Najnowsze

Najnowsze

Prezydent nie najważniejszy

Cały świat przygląda się, jak Ameryka wybiera prezydenta, ale nie możemy zapominać, że dzisiejsze głosowanie to również wybory do federalnego Senatu i Izby reprezentantów Kongresu. W 11 stanach odbywają się także wybory gubernatorów, a w wielu innych referenda, które dla lokalnych wyborców mogą mieć dużo większe znaczenie niż to, kto zasiądzie w Białym Domu.

Wybory w cieniu huraganu

W chłodzie, ciemności i niemal bez kontaktu ze światem. Tak nadal żyją tysiące Amerykanów, których domy zostały zniszczone przez huragan Sandy. Mimo to obywatelski obowiązek jest dla nich święty i na przekór przeciwnościom - głosują.

Romney nieprzyjazny kobietom?

Julia - dziewczyna z reklamówki Obamy mimo, że jest tylko animowanym piktogramem, to stała się jedną z bohaterek amerykańskiej kampanii. Julia nie ma twarzy, ale jej zadaniem jest pokazać prawdziwą - zdaniem sztabowców Obamy - twarz kandydata republikanów, Mitta Romneya. Twarz - dla kobiet - rzekomo nieprzyjazną.

Trzy ofiary śmiertelne strzelaniny w dniu wyborów

Nie żyją trzy osoby, w tym 42-letni mężczyzna, zatrudniony w zakładach przetwórstwa drobiu we Fresno w Kalifornii, który otworzył ogień do innych pracowników. Napastnik był więźniem na zwolnieniu warunkowym - podały miejscowe władze.

Gmyz wyleciał za trotyl

To była nie tylko publikacja, która wstrząsnęła Polską, ale również jedna z największych dziennikarskich wpadek ostatnich lat. Po niej redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" i autor Cezary Gmyz, a także dwóch innych redaktorów gazety zostali dyscyplinarnie zwolnieni. Zasady odpowiedzialności za tekst "Trotyl na wraku tupolewa" wydają się jasne, inaczej niż okoliczności decyzji o jego publikacji.

"Gospodarka, głupcze!"

"Gospodarka, głupcze!" Choć hasło powstało za prezydentury Billa Clintona, to okazało się dominować w kończącej się walce między kandydatami. Obaj robili wszystko, aby przekonać wyborców, że na czas kryzysu są najlepszym wyborem. Zatem reporter "Polski i Świata" rzutem na taśmę mówi "sprawdzam" i pyta tych, którzy w Polsce żyją w symbiozie z amerykańską gospodarką, jak wygląda ten kryzys w praktyce i jak na tym tle wyglądają oferty Obamy i Romneya.

50 plus

Kolejna kumulacja w Lotto sprawiła, że w kolekturach znowu zaroiło się od kandydatów na milionerów.

Aferka

Józef Oleksy ma dowód na niestabilność władzy.

Bryk

Mariusz Błaszczak i twórcza obrona dziennikarza Cezarego Gmyza.

Podwójny zysk

Grażyna Piotrkowska- Oliwa, prezes zarządu PGNiG S.A ma kilka dobrych informacji dla tych z nas, którzy korzystają z gazu.

Razem

Co łączy Stefana Niesiołowskiego z Antonim Macierewiczem?

Bez odwrotu

Cezary Gmyz, autor kontrowersyjnego artykułu w Rzeczpospolitej, który wstrząsnął polską sceną polityczną, jest pewny swoich racji.

Zawiłe prawo wyborcze

Czekając na wyniki głosowania wgłębiamy się w zawiłości amerykańskiego prawa wyborczego. Bo tak naprawdę Amerykanie wcale nie wybierają dziś swojego prezydenta, a jedynie wskazują, na kogo w grudniu oddadzą swoje głosy stanowi elektorzy. Wybory w USA są bowiem pośrednie i w porównaniu do europejskich, bardzo skomplikowane.

Obrońca Tymoszenko: Zaczęła się słaniać na nogach

Pogarsza się stan zdrowia Julii Tymoszenko, która prowadzi głodówkę w proteście przeciw sfałszowaniu wyborów parlamentarnych - poinformował we wtorek jej obrońca Ołeksandr Płachotniuk. Była premier Ukrainy odsiaduje karę siedmiu lat więzienia.

Trwam trwa

Bój o Telewizję Trwam na multipleksie cyfrowym, czyli medialne być albo nie być. Tak przynajmniej stawia sprawę sam ojciec Rydzyk i robi to na tyle dosadnie i sugestywnie, że nawet jego zwolennicy są absolutnie przekonani, że telewizji grozi likwidacja. W rzeczywistości nadawanie telewizji w takim wymiarze jak dziś nie jest zagrożone. O co więc naprawdę toczy się ten bój?

