Najnowsze

Najnowsze

Putin powiedział "da". Rząd Miedwiediewa zatwierdzony

Zgodnie z oczekiwaniami Władimir Putin zatwierdził skład i strukturę nowego rządu, sformowanego przez premiera Dmitrija Miedwiediewa, swojego następcę na tym stanowisku. Wielu spośród członków gabinetu to członkowie poprzedniej ekipy rządzącej, którą kierował Putin.

Zobacz wnętrze lodowca

"Mimo, iż nie jest to najbezpieczniejsze zajęcie, wiąże się z możliwością zobaczenia przepięknych form i struktur lodu" - pisze o eksplorowaniu wnętrza lodowca Werenskioldbreen Tomasz Wawrzyniak z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Naukowcy mogli tam podziwiać wydrążone przez wodę jaskinie, korytarze i studnie, a nawet lodowe żyrandole.

Wiktor Osiatyński

Wiktor Osiatyński - pisarz i wykładowca, prawnik, a także działacz społeczny. Ukończył warszawskie VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Studiował prawo i socjologie na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Akademii Nauk. Doktoryzował się w zakresie socjologii, uzyskał następnie stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. W latach 90. był dyrektorem Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej w Chicago. W 1995 został profesorem w Central European University w Budapeszcie. Podejmował również współpracę z University of Connecticut i Uniwersytetem w Sienie. Wykładał na uniwersytetach m.in. Columbia, Stanforda, Harvarda. Był członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w zakresie prawa konstytucyjnego oraz historii doktryn polityczno-prawnych. Jest również aktywnym działaczem społecznym. Był inicjatorem powstania w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Programu Spraw Precedensowych, został członkiem jego rady programowej. Zajmuje się szerzeniem informacji o uzależnieniach, w tym alkoholizmie, do której to choroby publicznie sam się przyznaje. Pisze m.in. książki na ten temat. Współtworzył również Komisję Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu, jeden z programów Fundacji im. Stefana Batorego.

Ziobro skarży za autostrady. Premiera i ministrów

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył w poniedziałek w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli GDDKiA, kierownictwo firm budujących autostrady m.in. konsorcjum Covec i DSS, a także premiera i ministra transportu. - Dzisiaj polski rząd śpi. Śpi premier i kolejni ministrowie infrastruktury. Dlatego chcemy zawołać: "Obudźcie się!" - powiedział Ziobro.

10 dni w bunkrze. Policja uwolniła 19-latka

Milion złotych - tyle chcieli porywacze za uwolnienie porwanego 19-latka, syna wielkopolskiego biznesmena. Poznańska policja w poniedziałek nad ranem uwolniła chłopaka. W tej sprawie zatrzymano sześć osób.

Co po Facebooku?

Czy możliwe jest życie bez Facebooka? Choć wielu internautom wydaje się to nierealne, eksperci już pytają o to, co czeka nas w erze "post-facebookowej" i jakie serwisy mają szansę zagrozić popularności portalu.

Proces Tymoszenko odroczony

Sąd rejonowy w Charkowie odroczył w poniedziałek do 25 czerwca drugi proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, skazanej już w ubiegłym roku w innym postępowaniu karnym na siedem lat więzienia.

Tak był więziony 19-latek

Nastolatek został uprowadzony dla okupu 10 dni temu. W jego uwolnieniu udział brało kilkudziesięciu funkcjonariuszy KWP w Poznaniu z grupy realizacyjnej i wydziału pościgowego CBŚ.

Prawie stu zabitych na próbie parady wojskowej

W samobójczym zamachu w stolicy Jemenu, Sanie, zginęło 96 żołnierzy, a prawie 300 zostało rannych - poinformowały źródła medyczne. Ataku dokonano w czasie przygotowań do wojskowej defilady.

Dwulatka wypadła z okna. Jest śledztwo

Prokuratura Rejonowa w Brzezinach bada okoliczności wypadnięcia przez okno z pierwszego piętra dwuletniej dziewczynki. Dziecko w stanie ciężkim trafiło do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, czeka je operacja neurochirurgiczna.

Po nocy na tratwie skok do Bałtyku

Czterech śmiałków, którzy w trakcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytowali noc na tratwie ratunkowej, przetrwało do rana. Morze było wyjątkowo spokojne, ale spać w takich warunkach trudno, więc śmiałkowie zajęli się suchym prowiantem.

