Najnowsze

Najnowsze

"Naród kocha Łukaszenkę", orzeka Berlusconi

Ciepłe słowa usłyszał od Silvio Berlusconiego prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Od wizytującego Mińsk premiera Włoch Białorusin usłyszał, że dlatego wygrywa wybory, że "naród go kocha".

Piosenkarz skazany za neonazizm

"Europa wzywa do wojny, do walki za naród" na płycie "Triumf woli". Czeski sąd uznał, że wokalista czeskiej grupy Imperium Michal Moravec na swojej płycie propagował neonazizm.

Niemiecka TV przeprasza za "polski obóz zagłady"

Niemiecka telewizja ZDF przeprosiła polskich dyplomatów za użycie w serwisie informacyjnym sformułowania "polski obóz zagłady Sobibór". Informację taką Niemcy podali przy okazji komentarzy do procesu Johna Demjaniuka.

Obama skonsultował się z sojusznikami

W niedzielę w nocy prezydent USA Barack Obama poinformował swoich sojuszników o nowej strategii wojny w Afganistanie. Z informacji Białego Domu nie wynika, by na liście rozmówców prezydenta znalazł się przedstawiciel polskich władz.

Mały Kuba walczy z białaczką i szuka rodziny

Mały Kuba swoje piąte urodziny obchodził we wrocławskiej klinice onkologii. Dziecko przeszło już najcięższy etap leczenia i mogłoby więcej czasu spędzać w domu. Ale nadal jest w szpitalu, bo domu po prostu nie ma - sąd odebrał jego matce prawa rodzicielskie.

Polański posiedzi jeszcze kilka dni

Jeszcze przez kilka dni Roman Polański nie wyjdzie z aresztu i nie trafi do swojego domu w Gstaad, poinformował konsul generalny Francji w Zurychu Jean-Luc Faure-Tournaire.

"Za PO przestępcy mogą liczyć na bezkarność"

- Ze smutkiem stwierdzam, że dzieje się to, co podejrzewaliśmy, że może się stać za rządów Platformy. Osoby podejrzewane o poważne przestępstwa, afery, dysponujące dużymi pieniędzmi, będą mogły liczyć na bezkarność - ocenił Zbigniew Ziobro decyzję warszawskiej prokuratury. Umorzyła ona śledztwo przeciwko Januszowi Kaczmarkowi, Konradowi Kornatowskiemu i Ryszardowi Krauzemu w sprawie utrudniania wyjaśniania domniemanego przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa.

Tajemniczy autor artykułu o "TW Alku", to Gontarczyk

Autorem rozdziału w książce "Aparat represji w Polsce Ludowej", który ma opisywać współpracę Aleksandra Kwaśniewskiego ze Służbami Bezpieczeństwa jest Piotr Gontarczyk - dowiedział się "Wprost24". Premiera publikacji IPN we wtorek

Piskorski górą w partyjnym sporze

Warszawski Sąd Okręgowy potwierdził przywództwo Pawła Piskorskiego w Stronnictwie Demokratycznym i wpisał do ewidencji partii politycznych nowego skarbnika oraz szefa Rady Naczelnej partii. Obaj zostali wybrani na wniosek Piskorskiego. On sam, w sobotę, decyzją partyjnych kolegów został odwołany ze stanowiska.

Karadżić próbuje wywrócić trybunał

Cytując Arystotelesa i powołując się na Monteskiusza, były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić próbuje udowodnić, że sądzący go oenzetowski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii jest nielegalny. Serb złożył już wniosek w tej sprawie.

Gangsterzy mają nową broń - Twittera

Nowojorscy gangsterzy idą z duchem czasu. Do "ustawiania" ulicznych walk, namierzania potencjalnych ofiar czy po prostu rozmów między sobą, używają Twittera. Ich "ćwierkanie" może być jednak ryzykowne, bo Twitter jest nieustannie śledzony przez policjantów - pisze "Daily News".

Teczki Stasi wciąż szkodzą

Rządząca Brandenburgią postkomunistyczna Lewica straciła jedną ze swoich sztandarowych postaci. Wiceprzewodnicząca krajowego parlamentu Gerlinde Stobrawa ustąpiła ze stanowiska po ujawnieniu dokumentów na temat jej współpracy z enerdowską bezpieką.

"Pomagam, nie daję"

Władze Warszawy wypowiedziały wojnę stołecznym żebrakom. Walka z nimi ma mieć jednak bardzo łagodny, informacyjny charakter. Mieszkańcy stolicy zostaną poinstruowani, jak mogą pomóc naprawdę potrzebującym, zaś sami żebracy dowiedzą się, gdzie mogą uzyskać pomoc i wsparcie poza ulicą.

W Afganistanie "tak długo, jak to konieczne"

"Tak długo, jak to konieczne", aby ustabilizować sytuację w Afganistanie pozostaną w tym kraju Francuzi, zadeklarował prezydent Nicolas Sarkozy, a brytyjski premier Gordon Brown postanowił wysłać na front dodatkowych 500 żołnierzy.

