie groźby nuklearne wobec Polski - wszystko to wyjaskrawia perfidię i złą wolę Kremla -pisze w "Rzeczpospolitej" Piotr Semka.

Tarcza jest potrzebna - wskazuje sondaż

Blisko 60 proc. Polaków uważa decyzję o zainstalowaniu u nas tarczy antyrakietowej za dobrą i bardzo dobrą. Tylko 37 proc. badanych ocenia tę decyzję źle i bardzo źle -wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Egipskie siedmioraczki

Czterech chłopców i trzy dziewczynki urodziła w niedzielę Ghazala Ibrahim, 27-letnia mieszkanka Egiptu. Dzieci przyszły na świat drogą cesarskiego cięcia. Mama siedmioraczków była w ciąży z dziewięciorgiem dzieci, jednak tuż przed porodem dwoje z nich zmarło.

Patologia przy dzieleniu unijnych dotacji

Przy dzieleniu unijnych dotacji w Małopolsce może dojść do ogromnych nadużyć. A wszystko dlatego, że na listach ekspertów, którzy będą oceniać wnioski o dofinansowanie, jest wiele osób zawodowo zajmujących się pisaniem tych wniosków - ostrzega "Dziennik Polski".

Wielki Kanion: ewakuowano kilkaset osób

Ulewne deszcze przerwały tamę na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Woda podtopiła miasto przylegające do Wielkiego Kanionu. Setki osób, w tym zagraniczni turyści, zostało ewakuowanych z dotkniętego żywiołem obszaru.

Belweder czy pałacyk?

Prezydent i rząd spierają się o... miejsce ceremonii podpisania umowy o instalacji elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Podpisanie umowy z Amerykanami nastąpi w środę w Warszawie w obecności Condoleezzy Rice. Gdzie? Prezydent woli Belweder, premier wybiera pałacyk na Foksal - pisze "Dziennik".

Skumał te kocie ruchy

Z czym kojarzy się wam Jamajka? Bob Marley i reggae? Całkiem słusznie. Rum i inne specyfiki poprawiające humor? Ok, skoro premier może... Od igrzysk w Pekinie możecie dopisać jeszcze jedną pozycję do listy skojarzeń: 9,69 sekundy.

"Rosja musi zapłacić za okupację"

Niedziela, 17 sierpnia 21:00Rosja zniszczyła gruzińskie zabytki, park narodowy i wiele prywatnych budynków. Trzeba wystawić jej rachunek za 10-dniową okupację - tłumaczył w "Magazynie 24 godziny" Jarosław Sellin. Z kolei Tadeusz Iwiński uważa, że Gruzja nie dołączy do NATO w najbliższych latach. - Najpierw musi rozwiązać problemy terytorialne - powiedział.

"Rosja musi zapłacić za okupację"

Rosja zniszczyła gruzińskie zabytki, podpaliła tamtejszy park narodowy. Trzeba wystawić jej rachunek za 10-dniową okupację - tłumaczył w "Magazynie 24 godziny" Jarosław Sellin. Z kolei Tadeusz Iwiński uważa, że Gruzja nie dołączy do NATO w najbliższych latach. - Najpierw musi rozwiązać problemy terytorialne - powiedział.

Sarkozy ostrzega przed zimną wojną

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy żąda, by Rosja natychmiast wycofała wojska z Gruzji. Jeśli się tak nie stanie, Sarkozy zapowiada zwołanie nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej. Prezydent Francji pisze na stronie internetowej "Le Figaro", że konsekwencje konfliktu z Gruzją "mogą być katastrofalne, jeśli są zapowiedzią nowej zimnej wojny".

Islandzkie eldorado dla Polaków

Już od września wszystkie akty wystawiane Polakom przez islandzki urząd stanu cywilnego będą wydawane również w języku polskim - poinformował w niedzielę konsul RP w Reykjaviku Michał Sikorski. Na wyspie codziennie rodzi się polskie dziecko.

15 osób zginęło od bomby w Bagdadzie

Co najmniej 15 osób zginęło w ataku bombowym w północnym Bagdadzie. Zamachowiec-samobójca wjechał na motocyklu w posterunek straży sąsiedzkiej i zdetonował ładunek wybuchowy - informują irackie władze.

Wojewodowie: sytuacja opanowana

- Sytuacja jest opanowana - zgodnie mówią wojewodowie łódzki i śląski w Magazynie "24 godziny". Te regiony były najbardziej poszkodowane w piątkowej nawałnicy. Ich mieszkańcy mogą liczyć na pomoc i odszkodowania.

