Najnowsze

Najnowsze

Dujardin ograł wszystkich

Stało się. Mimo że za pewniaka uchodził George Clooney to Jean Dujardin grający główną rolę w zwycięskim "Artyście". Akademia pokazała klasę, nagradzając zarówno francuskiego reżysera Michela Hazaviciusa, jego film, jak i odtwórcę roli gasnącej gwiazdy kina niemego. Sądząc po reakcji sali, werdykt zadowolił niemal wszystkich Clooney zaś ma już aktorską statuetkę i można podejrzewać, że jego największym marzeniem jest teraz Oscar za reżyserię.

"Merci beaucoup" z głębi francuskiego serca

"Artysta" - to najlepszy film roku. Francuski niemy i czarno-biały obraz zgarnął też statuetki dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Jean Dujardin), najlepszego reżysera (Hazanavicius), za najlepszą muzykę i kostiumy. Najwięksi przegrani tegorocznej gali to natomiast: "Czas wojny" Stevena Spielberga i "Moneyball" Benneta Millera, które mimo wielu nominacji, nie dostały żadnej nagrody.

Świetne upięcie, lekki pazur, seksowna męskość

- Meryl Streep ma świetne upięcie dopasowane do kreacji. Penelope Cruz nie zachwyciła fryzurą. Angelina Jolie jak zwykle elegancko, ale włosy jej ukochanego, Brada Pitta to nie jest fryzura dla tego faceta. Za to doskonale prezentował się George Clooney – krótkie szpakowate włosy dodają mu męskości – specjalnie dla tvn24.pl oceniał Patryk Zawadzki, stylista fryzur.

Premier i prezes - rządzą, ale następców nie widzą

Dzieli ich niemal wszystko - łączy za to jedno - nie widzą kandydatów na swoich następców. To liderzy dwóch najpotężniejszych partii politycznych Donald Tusk i Jarosław Kaczyński. Co prawda premier mówił, że ustąpi z foteli premiera i szefa partii, ale pytany o następcę odpowiada - nie widzę. Szef PiS czeka - "na supermana, w miarę młodego, bardzo przystojnego i ideowego".

To już koniec Kodak Theatre

Gala rozdania Oscarów w tym roku formalnie nie odbyła się w Kodak Theatre, ale w "Teatrze dawniej znanym jako Kodak". Powodem jest bankructwo firmy Eastman Kodak, która straciła prawo do nazwy kultowego miejsca w hollywoodzkim showbiznesie.

Francja i Niemcy wycofują ekspertów z Afganistanu

Francja szykuje się do czasowego wycofania niewojskowego personelu z Afganistanu - poinformowało w niedzielę francuskie MSZ. To reakcja na krwawe protesty po spaleniu egzemplarzy Koranu w bazie ISAF i zabicie dwóch oficerów USA. Swoich ekspertów postanowiły w niedzielę z tego samego powodu czasowo wycofać Niemcy.

Relacja minuta po minucie z gali oscarowej

"Artysta" zebrał te najważniejsze - dla filmu, za reżyserię (Michel Hazanavicius) i dla najlepszego aktora (Jean Dujardin). Najlepsza aktorka to Meryl Streep - za "Żelazną damę". "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese tryumfował w kategoriach technicznych.

Pociąg wypadł z torów. Co najmniej trzy ofiary

Co najmniej trzy osoby zginęły, a wiele innych zostało ciężko rannych w niedzielę po południu (czasu lokalnego) po wykolejeniu się pociągu pasażerskiego w pobliżu Burlington, w kanadyjskiej prowincji Ontario - podały władze.

"Ataki na Kościół jak w PRL"

Jarosław Kaczyński zarzuca premierowi, że jest antychrześcijański, że atakuje Kościół i ściga się na antyklerykalizm z Palikotem i SLD. Rząd odpowiada, że z Kościołem nie walczy. To wygląda na odpowiedź na list arcybiskupa Józefa Michalika i słowa, że "Kościół jest dziś planowo atakowany". Trochę przez przypadek, a trochę na własne życzenie Kościół znalazł się na pierwszej linii frontu walki politycznej.

Oto najstarszy laureat Oscara. Ma 83 lata

- Muszę coś wyznać. Gdy byłem dzieckiem już przygotowywałem sobie mowę. To było tak dawno temu, że zapomniałem, co mam powiedzieć – tak 83-letni Christopher Plummer zaczął podziękowania za Oscara. Tym samym stał się najstarszym laureatem w historii nagród Akademii Filmowej. Pobił 23-letni rekord Jessiki Tandy, która statuetkę zdobyła za rolę w "Wożąc panią Daisy". Miała wtedy 80 lat i 252 dni.

