Najnowsze

Najnowsze

Jackson powraca, ostatni raz

Tragiczna śmierć Michaela Jacksona przekreśliła jego wyczekiwany przez fanów powrót. „This Is It” - seria pięćdziesięciu koncertów, jakie piosenkarz planował zagrać w O2 Arena w Londynie nigdy się nie odbędzie. 28 października do kin wchodzi jednak film, dokumentujący przygotowania do tych występów. I udowadnia, że Jackson był na comeback gotowy.

Raport u Obamy, prośba o posiłki - nie

Prezydent USA Barack Obama nie otrzymał jeszcze formalnego wniosku o zwiększenie liczebności sił w Afganistanie, widział jednak raport generała Stanleya McChrystala - poinformował w poniedziałek rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

Rozłam wśród kupców. Prezes pod obstrzałem

Dwa miesiące po przejęciu przez miasto hali KDT, handlarze znów protestują. Tym razem nie są już jednak tak zgodni, jak przy obronie blaszaka. Część nadal "trzyma się" prezesa spółki KDT Dariusza Połecia. To oni protestowali dziś w południe przed ratuszem. Druga grupa czuje się oszukana przez zarząd - przeciwko jego decyzjom protestowali na placu Defilad.

"Może zabronić mi mówienia słowa: Kaczyński?"

Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) musi przeprosić Jarosława Kaczyńskiego (PiS) za nieuprawnione sugestie, że b. premier miał wpływ na powstanie książki IPN "SB a Lech Wałęsa; przyczynek do biografii" - orzekł warszawski sąd. - Może już w ogóle zakazać mi pod karą biczowania wypowiadania słowa "Kaczyński"? - ironizował Niesiołowski komentując wyrok.

Chciał zabić tylu uczniów, ilu by zdołał

18-latek, który wtargnął do szkoły w Ansbach z koktajlami Mołotowa, chciał zabić tylu uczniów i nauczycieli, ilu by tylko zdołał - powiedziała w poniedziałek niemiecka prokuratura.

Oznakują modelki tak jak papierosy?

Francuscy politycy chcą oznakować zdjęcia modelek "ostrzeżeniami zdrowotnymi", na wzór tych na paczkach papierosów. Cel? Walka z zaburzeniami odżywiania, coraz bardziej powszechnymi wśród nastolatek.

Kopalnie o kontrolach wiedzą wcześniej

Czy kontrole w kopalniach są zapowiadane z wyprzedzeniem? Wyższy Urząd Górniczy wyjaśnia, że dyrektor kopalni wie o przyjeździe inspektorów WUG kilka godzin przed kontrolą. - My nie mamy takiej możliwości jak policja, która stawia radiowóz i mierzy prędkość w dowolnym miejscu i czasie - tłumaczą przedstawiciele WUG.

Zmarł 14. górnik z "Wujka-Śląsk"

Lekarzom ze szpitala w Łęcznej nie udało się uratować 44-letniego górnika poparzonego w wypadku "Wujek-Śląsk". Mężczyzna miał oparzone ciało w 80 proc. W szpitalach nadal pozostaje kilkudziesięciu poszkodowanych. Stan dwóch górników jest krytyczny.

Nowy START po porzuceniu tarczy

W poniedziałek, zaledwie kilka dni po rezygnacji Amerykanów z budowy tarczy antyrakietowej, w Genewie wznowiono dyskusję nad nowym układem o redukcji broni strategicznej.

Tajemnicza śmierć chłopca na boisku

Przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok nie wyjaśniła śledczym przyczyn śmierci 13-letniego Sebastiana. Chłopak zmarł w piątek w Zarzeczanach (podlaskie) podczas szkolnych zawodów sportowych.

Gastronomiczna wojna z historią po rosyjsku

Otwarta w lipcu w Moskwie restauracja "Antysowiecka" musiała zostać przemianowana na skutek nacisków władz miasta, które uznały, że nazwa obraża starsze pokolenie Rosjan. Teraz nastąpiła pokojowa rewolucja i... restauracja nazywa się "Sowiecka".

Rosjanie pilnują już Abchazji od morza

Rosjanie już patrolują wody na granicy morskiej Abchazji - podała agencja RIA-Nowosti, powołując się na Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) Rosji, której podlegają także siły graniczne. Do pełnienie patrolu bojowego przystąpił już okręt "Noworossijsk".

Zuchwały napad: torebka albo życie

Zuchwały napad w poniedziałkowe popołudnie w centrum Opola: młody napastnik zagroził kobiecie nożem i zabrał jej torebkę. Jednak po brawurowym pościgu mężczyzna został zatrzymany.

Były premier Francji przed sądem

W poniedziałek w Paryżu rozpoczął się proces, którego głównym oskarżonym jest były premier Dominique de Villepin. Przed sądem staje on pod zarzutem "oszczerczego oskarżenia" obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w czasie kampanii wyborczej.

Farfał zwolniony dyscyplinarnie. I do prokuratury

- To jest pierwszy przypadek w cywilizowanym życiu gospodarczym, kiedy prezes się okopał - tak o sytuacji wokół TVP i Piotrze Farfale mówił wybrany w sobotę na nowego p.o. prezesa Bogusław Szwedo. I zapowiedział, że we wtorek złoży do prokuratury doniesienie na Farfała.