Gruzja: 158 tysięcy opuściło swoje domy

Około 158 tysięcy ludzi musiało opuścić swe domy z powodu konfliktu zbrojnego w Gruzji. Pierwszy konwój ONZ z pomocą humanitarną dotarł do Gori. Miasto jest niemal całkowicie wyludnione i nosi ślady masowych rabunków - informuje personel ONZ.

"Rosja nie wystrzeli rakiet przeciw nikomu"

- Rosja nie wystrzeli nuklearnych rakiet przeciw nikomu. Polacy to wiedzą i my też. To pusta retoryka – tak szef Pentagonu Robert Gates odniósł się do rosyjskich gróźb odnośnie tarczy antyrakietowej w Polsce. Innego zdania jest ekspert Demokratów Joe Cirincione. - Umowa z Polską podsyca paranoję Rosji - twierdzi.

Polacy gromią bolszewików

Wybuchy armatnich pocisków, spektakularne szarże kawaleryjskie i pogrom bolszewickich oddziałów mogli obejrzeć widzowie rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej. Inscenizacja w Ossowie zakończyła obchody 88. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Iran wystrzelił rakietę

Iran wystrzelił pierwszą skonstruowaną w tym kraju rakietę, przystosowaną do wyniesienia w kosmos satelity. Start pokazała irańska telewizja.

Nadal, Williams, Dementiewa...

Bez większych niespodzianek rozstrzygnęły się losy złotych medali turnieju tenisowego w Pekinie. W singlu mężczyzn zwyciężył niekwestionowany faworyt i najlepszy tenisista świata - Rafael Nadal. W deblu kobiet - "kropkę nad i" postawiły siostry Williams. W singlu zaś - z tytułu mistrzyni olimpijskiej cieszy się Rosjanka Jelena Dementiewa.

Merkel: Gruzja dołączy do NATO

Niemcy nie zamykają drzwi NATO przed Gruzją. Przebywająca na Kaukazie niemiecka kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że Gruzja "będzie członkiem NATO". Uznała również za kwestię "wiarygodności" podporządkowanie się Kremla zapisom porozumienia o zawieszeniu broni i wycofanie rosyjskich sił z Gruzji.

5 osób zginęło w kolizji samolotów

Pięć osób poniosło śmierć w kolizji dwóch lekkich samolotów cywilnych w pobliżu Coventry, w środkowej Anglii - poinformowały służby ratownicze.

Czarne chmury opuściły Pomorze

Było naprawdę groźnie. Centrum Kryzysowe w Szczecinie ogłosiło drugi stopień zagrożenia meteorologicznego. Na szczęście intensywne opady deszczu, porywisty wiatr i burze przesunęły się dalej nad Bałtyk. Ostrzeżenie odwołano, a plażowicze już cieszą się słońcem.

Afganistan: polski patrol na minie

Pojazd polskiego patrolu w Afganistanie został zaatakowany improwizowanym ładunkiem wybuchowym. Na szczęście żaden z żołnierzy nie odniósł obrażeń.

Prezydent: Rosja to agresor

- Winę za ten konflikt ponosi Rosja, to ona jest agresorem - twierdzi Lech Kaczyński w rozmowie z "Newsweekiem". Według niego, Rosjanie traktują wspólne inicjatywy Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy jak symboliczną koalicję krajów z dawnego obszaru Rzeczpospolitej.

Zaćmienie Księżyca w obiektywie internautów

W nocy z soboty na niedzielę na niebie można było obserwować niezwykłe zjawisko. Przez prawie dwie godziny Księżyc był częściowo pogrążony w cieniu Ziemi. Na platformę Kontakt TVN24 otrzymaliśmy dowody, że nasi internauci nie przespali tego niecodziennego widoku.

OBWE wzmocni monitoring w Osetii Płd.

Kolejna zapowiedź w sprawie umiędzynarodowienia sił na Kaukazie. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), utworzona w połowie lat 90-tych z misją zapobiegania konfliktom w Europie, zamierza zwiększyć liczbę obserwatorów w Południowej Osetii z ośmiu do 100 - zapowiedział Marc Perrin de Brichambaut, sekretarz generalny organizacji.

Ministrowie Tuska czują się dobrze

Sporadyczne bóle kręgosłupa, czasem migrena, wada wzroku - to główne dolegliwości członków ekipy Donalda Tuska, których "Newsweek" poprosił o wypełnienie ankiety dotyczącej stanu zdrowia.

Papież apeluje o pomoc dla Gruzji

Apeluję o wspaniałomyślną pomoc dla uchodźców i domagam się otwarcia korytarzy humanitarnych między Osetią Południową i resztą Gruzji - wezwał w kazaniu po niedzielnej modlitwie Anioł Pański papież Benedykt XVI.