Białoruś "wrogiem internetu"

 
12 marca obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetuarch. TVN24/rsf.org

Bahrajn i Białoruś dołączyły do "krajów-wrogów internetu" - poinformowała organizacja Reporterzy bez Granic (RSF). 12 marca obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu.

Najbardziej w porównaniu do poprzedniego zestawienia, pogorszyła się sytuacja na Białorusi i w Bahrajnie - uznali Reporterzy bez Granic. To właśnie te dwa kraje przesunięto z kategorii "pod obserwacją" do kategorii "wrogowie internetu".

Na Białorusi reżim prezydenta Łukaszenki zwiększył kontrolę sieci, gdy tymczasem kraj pogrąża sie coraz bardziej w politycznej izolacji i ekonomicznej stagnacji. Reporterzy bez Granic

Tym samym dołączyły one do grupy państw, które w największy sposób ograniczają wolność sieci. Znajdują się na niej takie kraje jak: Birma, Chiny, Kuba, Iran, Korea Północna, Arabia Saudyjska, Syria, Turkmenistan, Uzbekistan i Wietnam.

Tam właśnie, jak wyjaśnia RSF, dokonuje się najbardziej drastycznej cenzurze wyniki wyszukiwań internetowych, blokuje dostęp do określonych treści, czy prześladuje cyber-dysydentów.

Łukaszenka przykręca śrubę

"Na Białorusi reżim prezydenta Łukaszenki zwiększył kontrolę sieci, gdy tymczasem kraj pogrąża sie coraz bardziej w politycznej izolacji i ekonomicznej stagnacji" - ocenia organizacja. Rośnie liczba blokowanych stron, a dostęp do internetu był czasowo blokowany podczas odbywających się w kraju milczących protestów.

Część opozycyjnych blogerów aresztowano, innych wzywano na "prewencyjne rozmowy" z milicją, by zniechęcić ich do pisania o demonstracjach. Dodatkowo prawo, które weszło w życie 6 stycznia 2012 roku, wzmocniło jeszcze państwowe uprawnienia dotyczące kontroli internetu - ocenia RFS.

Zastraszanie, ograniczanie...

Z kolei w Bahrajnie podejmowano bardzo różnorodne działania, które skutkowały wciągnięciem tego kraju na czarną listę - od nakładania ograniczeń dotyczących mediów zagranicznych, przez aresztowanie blogerów, zastraszanie działaczy praw człowieka publikujących w internecie, ograniczanie dostępu do sieci, szczególnie w trakcie większych demonstracji.

Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu ma stosunkowo krótką historię. Ustanowiony został w 2008 roku jako inicjatywa Reporterów bez Granic i organizacji Amnesty International.

Źródło: rsf.org, rian.ru

Źródło zdjęcia głównego: arch. TVN24/rsf.org