Najnowsze

Najnowsze

Kobieta wpadła pod tramwaj. Zginęła na miejscu

Na ulicy Warszawskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Mogileńską doszło do potrącenia starszej kobiety przez tramwaj. - Niestety nie udało się jej uratować - informuje dyżurny wielkopolskiej policji. Utrudnienia trwały ponad 3 godziny.

Coraz więcej Polaków wierzy w zamach w Smoleńsku

16,7 proc Polaków wierzy, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach i spisek - wynika z najnowszej edycji Diagnozy Społecznej. To wzrost o prawie 5 pkt proc. w porównaniu z 2011 rokiem. W południe śledczy przedstawią wyniki analiz próbek z wraku Tu-154M dotyczące ewentualnej obecności materiałów wybuchowych na szczątkach samolotu.

Od września taniej za przedszkola

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę nowelizację ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którą od września 2013 r. edukacja przedszkola będzie dotowana z budżetu państwa, a opłaty ponoszone przez rodziców za pobyt dzieci w przedszkolu niższe.

Walczą o życie Mandeli, prezydent odwołuje wizytę

Prezydent RPA Jacob Zuma odwołał zaplanowaną na czwartek wizytę w Mozambiku w związku ze stanem zdrowia byłego prezydenta Nelsona Mandeli. W środę wieczorem Zuma odwiedził w szpitalu Mandelę, którego stan nadal określa się jako krytyczny.

Zbadaj płuca. Dziś za darmo

Darmowe badania spirometryczne, pozwalające ocenić czynność płuc, będą dziś prowadzone w 180 placówkach w całej Polsce. Lekarze zachęcają do nich osoby, które mają przewlekły kaszel, świsty, duszność i osoby bez objawów, jeśli skończyli 40 lat i palą tytoń.

Niemcy już niebawem bez deficytu. Pierwszy raz od 40 lat

Rząd Niemiec przyjął w środę w Berlinie projekt budżetu na rok 2014 przewidujący obniżenie deficytu z ponad 25 mld euro w roku bieżącym do 6,2 mld euro. Na rok 2015 Niemcy planują osiągnięcie po raz pierwszy od ponad 40 lat nadwyżki wpływów nad wydatkami.

Premier zarabia 21 tysięcy. Powinien więcej?

Po tym, jak media prześwietliły sprawozdania finansowe partii, rozpętała się burzliwa dyskusja o garniturach premiera. Czy powinien za nie płacić podatnik? W tej dyskusji łatwo o tani populizm, bo trudno zaprzeczać, że szef rządu - jako jedna z najważniejszych osób w państwie - musi sensownie wyglądać. Kupowania z państwowej kasy ubrań dla premiera można by więc bronić, albo uznać, że szef rządu powinien nie tylko sensownie wyglądać, ale też sensownie zarabiać, by garnitury kupować za swoje pieniądze.

Jak cię widzą... Czyli moda w Sejmie

Burzliwa dyskusja o finansowaniu z państwowej kasy ubrań dla polityków skłania do przyjrzenia się wizerunkowi naszych parlamentarzystów. Pod tym względem w ostatnich latach nastąpiła wręcz rewolucja.

Australia wymieniła premiera. Ze strachu przed klęską

Kevin Rudd został zaprzysiężony na premiera Australii, zastępując na tym stanowisku Julię Gillard. Dzień wcześniej w wewnętrznym głosowaniu deputowanych rządzącej Partii Pracy Rudd pokonał dotychczasową szefową rządu, która zapowiedziała rezygnację w razie niekorzystnego dla niej wyniku.

Zamieszanie na konferencji Palikota

Kilkudziesięciu młodych zakłóciło konferencję prasową Janusza Palikota zorganizowaną w środę na Placu Artystów w Kielcach. Palikot określił ich jako "neofaszystowską bojówkę". Interweniowała policja.

Wielka Brytania dała przykład

Brytyjczycy walczą nie tylko z rakiem piersi, ale też z ryzykiem zachorowania na raka piersi. Te kobiety, które potencjalnie mogą zachorować, dostaną lek stosowany w chemioterapii. Skutki uboczne oczywiście nieuniknione, ale dla wielu pań to rozwiązanie i tak jest lepsze niż profilaktyczna amputacja piersi, której dokonała słynna Angelina Jolie. W Polsce, co ciekawe, nie taką samą, ale podobną kurację też się stosuje.