Nalot kandydatów na Ohio. Korek na lotnisku

Jeżeli ktoś wątpił, że Ohio to najważniejszy stan w wyścigu wyborczym w USA, to we wtorkowe popołudnie na pewno dał się przekonać. Mitt Romney, jego kandydat na wiceprezydenta Paul Ryan i wiceprezydent Joe Biden wylądowali na lotnisku w Cleveland w odstępie kilkunastu minut w trzech samolotach.

Rozstrzygnięcie dopiero nad ranem

Ze względu na rozległość Stanów Zjednoczonych nie ma jednej godziny, o której są zamykane wszystkie komisje wyborcze czy ogłoszone wyniki exit pools na cały kraj. Dane spływają stopniowo z kolejnych stanów, od godziny pierwszej w nocy czasu polskiego.

"Najważniejsze jest przywrócenie Ameryce wiary w siebie"

- Ameryka jest od lat w trudnej sytuacji, na tyle trudnej, że pojawiają się wątpliwości co do tego, co jest siłą Ameryki. Najważniejsze jest przywrócenie optymizmu co do przyszłości. Wiary w siebie. To jest klucz - ocenił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w USA Janusz Reiter.

Grupiński: Dziennikarze powinni odpowiadać za słowo

- Dziennikarze powinni odpowiadać za to, o czym piszą. Odpowiedzialność za słowa w takim przypadku jest ogromna - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 szef klubu parlamentranego PO Rafał Grupiński, pytany o wczorajszą decyzję Rady Nadzorczej "Rzeczpospolitej" o zwolnieniu dziennikarza i szefostwa redakcji po publikacji o trotylu na wraku tupolewa. Nie chciał jednak skomentować samej decyzji. - Jako politykowi nie wypada mi komentować decyzji niezależnego wydawcy - powiedział Grupiński.

"Najważniejsze jest przywrócenie Ameryce wiary w siebie"

- Ameryka jest od lat w trudnej sytuacji, na tyle trudnej, że pojawiają się wątpliwości co do tego, co jest siłą Ameryki. Najważniejsze jest przywrócenie optymizmu co do przyszłości. Wiary w siebie. To jest klucz - ocenił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w USA Janusz Reiter.

Platforma blokuje swojego ministra. "Nie" dla reformy sądów

Władze klubu PO chcą kontynuowania prac nad obywatelskim projektem blokującym reorganizację sądów rejonowych, zaproponowaną przez Jarosława Gowina. Pomysłowi ministra od początku sprzeciwiały się PiS, SLD, Ruch Palikota i koalicyjne PSL. Silny opór był też w samej Platformie. - Osobiście uważam tę decyzję ministra Gowina za błąd - mówił we wtorek rano szef klubu PO Rafał Grupiński w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Zbiór(ka) tajemnic

Teraz jedna największych, ale i najbardziej tajemniczych zbiórek pieniędzy w Polsce. Mija prawie 15 lat, a wciąż nie wiadomo, jaką sumę zebrał radio-maryjny społeczny komitet ratowania stoczni gdańskiej ani co się z tymi pieniędzmi stało (bo na pewno ani złotówka nie trafiła do stoczni). Mówi się, że ojciec Rydzyk mógł zebrać kilkadziesiąt, a nawet więcej milionów złotych. Mówi się, bo on sam na ten temat nie mówi nic.

Menadżer dusz

Toruń i budowa, jakiej w Europie jeszcze nie było. Centrum religijno-wypoczynkowe. Wielka świątynia, a obok hotel, baseny, spa i termy. Coś dla ducha i coś dla ciała. Oryginalny pomysł i wielomilionowa inwestycja. Ile dokładnie ma kosztować nie wiadomo, bo budowa, jak wszystkie inne przedsięwzięcia znanego redemptorysty, otoczona jest tajemnicą, której rąbka udało się jednak uchylić reporterce "Czarno na białym".

Zaniedbania, uchybienia, błędy. Tak wybierano e-podręczniki za 50 mln

Przy pierwszym wyborze instytucji mających przygotować e-podręczniki dla polskich szkół doszło do rażących błędów i uchybień - wykazała kontrola zarządzona przez kancelarię premiera. Badający postępowanie kontrolerzy stwierdzili, że w naborze naruszono m.in. zasadę przejrzystości i równego traktowania podmiotów. Jednym z efektów kontroli jest objęcie wartego blisko 50 mln zł projektu "osłoną antykorupcyjną przez służby specjalne".