Najnowsze

Najnowsze

Łukaszenka: Zniszczymy wszelką piątą kolumnę

Zachód miesza się w wewnętrzne sprawy Białorusi, a opozycja jest "piątą kolumną" - wystąpienie Aleksandra Łukaszenki w białoruskim parlamencie pełne było ostrych sformułowań, oskarżeń i gróźb. - Nie uda się złamać kraju. Zniszczymy wszelką piątą kolumnę i mamy do tego wystarczające środki - zapowiedział prezydent Białorusi.

Suchoj Superjet 100 już lata z pasażerami

Debiut najnowszego rosyjskiego samolotu pasażerskiego Suchoj Superjet 100. Należąca do armeńskich linii lotniczych Armavia maszyna wylądowała w czwartek nad ranem na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Na pokładzie było 90 pasażerów.

Ojciec chłopca pogryzionego przez psa usłyszał zarzuty

Zarzut nieumyślnego narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, usłyszał w czwartek ojciec pogryzionego przez amstaffa 14-miesięcznego Alana. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu do 10 lat więzienia. Do zdarzenia doszło we wtorek w Ostródzie.

Buzek wręczył nagrodę "Świętemu Mikołajowi"

Tytułem CIVI EUROPAEO PRAEMIUM wyróżniła kapituła Europejskiej Nagrody Obywatelskiej pod przewodnictwem Jerzego Buzka Fundację Świętego Mikołaja. Nagroda została przyznana za program stypendialny "Solidarni". - Jesteśmy zaszczyceni tym wyróżnieniem. Grono laureatów, w którym się znaleźliśmy, jest niezwykle prestiżowe - powiedział podczas odbierania nagrody prezes Fundacji Świętego Mikołaja, Dariusz Karłowicz.

Podnosili ceny przed beatyfikacją, zostali ukarani

Sześć rzymskich hoteli i pensjonatów zostało zamkniętych, licencje zawieszono 22 innym i wymierzono im kary w wysokości 300 tysięcy euro - to rezultat kontroli przeprowadzonych w związku z sygnałami o drastycznym podniesieniu cen przed beatyfikacją Jana Pawła II.

Drzewa całe w śmieciach

Drzewa i krzewy całe w śmieciach - tak wygląda teren w pobliżu Parku Narodowego Gór Stołowych. Śmieci pochodzą ze znajdującego się nieopodal wysypiska. Dlaczego "wyfrunęły". - Winny jest huragan, który przeszedł przez naszą gminę – twierdzi burmistrz Jan Bednarczyk.

"Otrzymane od niego zadanie nie spada w próżnię"

- Kiedy 1 maja beatyfikowany zostanie papież Jan Paweł II, pełni wdzięczności myśleć będziemy o nim jako wielkim świadku Boga i Jezusa Chrystusa w naszych czasach, jako człowieku napełnionym Duchem Świętym - powiedział papież Benedykt XVI w homilii podczas mszy Krzyżma świętego w bazylice watykańskiej w Wielki Czwartek.

"Pomnik musi być wyjątkowy"

- To musi być dzieło sztuki - mówi w TVN24 przewodniczący jury międzynarodowego konkursu na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej prof. Adam Myjak. Podkreśla, że zainteresowanie projektem jest bardzo duże i wierzy, że uda się zbudować pomnik, który zadowoli wszystkich. - Sądzę, że wypracujemy artystyczny kompromis - przekonuje Myjak.

"FT": Dla Tuska najważniejszy sojusznik to Niemcy, a nie USA

Za rządów premiera Donalda Tuska doszło do wyraźnej poprawy dwustronnych stosunków Polski i Niemiec - pisze czwartkowy "Financial Times". - Centrowy rząd Donalda Tuska doszedł do wniosku, że polityczne i ekonomiczne interesy Polski są powiązane z coraz silniejszymi Niemcami, odchodząc od polityki poprzedniego rządu, który najbliższego sojusznika widział w Waszyngtonie - podkreśla dziennik.

Znalazła w kominie 6 szopów

Mieszkanka niemieckiego landu Hesja znalazła w kominie swojego domu sześć nowonarodzonych szopów praczy. Kobieta wezwała policję, która zabrała zwierzęta.

Premier Litwy wychwala partię Polaków

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie jest bliska współrządzącej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci - uważa premier Andrius Kubilius, przewodniczący konserwatystów. - Reprezentująca Polaków siła polityczna jest nam bliska przez swoje katolicko-chrześcijańskie poglądy, a w kwestiach ekonomicznych i finansowych (...) partia działała przejrzyście i rzetelnie - powiedział Kubilius rozgłośni "Żiniu Radijas". Szef AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski twierdzi, że nic nie może łączyć jego partii z konserwatystami.

Dolinka Służewiecka już odkorkowana

Blisko trzy godziny trwały poważne utrudnienia w ruchu na warszawskiej Dolince Służewieckiej po wypadku, do którego doszło ok. godz. 6:00 rano. Śmiertelnie potrącony prze tira został tam mężczyzna, który przechodził przez ulicę w niedozwolonym miejscu. Zginął na miejscu.

"Zapał Obamy osłabił jedność przeciwko Kaddafiemu"

- Zapał administracji Baracka Obamy, aby przekazać dowództwo nad operacją NATO i wycofać amerykańskie samoloty bojowe, osłabił jedność wspólnego frontu przeciwko Kaddafiemu - twierdzi przedstawiciel jednego z krajów europejskich, którego wypowiedź przytacza "Washington Post". W gazecie czytamy także, że wysyłanie przez Francję i Włochy doradców wojskowych do libijskich sił powstańczych oznacza, że operacja wkroczyła w nową fazę. - Nie należy jednak oczekiwać, że zmieni to trajektorię konfliktu - pisze amerykański dziennik.