Bajka w 3D wygrywa. Także z polskim nominowanym

Tym razem Janusz Kamiński nie opuści, niestety gali z kolejną statuetką za najlepsze zdjęcia. Cyfrowa doskonałość w baśniowej opowieści Martina Scorsese, która tak zachwyciła Allana Starskiego, znalazła uznanie również w oczach pozostałych Akademików. My jednak dobrze wiemy, że niebawem duet Kamiński-Spielberg znów da nam okazję, by zaciskać kciuki podczas oscarowej gali.

"Meryl, dziękuję, że od 37 lat zapewniasz mi pracę"

Przez cały film nosiła protezę wypychającą jej dolną szczękę, a silikon wypełniał jej policzki. W nosie miała kawałek mostka, który go powiększał, a na nadgarstkach elastyczne taśmy, które powodowały, że ręce jej puchły, by stworzyć efekt "starych dłoni". Na skórze malowano jej plamy wątrobowe. To tylko kilka zabiegów, które duet charakteryzatorów stosował, by Meryl Streep zamienić w Margaret Thatcher. Mark Coulier i J. Roy Helland ostali za to Oscara.

"W ciemności" pokonane przez "Rozstanie". Nadzieja była

To koniec naszych marzeń o Oscarze. Przynajmniej w tym roku. W tym roku irański twórca Asghar Farhadi z "Rozstaniem" - psychologicznym filmem skonstruowanym niczym thriller okazał się nie do pobicia. Dodajmy - to Oscar jak najbardziej zasłużony. Pozostaje nam duma z faktu, że to polski film do samego końca był jego najpoważniejszym rywalem i z fantastycznego przyjęcia samego filmu i ekipy Agnieszki Holland w Los Angeles.

"To będzie świetny show!"

- To mój dziewiąty raz. Bawcie się dobrze, bo nic tak nie poprawia humoru podczas globalnego kryzysu finansowego, jak oglądanie milionerów wręczających sobie nawzajem statuetki – tak Billy Crystal przywitał telewidzów i gości oscarowej gali. Wrócił do roli prowadzącego po ośmioletniej przerwie w swoim starym stylu: od piosenki.

Holland na gali w diamentach

Agnieszka Holland wraz z ekipą "W ciemności" pojawiła się na czerwonym dywanie w kolii z diamentami i sukni z dekoltem, zaprojektowanej przez Tomasza Ossolińskiego. Z łatwością odpowiadała na pytania dziennikarzy. Towarzyszył jej elegancki Robert Więckiewicz.

"Borat" rozsypał "prochy" Kim Dzong Ila na czerwony dywan

Brytyjski komik Sacha Baron Cohen przeszedł po czerwonym dywanie. Jak zwykle nie mógł przejść niezauważony. W mundurze imitującym strój dyktatora Muammara Kaddafiego i z urną ze zdjęciem dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Ila (obaj zmarli w zeszłym roku) nieoficjalnie promował swój nowy film "The Dictator".

Homar, buraczki i ziemniak w złocie

Kiedy pierwsze emocje już opadną, a gwiazdy z oddaniem będą tulić w ramionach złote statuetki, trzeba będzie pomyśleć o zaspokojeniu bardziej przyziemnych potrzeb. Co zjedzą zaproszeni na oscarową galę? Zadbał o to legendarny już szef kuchni, Wolfgang Puck.

Rusin z Hollywood: Holland dumna, ale zdenerwowana

Jak czuje się Agnieszka Holland przed Oscarową galą? Według dziennikarki Dzień Dobry TVN, Kingi Rusin, reżyserka jest zdenerwowana, ale dumna z filmu, który stworzyła . - Wydaje mi się, że ma uczucie, iż to jej najcenniejsza nominacja - mówi. - Ale "W ciemności" musi trochę liczyć na cud - uważa.

"Próbuję się nie ekscytować i przyjemnie spędzić wieczór"

- Oscary nigdy nie stają się taką normalną rzeczą, to jest wielkie wyróżnienie od środowiska filmowego - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów TVN" Janusz Kamiński, operator filmowy, nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Czas Wojny". Podkreślił, że choć ta nominacja nie jest pierwsza, to Oscary są dla niego "bardzo ważnym wyznacznikiem".