"Cesarz" w Angoli

Trochę komiks, trochę dokument, trochę fabuła, ale też trochę biografia. Niezły miks jak na jeden film, ale dzięki temu widzowie będą mogli dowiedzieć się czegoś o wojnie domowej w Angoli i o przeżyciach człowieka, który widział ją z bliska, czyli Ryszarda Kapuścińskiego. Jego książka "Jeszcze dzień życia" zostanie sfilmowana.

Kosztowna głupota

Policja postawiona wczoraj na baczność, bacznie przeanalizowała wszystkie alarmy bombowe i ma podejrzanych. Zatrzymała dwie osoby i pracuje dalej. Każdy mail z groźbą o bombie wywoływał reakcję. Z ulic ściągnięto policyjne patrole, potrzebna była też pomoc strażaków. Szpitale trzeba było ewakuować, co jest zadaniem niełatwym i niebezpiecznym. Ile nerwów to kosztowało - trudno ocenić. Łatwiej policzyć koszty pracy służb, ale wówczas może się okazać, że przez czyjąś głupotę mieliśmy wczoraj najdroższe ćwiczenia antyterrorystyczne w historii.

Szkoda gadać

Teraz o tym jak się osiąga polityczne cele za oceanem. Czasem wystarczy mówić. Nawet byle co, byle mówić. Demokratyczna senator w stanie Teksas Wendy Davis mówiła bez przerwy przez prawie 11 godzin, przez co republikanom zabrakło czasu na zaostrzenie prawa antyaborcyjnego. To zjawisko ma w Stanach swoją nazwę i swoją tradycję. Stąd wiemy, że rekordzista przemawiał ponad dobę. Na wszelki wypadek wziął ze sobą na mównicę wiaderko.

Wisła spływa z Krakowa

Wisła wynosi się z Krakowa. Klub z ponad stuletnią tradycją będzie miał swą bazę treningową w Myślenicach - to tam mieszka i prowadzi biznesy właściciel klubu. Kibice drużyny są załamani. I marnym pocieszeniem jest fakt, że mecze ligowe czy pucharowe Wisła będzie nadal rozgrywać w Krakowie. Chyba, że - ale to już jest scenariusz najczarniejszy z czarnych - Myślenice zbudują też stadion. Na razie budują dla piłkarzy niezłe zaplecze.

Mocniejszych nie widać

Są w grze, ale na przegranej pozycji. Ani Platforma ani jej polityczni konkurenci nie wierzą, że Jarosław Gowin czy Grzegorz Schetyna sprzątną Donaldowi Tuskowi przywództwo w partii. Lider jest tylko jeden - słyszymy i nawet jeśli panowie ostatecznie ogłoszą swój start w wyborach, zmiany na szczycie nie będzie.

Burza po ujęciu "autostradowego snajpera". Media pytają o skalę inwigilacji

Czy państwo może naruszyć prawo do ochrony danych osobowych, aby zapobiec niebezpieczeństwu? Gdzie przebiega granica? - pytają niemieckie media. Do zastanowienia się nad tym problemem skłoniły nie tylko doniesienia o programach inwigilacji obywateli PRISM i "Tempora", ale także sposób, w jaki ujęto "autostradowego snajpera".

Kary dożywocia za zabójstwo wiceprezydenta Łomży utrzymane

Trzy razy dożywocie, 25 oraz 15 lat więzienia - takie wyroki zapadły w procesie o zabójstwo b. zastępcy prezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego. Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w środę orzeczenie sądu pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.

26.06 | Zerwane dachy i osunięcia ziemi

Dziś jest spokojnie, ale wczoraj strażacy interweniowali trzy tysiące razy po ulewach i nawałnicach. Trzeba było między innymi wypompowywać wodę z domów i naprawiać uszkodzone dachy.

Uścisnęli sobie dłonie. Chwilę później wręczyli oświadczenie i wyszli z sali

- Układamy konkurencyjną Polskę, panie premierze - powiedział witając się z Donaldem Tuskiem Jan Guz, przewodniczący OPZZ, chwilę przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji Trójstronnej. Kilka minut później, po przedstawieniu harmonogramu posiedzenia, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" oświadczył, że w imieniu związków składa na ręce premiera oświadczenie. - 26 czerwca 2013 roku w Polsce definitywnie skończył się dialog społeczny - stwierdził Duda. Chwilę później związkowcy opuścili salę.

26.06 | Najlepszy rolnik w Polsce jest kobietą

Najlepszym rolnikiem w Polsce jest kobieta - Anna Stępięń z kujawsko-pomorskiego. Gospodarstwo pani Anny jest nie tylko opłacalne, ale też ekologiczne, bo na farmie nie używa się pestycydów. Bartosz Żurawicz.