Radosław Sikorski odpowiada PiS. Jego zdaniem uchwała podjęta w niedzielę na kongresie tej partii, które wzywają polski rząd do podjęcia "zdecydowanych kroków" w sprawie Polaków na Białorusi, jest spóźniona.
- Jeśli chodzi o podjęcie kroków na rzecz Polaków na Białorusi, to zgadzając się co do zasady, stwierdzam, że uchwała jest spóźniona - powiedział w Krakowie Radosław Sikorski. Szef MSZ podkreślił, że jego resort od wielu tygodni intensywnie pracuje nad tym, żeby Polacy na Białorusi cieszyli się takimi samymi swobodami, jakie zagwarantowana ma mniejszość białoruska w Polsce.
W sprawach trudnych w relacjach polsko-rosyjskich od 2 lat mamy widoczny postęp Radosław Sikorski, szef MSZ
Randez-vous z dyktatorem psuje wizerunek?
Sikorski bronił też swoje linii politycznej wobec Białorusi. Według niego spotkania z ministrem spraw zagranicznych i prezydentem Białorusi, są konieczne, jeśli chcemy cokolwiek ugrać na Białorusi. - PiS to krytykował, ale to władze białoruskie mają klucz do tego, aby nasi rodacy mogli korzystać ze swoich praw - powiedział.
- Takie działanie z władzami niedemokratycznego kraju zawsze wiąże się z ryzykiem, także wizerunkowym, ale ja uważam, że to mój obowiązek wziąć na siebie to ryzyko w imię europeizacji Białorusi i praw człowieka na Białorusi - dodał Sikorski.
PiS o Katyniu
W niedzielę kongres PiS przyjął także uchwałę, w której wezwał rząd do podjęcia działań, w której domaga się podjęcia działań zmierzających do ukarania sprawców zbrodni katyńskiej i rehabilitacji ofiar. Politycy PiS chcą też pełnego otwarcia rosyjskich archiwów dla polskich historyków.
Według Sikorskiego polityka PO w sprawie Katynia też wygląda lepiej, niż przedstawiają to politycy partii Kaczyńskich. - To, że Grupa ds. Trudnych zaprezentowała obu rządom swoje propozycje; to, że te propozycje zostały co do zasady zaakceptowane; to, że mają powstać instytuty, które będą badały przeszłość, także tą złą w relacjach polsko-rosyjskich; to, że premier Rosji będzie po raz pierwszy w Katyniu jako współgospodarz tych uroczystości żałobnych - to pokazuje, jak poważnie tę sprawę traktujemy - powiedział minister.
"Postęp' w relacjach z Rosją
- W sprawach trudnych w relacjach polsko-rosyjskich od dwóch lat mamy widoczny postęp - podsumował Sikorski.
Szef MSZ zwraca uwagę, że chodzi nie tylko o kwestię Katynia, ale też sprawy, które nie udały się poprzednim rządom. Na liście swoich sukcesów wymienił m. in. odzyskanie działek postsowieckich w Warszawie, podpisanie umowy o wolności żeglugi na Zalewie Wiślanym, zniesienie rosyjskiego embarga na produkty rolne oraz przywrócenie "normalnej dyplomacji" z sąsiadem ze Wschodu.
Źródło: PAP