UE przełyka szwajcarskie "nie" dla minaretów

Komisja Europejska nie ma zamiaru wypowiadać się w sprawie szwajcarskiego referendum, w którym przegłosowano zakaz budowy minaretów. Przewodzący UE Szwedzi uważają jednak, że wynik głosowania to zły znak. Szwajcarski rząd natomiast, obawia się upadku turystyki z krajów arabskich.

Autobusy ostrzelane. Specgrupa szuka snajpera

Komendant stołecznej policji powołał specjalną grupę, która ma wyjaśnić przyczyny ostatnich uszkodzeń warszawskich tramwajów i autobusów. Oficjalnie nie mówi się jednak o poszukiwaniach snajpera, bo oględziny pojazdów nie pozwoliły z całą pewnością stwierdzić, czy ktoś do nich strzelał. Taka przyczyna nie została jednak wykluczona.

Z Belgradu do Warszawy bez wizy

Jeszcze przed świętami Serbowie, Macedończycy i Czarnogórcy będą mogli wjechać do Unii Europejskiej bez wiz. - To historyczna chwila - ocenia unijny komisarz ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Jacques Barrot.

Zadra w systemie, czyli Wałęsa

"Zadra" to nowa biografia Lecha Wałęsy, której autorem jest Jan Skórzyński. Tytuł książki nawiązuje do prawie nieznanego kryptonimu, jaki Służba Bezpieczeństwa PRL nadała Wałęsie w 1983 roku. - Wydawało mi się, że jest to wyjątkowo trafne, bo Lech Wałęsa był taką zadrą w systemie - mówi autor.

Rodziła dla koleżanki. Ma zarzuty

Matka dziecka, która umówiła się z koleżanką na oddanie jej noworodka, stanie przed sądem. Oznacza to, że według prokuratury, pomimo posiadania drugiej grupy inwalidzkiej, była świadoma tego co robi. Druga kobieta nie ma jeszcze postawionych zarzutów.

Koniec śledztwa ws. "40. piętra"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciw Januszowi Kaczmarkowi, Ryszardowi Krauze i Konradowi Kornatowskiemu. Byli oni podejrzani o składanie fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa w sprawie przecieku z akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego w resorcie rolnictwa.

Amerykanie będą zaglądać w unijne transakcje

Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej zgodzili się, by Stany Zjednoczone, w ramach walki z terroryzmem, dalej miały dostęp do danych bankowych Europejczyków. Ministrowie postanowili tak, mimo sprzeciwu Parlamentu Europejskiego.

Demjaniuk "to ofiara" i "ocalały z Holokaustu"

Wielkie oburzenie na sali sądowej wywołał w pierwszym dniu procesu obrońca oskarżonego o udział w Holokauście Johna Demjaniuka. Ulrich Busch oznajmił, że jego klient powinien być traktowany "nawet na równi" z ocalałymi z obozu zagłady w Sobiborze, gdyż również on musiał pracować tam na rozkaz Niemców.

Airbus A380 trochę się zepsuł

Nie ma samolotów niezawodnych i nawet tym najnowocześniejszym zdarzają się usterki. Gigant przestworzy Airbus A380 w barwach Air France musiał w półtorej godziny po starcie do Paryża powrócić na lotnisko w Nowym Jorku. Powodem była awaria komputera pokładowego.

Szkoci szykują się do niepodległości

Chociaż do pełnej suwerenności Szkocji droga jeszcze daleka, mniejszościowy rząd szkockich nacjonalistów opublikował już dokument konsultacyjny - tzw. białą księgę na temat przyszłego statusu Szkocji, która może utorować drogę do referendum ws. niepodległości.

Turysta spadł ze zbocza Ślęży

50-letni mężczyzna spadł w poniedziałek z góry Ślęża na Dolnym Śląsku. Poszkodowany najprawdopodobniej poślizgnął się i runął cztery metry w dół. Ma poważne urazy głowy, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Radiowozem na porodówkę

Kobieta mieszkająca w Miłocicach koło Miastka (woj. Pomorskie) nagle zaczęła rodzić, w szpitalu nie było jednak karetki. Dyżurna pogotowia z Miastka zachowała zimną krew i... zadzwoniła do dyżurnego policji.

Kurtyka nie uwodził teczkami z IPN

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie domniemanego ujawnienia lub też bezprawnego wykorzystania tajemnicy państwowej przez prezesa IPN Janusza Kurtykę. Sprawę wszczęto po medialnych doniesieniach, z których wynikało, że Kurtyka w zamian za udostępnienie teczek z IPN, miał uwieść dziennikarkę "Gazety Polskiej" Katarzynę Hejke.

Więcej żołnierzy do Afganistanu? Tusk: To możliwe

- Nie wykluczam takiej możliwości - tak premier Donald Tusk skomentował doniesienia dziennika "Polska" o planach zwiększenia polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie o tysiąc osób. Szef rządu nie chciał podać więcej szczegółów, ale już same spekulacje na temat wysyłania kolejnych żołnierzy nie podobają się opozycyjnemu SLD.