Papież na ołtarzach już w tym roku?

Jan Paweł II może być wyniesiony na ołtarze jeszcze w tym roku - uważa Joaquim Navarro-Valls, rzecznik Watykanu za czasów polskiego papieża. Opinię taką wyraził w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Mundo".

Policja zlikwidowała "egzotyczne uprawy"

Trzy plantacje konopi indyjskich zlikwidowali lubuscy policjanci. Co ciekawe, "plantatorami" byli... Wietnamczycy. Policjanci zatrzymali sześciu obywateli Wietnamu, pięciu z nich trafi na trzy miesiące do aresztu.

Nauczycielka skazana za romans z uczennicą

Na 15 miesięcy więzienia londyński sąd skazał nauczycielkę muzyki Helen Goddard za związek seksualny z 15-letnią uczennicą. Nie pomogły zeznania dziewczynki, że kontakty seksualne były dobrowolne i że to ona sama do nich namawiała.

Francuski "Pan Tadeusz" nagrodzony medalem

Wybitny tłumacz polskiej poezji na język francuski Roger Legras odebrał w poniedziałek w Paryżu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Poprzez swoje liczne przekłady przybliżył Francuzom dzieła m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.

"Ten przepis konsekwentnie osłabia państwo"

Lech Kaczyński uważa, że trzeba zmienić prawo, by zapobiec katastrofom podobnym jak w "Wujku-Śląsk". - Ja w tej chwili nie chcę oceniać, co się wydarzyło w kopalni, ale niektóre informacje, które płyną ze Śląska, brzmią wręcz przerażająco - mówił Lech Kaczyński podczas wręczenia nominacji w Pałacu Prezydenckim. Na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta mianowana została Bożena Borys-Szopa.

Zjednoczone Koree prześcigną Japonię

Gdyby doszło do zjednoczenia Korei Południowej i Północnej, powstałe w ten sposób państwo w ciągu 30-40 lat mogłoby gospodarczo prześcignąć Japonię - wynika z raportu amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Sondaż: skończyć misję w Afganistanie

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna udziałowi naszych żołnierzy w misji w Afganistanie. Tylko co piąty wyraża swoją aprobatę - wynika z wrześniowego sondażu CBOS.

Czego Szakal szukał w Polsce?

"Carlos" lub "Szakal" - pod takimi pseudonimami znany jest jeden z najgroźniejszych żyjących terrorystów świata, Iljicz Ramirez Sanchez. W organizowanych przez niego zamachach zginęły setki osób. W jego działalności są też polskie wątki. Autorom programu "Superwizjer" udało się z "Carlosem" porozmawiać.

Przybywa pytań bez odpowiedzi ws. katastrofy w kopalni

Trzy dni po tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk" mnożą się pytania o przyczyny i okoliczności śmierci 13 górników. Wiele wskazuje na to, że pod ziemią dochodziło do poważnych nieprawidłowości: oszukiwania metanomierzy i zacierania śladów, które mogłyby poprowadzić śledczych do wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Kolejarz z zemsty wykoleił pociąg?

W poniedziałek nad ranem w pobliżu miasta Krajowa na południu Rumunii wykoleił się pociąg osobowy. Lekko rannych zostało 15 osób. Aresztowano byłego pracownika kolei, którego podejrzewa się o umyślne obluzowanie śrub przy szynach, co miało spowodować wypadek.

Bliscy rozpoznali 8 górników

Są wyniki sekcji zwłok górników zmarłych w tragicznym wypadku w kopalni "Wujek-Śląsk". 11 udusiło się tlenkiem węgla, jedna osoba się wykrwawiła, a ostatni mężczyzna zmarł na skutek wstrząsu pooparzeniowego - poinformowała prokuratura okręgowa w Katowicach.

Rosjanie nie zrezygnowali z Iskanderów

Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, generał Nikołaj Makarow powiedział, że rozmieszczenie Iskanderów przy granicy z Polską jest nadal możliwe. - Decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte - powiedział w poniedziałek Makarow.

Nie ma tarczy przez Izrael?

- To izraelski prezydent namówił USA do rezygnacji z tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach - twierdzi izraelska gazeta "Maariw". Jej zdaniem Szymon Peres jeszcze za administracji Georga W. Busha przekonywał Stany Zjednoczone do rezygnacji z tego projektu.

Wybiło czujniki. „Ryzyko było akceptowalne”

W nocy na dzień przed katastrofą w „Śląsku” liczniki metanu wybiło dwa razy, prąd się odłączył. Połączono go z powrotem, a ludzi posłano nazajutrz do pracy. A żadne zgłoszenia o stanie liczników nie zostało najprawdopodobniej zarejestrowane. Dlaczego? Bo nie było sytuacji alarmowej – tłumaczy rzecznik kopalni "Wujek-Śląsk" inż. Andrzej Bielecki.

Prokuratura: otrucie Juszczenki sfingowane

Ukraińska prokuratura twierdzi, że współpracownicy i najbliższa rodzina Wiktora Juszczenki sfingowali jego otrucie - pisze "Rzeczpospolita". Szefowa wydziału ds. kryminalnych Łarysa Czerednyczenko opublikowała w tej sprawie raport ze śledztwa, w którym powołuje się na wnioski sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia okoliczności zamachu na głowę państwa.