Starski: Między tymi dwoma filmami rozegra się walka

Namówienie polskich filmowców na podzielenie się własnymi typami w kwestii oscarowych faworytów, graniczy z cudem. Większość tłumaczy się nieznajomością filmów lub niechęcią do samej imprezy, nie zawsze będącej synonimem wybitności laureatów. Nam jednak udało się przekonać kilku z nich, w tym jednego jednego laureata Oscara i jednego nominowanego do tej nagrody, by zdradzili swoje typy.

Jakiej soli użyto? "Prawdopodobnie nie da się ustalić"

- Prawdopodobnie nie da się ustalić, jaka sól - spożywcza czy techniczna - została użyta do danego pożywienia - powiedział w TVN24 Marek Szczygielski, kujawsko-pomorski wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, komentując tzw. aferę solną. Stwierdził też jednak, że nie ma pewności, czy sól techniczna jest szkodliwa.

"Sól kupowana jako odpad" sprzedawana jako jadalna

Pięć osób usłyszało zarzuty w sprawie sprzedaży niejadalnej soli m.in. zakładom przetwórstwa mięsnego. Zatrzymani od kilkunastu lat współpracowali z firmą z Włocławka produkującą i oferującą m.in. niejadalną sól wypadową, stosowaną w przemyśle chemicznym i energetycznym, a także do zimowego utrzymania dróg. Proceder od miesięcy śledzili dziennikarze programu "Uwaga" TVN. Tomasz Patora z "Uwagi" TVN powiedział w TVN24, że w niejadalnej soli, którą kupowały m.in. zakłady przetwórstwa mięsnego, mogły znajdować się substancje rakotwórcze.

Nie wyobraża sobie, "żeby mogła podnieść rękę na tak"

- Na tym etapie, za tym projektem, gdyby to był tylko ten projekt i nic poza tym, to prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie, żebym mogła podnieść rękę na tak - oświadczyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wanda Nowicka z Ruchu Palikota. W ten sposób wicemarszałek Sejmu odniosła się do doniesień, jakoby jej partia "była już dogadana" z PO ws. reformy emerytalnej.

Praca jak dom

Niedziela, 26 lutego "Miejsce pracy jako drugi dom". Brzmi jak banał, ale w przypadku kapitana Dzika - lodołamacza pracującego na Odrze to zwyczajnie prawda. W swoim pierwszym domu, w którym czeka żona i dzieci nie był już od miesiąca. I nie pojawi się w nim jeszcze przynajmniej przez kilka tygodni. Przed nim 300 km topniejącego lodu.

Bez rewolucji na liście leków

Na listę powraca 108 leków finansowanych przez NFZ w 2011 r., znalazły się na niej także 93 medykamenty, które dotychczas nie były refundowane, w większości są to produkty generyczne - wynika z analizy IMS Health, firmy, która specjalizuje się w dostarczaniu informacji i˙rozwiązań dla przemysłu farmaceutycznego. Z dokumentu wynika także, że na liście nie ma żadnego nowego, innowacyjnego wskazania terapeutycznego.

900 oszukanych. Przestępstwa nie ma

Niedziela, 26 lutego Powiem tak: albo mamy kuriozalne prawo, albo prokuratura zachowuje się kuriozalnie umarzając postępowanie przeciwko oszustom. A jak sama twierdzi - nieudolnym sprzedawcom. Niech państwo zresztą ocenią sami. Czy branie od klientów pieniędzy i niedostarczanie im towaru, jest złodziejstwem czy nie jest? Chodzi o 900 oszukanych osób i 450 tys. zł. długu.

Przed wierzycielami schował się w lesie

Niedziela, 26 lutego Miał w życiu wszystko. Rodzinę, biznes, pieniądze. I wszystko stracił przez wódę. Odyseja alkoholowa pana Leszka zakończyła się w lesie kabackim pod Warszawą, gdzie schronił się przed wierzycielami i egzekutorami długów. Zapraszam Państwa na niezwykłe spotkanie z bezdomnym. Muszę powiedzieć, że dawno nie widziałem tak pogodnego człowieka, żyjącego w tak ekstremalnie trudnych warunkach. Człowieka świadomego swoich błędów i walczącego o powrót między ludzi... do cywilizacji.

Lewaccy rebelianci: Koniec z porwaniami

Kolumbijska partyzantka lewicowa FARC zapowiedziała w niedzielę na swej stronie internetowej, że uwolni ostatnich więźniów i zaprzestanie porwań cywilów. Może to być pierwszy krok na drodze do zakończenia trwającego blisko 50 lat konfliktu - pisze Reuters.