Ponad 100 wstrząsów wtórnych we Włoszech

W ciągu dobry od trzęsienia Ziemi w regionie Emilia-Romania odnotowano tam ponad 100 wstrząsów wtórnych - poinformowali sejsmolodzy. W niedzielę zginęło tam 7 osób, a prawie 4 tysiące pozostało bez dachu nad głową.

Uniewinnienie za tragedię na Chańczy

Sąd Rejonowy w Kielcach uniewinnił 34-letnią Natalię M. oskarżoną o spowodowanie wypadku na zalewie Chańcza (Świętokrzyskie), w którym zginęła 12-letnia dziewczynka. To trzeci wyrok w tej sprawie, poprzednie były skazujące. Wyrok nie jest prawomocny.

Ponad 100 wstrząsów na dobę. Odszkodowań nie będzie?

Ponad 100 wstrząsów wtórnych zanotowano na północy Włoch w ciągu doby, jaka minęła od trzęsienia ziemi w regionie Emilia-Romania - poinformowali sejsmolodzy. W niedzielę zginęło tam 7 osób, a prawie 4 tysiące zostały bez dachu nad głową.

Troje himalaistów zginęło na Mount Everest

Troje himalaistów wracających z najwyższej góry świata zginęło podczas próby zejścia - poinformowały nepalskie służby wysokogórskie. Dwóch innych wspinaczy uważa się za zaginionych.

Pijany zatrzymał się na schodach przedszkola

Dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca, który rano zatrzymał się na schodach Miejskiego Przedszkole nr 18 w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Zdjęcie zamieściła w serwisie Kontaktu 24 internautka @anna0109.

Kibice wsiądą w smocze łodzie

Najpierw dzieci, później kibice na Euro 2012 - smocze łodzie najpierw będą się ścigać, później posłużą za atrakcję turystyczną.

Tarcza w Europie - także w Polsce. Ustalenia szczytu NATO

NATO przekaże ciężar wojny z talibami władzom afgańskim w połowie 2013 roku. - Do końca 2014 r. nasza misja wojskowa się zakończy, ale nie znaczy to, że opuścimy Afganistan - podkreślił szef Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Ogłosił również, że w Europie uruchomiono pierwszą fazę systemu obrony przeciwrakietowej.

2,6 tys. maturzystów na francuskim

Maturzyści przystąpili w poniedziałek o godz. 9.00 do egzaminu pisemnego z języka francuskiego. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego jest jednym z egzaminów obowiązkowych, obok egzaminów z polskiego i matematyki.

Miliony oglądały "złoty pierścień" na niebie

Dziesiątki milionów ludzi wyposażonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne obserwowały rzadkie obrączkowe zaćmienia słońca. Można je było podziwiać od Chin przez Wietnam, Tajwan i Japonię po Teksas w USA. W Azji obserwatorzy zgromadzili się tuż przed poniedziałkowym świtem, natomiast mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, znajdujących się za Międzynarodową Linią Zmiany Daty, "pierścień ognia" obejrzeli... na dobranoc w niedzielę.

"Ośrodek rządowy jest gnuśny", a "prezydent chce wypełnić lukę"

- Ośrodek rządowy jest gnuśny i nie prowadzi aktywnej polityki zagranicznej - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Witold Waszczykowski z PiS. Jego zdaniem "prezydent Komorowski chce tę lukę wypełnić aktywnością w regionie". A komentując ustalenia szczytu NATO ws. obecności w Afganistanie polityk ocenił, że teraz czas na zaangażowanie państw regionu, jak Pakistan, Indie, Iran, Chiny czy Rosja.

Michelle pokazuje Valerie rodzinne strony

Pierwsza Dama USA Michelle Obama dumnie pokazywała żonom i towarzyszkom szefów państw NATO swoje rodzinne Chicago. Wszystko odbyło się na marginesie szczytu Sojuszu.

Piłka, bramka i cztery mechaniczne ryby

Nietypową formę rozrywki wynaleźli ostatnio Chińczycy. Na jednym z uniwersytetów gracze konkurują ze sobą w konkursie mechanicznych ryb. Emocje w czasie rozgrywki były ogromne.