Najnowsze

Najnowsze

Cała Polska czyta Mickiewicza

"Litwo, ojczyzno moja..." - te znane słowa możemy usłyszeć dziś w ponad 50 polskich miastach. Akcja "Narodowe czytanie 'Pana Tadeusza'" organizowana jest z okazji dwusetnej rocznicy wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza. Lekturę zainaugurował sam prezydent Bronisław Komorowski. Wśród czytających są też znani aktorzy.

Celował w kwaterę główną NATO, zabił cywilów

Zamachowiec-samobójca wysadził się przed ufortyfikowanym wjazdem do siedziby głównej wojsk USA w Afganistanie. W eksplozji zginęło czterech przechodniów. - Nasz bojownik celował w ważną siedzibę CIA - oznajmili talibowie.

Na pchlim targu kupiła Renoira?

Zaginiony obraz znanego francuskiego impresjonisty, Auguste'a Renoira prawdopodobnie odnaleziono w Wirginii w USA. Za niewielką cenę na pchlim targu nabyła go pewna Amerykanka. Jeśli badania potwierdzą autentyczność dzieła, może ono być warte nawet 100 tys. dolarów.

61-latka urodziła swojego wnuczka

61-letnia Amerykanka jest nie tylko babcią dla swojego wnuczka, ale również jego matką zastępczą. Na późne macierzyństwo zdecydowała się, by pomóc swojej córce, która zmagała się z niepłodnością. W rezultacie - w lutym 2011 r. Kristine Casey urodziła swojego wnuczka - Finneana.

Gruzińskie Marzenie zostaje z tyłu

Rządząca Gruzją partia prezydenta Micheila Saakaszwilego, Zjednoczony Ruch Narodowy, zwiększa przewagę przed październikowymi wyborami do parlamentu nad opozycyjnym Gruzińskim Marzeniem - świadczą wyniki sondażu opublikowanego w piątek przez portal Civil.ge.

Wyrok za polskie ręce do pracy

Posiadacz winnicy we wschodniej Francji został w piątek skazany na 1,5 roku więzienia, w tym rok w zawieszeniu, za nielegalne zatrudnienie kilkuset polskich robotników podczas zbiorów w Szampanii. Sąd orzekł także konfiskatę części pól uprawnych.

"Oczyszczanie" Damaszku. Zabici

Syryjskie wojska rządowe kontynuowały w piątek niszczenie powstańczych punktów oporu w kilku dzielnicach Damaszku. W strategicznych punktach stolicy wybuchły dwie bomby, zginęło pięciu policjantów.

Ślązacy już legalni

Ślązacy górą i to już ostatecznie. Sąd w Opolu odrzucił apelację prokuratora tym samym przyznając prawo Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej do wpisania do rejestru stowarzyszeń. Walka trwała ponad rok. Organizacja nie jest może specjalnie liczna, ma jednak wielu zagorzałych przeciwników. To ci, którzy boją się, że działalność stowarzyszenia będzie kiedyś prowadzić do autonomii Śląska.

Poznań śladami modernizmu

Od Okrąglaka po „Telewizory”. Od tych zapomnianych po te najbardziej kontrowersyjne. W sobotę będzie można przejść się po modernistycznym centrum Poznania.

Ożyła w kostnicy. Już w domu

Cudownie ocalałe niemowlę spędziło swoją pierwszą noc we własnym domu w północnej prowincji Chaco w Argentynie. Pięciomiesięczną obecnie Luz Milagros uznano za zmarłą tuż po porodzie. Jej rodzice chcąc przytulić ją po raz ostatni w szpitalnej kostnicy spostrzegli jednak, że ich dziecko oddycha.

Kajtek Czarodziej pobije Harry'ego Pottera?

Oto polska odpowiedź na fenomen Harry'ego Pottera. Może nieco spóźniona, ale za to historycznie starsza. Kajtuś Czarodziej - to postać wymyślona ponad 80 lat temu przez Janusza Korczaka. A że dziś mali czarodzieje najlepiej przemawiają do wyobraźni z ekranu, o Kajtusiu powstaje film.

50. Bieg Westerplatte. Mistrz wciąż ten sam

Kenijczyk Joel Komen zwyciężył w 50. Biegu Westerplatte. To trzeci triumf sportowca w tej imprezie. W wyścigu wzięło udział 1100 biegaczy z kraju i z zagranicy. Wśród nich biegł mistrz olimpiski z Londynu Adam Korol.

Limuzynami po zasiłek. Rekordowe bezrobocie

Szydłowiec na Mazowszu to gmina rekordzistka. Ponad jedna trzecia jej mieszkańców nie ma pracy. Dawni wielcy pracodawcy upadli - nowe zakłady nie powstały. Od lat bezrobocie jest tutaj największe w Polsce. Przynajmniej oficjalnie, bo - jak przekonał się reporter "Czarno na białym" - rzeczywistość jest zaskakująco inna.

Dom jak przecinek. Między ścianami

Oto dom, który do ustawnych chyba nie będzie należał. W poprzek nie będzie można ustawić na przykład łóżka. Wszystko dlatego, że jego szerokość to zaledwie 152 centymetry. I to robi największe wrażenie. Domek powstaje w Warszawie.

Jest poprawa

Ryszard Czarnecki popracował nad dykcją, teraz czekamy, aż zrobi porządek z merytoryką!

Prawy człowiek

Jan Tomaszewski zapewnia, że respektuje wyroki sądowe, ale od osttaniego się odwoła, jak tylko zapozna się z uzasadnieniem.

Premier się pomylił

Wbrew słowom premiera Donalda Tuska paraolimpida przyniosła wiele prawdziwych emocji, a nasi zawodnicy w Londynie cieszyli się dużym zainteresowaniem kibiców.

Optymista

Profesor Witold Orłowski wierzy, że nowa polityka antykryzysowa Unii w końcu przyniesie pożądane skutki.

Zaproszenie

Prezes Jarosław Kaczyński zaprasza na konferencję z udziałem ekonomistów, która odbędzie się już 24 września.

Prosta prawda

Tadeusz Cymański nie wierzy w to, że ogranizowana przez Jarosława Kaczyńskiego konferencja dotycząca gospodarki przyczyni się do wyjścia z kryzysu.

Pesymista

Profesor Krzysztof Rybiński o skali błędów, które doprowadziły gospodarkę Unii na krawędź ruiny.

Kurski: W sprawie Amber Gold prezydent też zawiódł

Prezydent jest częścią władzy wykonawczej i "nie może uchylać rąk od tego jak wygląda Polska" - powiedział Jacek Kurski, tłumacząc w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24 dlaczego jego partia we wniosku do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ws. Amber Gold wymieniła również prezydenta. Polityk dodał, że "w tej sprawie zawiodło sześć struktur państwa"

"Chwała premierowi Kaczyńskiemu za ten pomysł"

- Chwała panu premierowi Kaczyńskiemu za ten pomysł, coś z tego może być - ocenił pomysł organizacji debaty ekonomistów, którą zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier w "Faktach po Faktach" zmiażdżył jednak propozycje gospodarcze partii. - Oderwane od ziemi - ocenił.