Kupcy blokowali drogę, poleciały jajka

Przeciwko zawyżaniu opłat za wynajem lokali przez prawie dwie godziny protestowali kupcy z centrum handlowego w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej. Ponad 200 protestujących blokowało ulicę Nadrzeczną. Doszło też do przepychanek z operatorem kamery, który na zlecenie władz firmy nagrywał protest. Budynek zarządu został obrzucony jajkami.

Nie chcieli do NATO, będą ćwiczyć z Rosją i Białorusią

Kijów zacieśnia współpracę wojskową z Rosją i Białorusią. Minister obrony Ukrainy wziął udział w naradzie kierownictw resortów obrony Rosji i Białorusi, po czym ogłosił, że ukraińscy żołnierze wezmą udział w wielkich rosyjsko-białoruskich manewrach.

Kopacz: kontrolujemy cały czas

Kontrole aptek i hurtowni odbywają się systematycznie, a te, które działają nieprawidłowo, są zamykane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego - zapewniała w TVN24 minister zdrowia Ewa Kopacz, komentując nieprawidłowości przy dystrybucji leków przez polskie hurtownie. - To nie jest tak, że nagle my sobie myślimy, że coś skontrolujemy i zamkniemy. Nieprawidłowości wykrywane są systematycznie - mówiła Kopacz.

Podpalili butle z tlenem. Spłonęło 9 budynków

Mieszkańcy ośrodka dla imigrantów na peryferiach Sydney, niezadowoleni z długiego oczekiwania na decyzję o przyznaniu azylu, w nocy podpalili butle z tlenem, co doprowadziło do eksplozji i pożaru w dziewięciu budynkach - poinformowały australijskie władze. Strażacy pożar opanowali, nikt nie został ranny.

Można budować, mimo zagrożenia

Po ubiegłorocznej powodzi na pierwszy plan wysunęła się potrzeba wprowadzenia zakazu budowania domów na terenach zalewowych. Pomimo że przyjęto odpowiednie przepisy prawne, na terenach zalewowych wciąż można budować domy. Istniejącego prawa nie można egzekwować, ponieważ dopiero za dwa lata będą gotowe mapy terenów zagrożonych powodziom. Dlaczego tak długo?

Elżbieta II kończy 85 lat

Elżbieta II kończy dziś 85 lat. Jednak zgodnie z tradycją oficjalne uroczystości z tej okazji odbędą się dopiero w czerwcu. Królowa zasiada na brytyjskim tronie od prawie 60 lat.

Obama sprawił, że Zuckerberg założył krawat

Prezydent Barack Obama spotkał się z pracownikami Facebook Inc., w kalifornijskiej siedzibie tej firmy. Spotkanie prowadził Mark Zuckerberg, założyciel i szef firmy. Podczas dyskusji z prezydentem wystąpił w krawacie, chociaż jest znany z niechęci do formalnych strojów. - Jestem Barack Obama, facet, który sprawił, że Mark Zuckerberg założył marynarkę i krawat - żartował prezydent.

PO pyta o konkubiny i szwagrów

Platforma prześwietla chętnych na listy wyborcze. Zarząd krajowy partii zdecydował, że każdy, kto chce zostać jej kandydatem do parlamentu, musi wypełnić ankietę. A w niej m.in. pytania o kredyty, a także o to, czy konkubent nie jest radnym - pisze "Rzeczpospolita".

Libijscy powstańcy chcą obcych żołnierzy

Libijscy powstańcy oświadczyli, że nie sprzeciwialiby się obecności obcych wojsk lądowych, które zapewniałyby bezpieczeństwo ludności cywilnej. Nie chcą jednak, by wspierali ich w walce z siłami reżimu Kaddafiego. Tymczasem, jak poinformowała Hillary Clinton, Stany Zjednoczone po raz pierwszy bezpośrednio wesprą libijską opozycję. Sekretarz stanu powiedziała, że USA przekażą przeciwnikom reżimu Kaddafiego m.in. artykuły medyczne, ubrania, odbiorniki radiowe i żywność o łącznej wartości 25 mln dolarów.

"W języku rosyjskim nie ma słowa ludobójstwo"

Na pomniku, który stanie w miejscu katastrofy Tu-154, będzie widniał nowy napis. Jego treść ma tym razem zostać uzgodniona między Polską i Rosją. O to, jak powinien brzmieć pamiątkowy napis, zapytaliśmy historyków, przedstawicieli rodzin katyńskich, polityków i artystów.

Centralny jeszcze w remoncie, a gołębie już zrobiły swoje

Największą inwestycję kolejarzy w stolicy bacznie śledzą internauci. Nie przepuszczą okazji, by wytknąć niedoróbki ekipom remontującym Dworzec Centralny. Tym razem zwracają uwagę na stary problem odświeżonego dworca - ptasie nieczystości.

Zmarł drugi dziennikarz postrzelony w Libii

Kilka godzin po śmierci brytyjskiego fotoreportera Tima Hetheringtona, w wyniku ran odniesionych podczas ostrzału w libijskiej Misracie zmarł drugi dziennikarz - Amerykanin Chris Hondros, poinformował dziennik "New York Times" na swej stronie internetowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało natomiast, że w Misracie zginął jeden Ukrainiec, a drugi został ranny.

Wprowadzają "strefę zamkniętą" wokół elektrowni Fukushima

- Obszar w promieniu 20 kilometrów wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima jest "strefą zamkniętą" - poinformował premier Naoto Kan podczas wizyty w prowincji Fukushima. Oznacza to, jak podkreślił szef japońskiego rządu, że nikomu nie wolno wejść do tej strefy bez specjalnego, wydanego przez władze zezwolenia.