Najnowsze

Najnowsze

Siły lądowe USA w Polsce. Decyzję ogłoszą w przyszłym tygodniu

Szef MON Tomasz Siemoniak liczy na zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce nie tylko doraźnie, ale i długoterminowo. W przyszłym tygodniu może zostać ogłoszona decyzja o wysłaniu do Polski sił lądowych USA. Dziennik "New York Times" precyzuje, że na razie będą to najpewniej ćwiczenia z udziałem około 150 żołnierzy.

Święcenie pokarmów, odwiedziny w grobach Jezusa. Dzisiaj Wielka Sobota

Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych. Odnawiane są także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego. Podobnie jak u katolików, także u prawosławnych jest dziś Wielka Sobota. W tym roku Wielkanoc w obu obrządkach przypada bowiem w tym samym terminie.

Zaczyna się budowa "amerykańskiej tarczy w Polsce"

Amerykanie zaczynają prace przy tarczy antyrakietowej, która ma stanąć w Polsce. Agencja Obrony Antyrakietowej (ang. - MDA) rozpoczęła proces zawierania kontraktów na budowę instalacji w Redzikowie pod Słupskiem. W piątek na amerykańskich stronach rządowych ukazało się ogłoszenie o poszukiwaniu kontrahentów do budowy bazy, TVN24 dotarła też do szczegółowego harmonogramu prac oraz zdjęć kluczowych elementów systemu mającego powstać w Polsce.

Wings for life

Do niedzieli trwa rejestracja uczestników biegu Wings for Life - największej imprezy biegowej na świecie. 4. maja o godz. 12 polskiego czasu równocześnie na całym świecie, na 34 trasach wystartują tysiące zawodników. Świat zjednoczy się w biegu dla tych, którzy biec nie mogą, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy, na przykład po wypadku. Jedną z takich osób jest piosenkarka Monika Kuszyńska, która ideę biegu wspiera całym sercem i liczy, że pieniądze zebrane w czasie imprezy, pomogą wyleczyć takich jak ona.

Wicedyrektor szkoły odbiera sobie życie

Do 28 wzrosła liczba potwierdzonych ofiar zatonięcia promu u wybrzeży Korei Południowej, a 268 osób nadal jest poszukiwanych. Pasażerami w większości byli uczniowie i nauczyciele ze szkoły średniej na przedmieściach Seulu. Wicedyrektor tej szkoły, który uratował się z katastrofy promu, popełnił samobójstwo.

Uciekł z promu, "zachowywał się jak zwykły pasażer". Kapitan trafił do aresztu

Kapitan promu, który zatonął w wybrzeży Korei Południowej, został w piątek zatrzymany - donosi NBC News. Ciąży na nim pięć zarzutów. Wcześniej prokurator poinformował, że w chwili tragedii kapitana nie było na mostku, a promem dowodził zaś trzeci oficer. Jedna z koreańskich telewizji opublikowała film, na którym widać, że kapitan uciekł z promu i stanął na lądzie w gronie pierwszych uratowanych rozbitków.

"Nowym wcieleniem szatana jest pieniądz"

- Za każdym złem w naszym społeczeństwie stoi pieniądz albo przynajmniej także pieniądz - mówił ojciec Raniero Cantalamessa w Wielki Piątek podczas nabożeństwa Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Nabożeństwu przewodniczył papież Franciszek. Najpierw Ojciec Święty długo modlił się, leżąc przed Konfesją Świętego Piotra. Tradycyjnie w Rzymie odbyła się też Droga Krzyżowa.

Przystanek w drodze

"Bożą symfonię" trzeba umieć albo chociaż chcieć usłyszeć. Zatrzymując się na chwilę i chociaż przez chwilę myśląc o rzeczach ważnych. O życiu i śmierci. O wierze, nadziei i miłości. Przemysław Wenerski próbował na kilka minut do takiej refleksji Państwa namówić. I robił to w miejscu które jest jednym z symboli bezrefleksyjnego pędu, w jakim jesteśmy każdego dnia.

Czas Wielkiej Nocy

Bez względu na numer na skorupce i cenę, jajko jest jednym z najważniejszych symboli tych świąt. A święcenie, to część wielowiekowej tradycji związanej z wydarzeniami, które - o czym często zapominamy - są ważniejsze nawet od narodzin Jezusa. Wielkanoc to dla chrześcijan czas radośniejszy od Bożego Narodzenia, mimo że dużo mniej widowiskowy z komercyjnego punktu widzenia.

Jaja (nie tylko) wielkanocne

Dziś wszystko, co nie tylko w przeddzień Wielkanocy powinniśmy wiedzieć o jajkach. Nasz koszyk zanieśliśmy do laboratorium i dowiedzieliśmy się rzeczy zaskakujących. Pytaliśmy, czy jaja ekologiczne są zdrowsze od zwykłych i czy kury żyjące na wolnym wybiegu są szczęśliwsze od tych pozamykanych w klatkach. Oczywiście sposobu, żeby jednoznacznie określić poziom szczęścia kur, jeszcze nie ma. Specjaliści mają jedynie pewne podejrzenia.

"Większej hipokryzji nie widziano". Kreml o "dwulicowym" Zachodzie

Kreml jest zadowolony z rezultatów rozmów w Genewie na temat kryzysu ukraińskiego, ale trzeba jeszcze przeanalizować wynik spotkania - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Zaznaczył przy tym, że Zachód zachowuje się "dwulicowo" i jest pełen "hipokryzji".

UE do Izraela i Palestyńczyków: "Więcej powściągliwości"

Unia Europejska domaga się od Izraela i Palestyńczyków "natychmiastowego zaniechania wszelkich aktów przemocy". W piątkowym komunikacie szefowej unijnej dyplomacji jest żądanie pod adresem Izraela, aby cofnął decyzje podjęte na niekorzyść Palestyńczyków, ale także m.in. potępienie ataku, w którym zabito izraelskiego policjanta.

"Gorąca linia" na tematy prywatne

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego wielogodzinna pogawędka z narodem. Wczoraj mówiliśmy o najistotniejszych sprawach, które ją zdominowały, czyli aneksji Krymu i niepokojach na wschodniej Ukrainie. Ale w tym starannie wyreżyserowanym show było też miejsce na sprawy znacznie ciekawsze: czy ożeni się po raz drugi, jaki jest jego ulubiony film, i czy chce być prezydentem do końca życia.

18.04 | Ofiary wspinaczki

Meteo News zaczynamy od tragicznej lawiny na Mount Everest. W zwałach śniegu zginęło co najmniej 12 osób, a trzech wciąż nie odnaleziono.

Przepłynął ocean kajakiem

Niezwykły wyczyn niezwykłego człowieka. Kajakarz długodystansowy Aleksander Doba w wieku 67 lat przepłynął Atlantyk w najszerszym miejscu. Polak pokonał w siedmiometrowym kajaku około 10 tys. kilometrów na oceanie w nieco ponad pół roku. Dla Olka Doby, bo tak każe o sobie mówić, nie ma rzeczy niemożliwych.

18.04 | Kajakiem przez Atlantyk

Polak Aleksander Doba dotarł kajakiem na Florydę. 67-letni, emerytowany inżynier mechanik z Polic pokonał około 9 tysięcy kilometrów przez Ocean Atlantycki.

Milczenie ws. Krymu. "Nie mogą doprowadzić do eskalacji"

- Rozumiem politykę zagraniczną rządu ukraińskiego, który nie chce doprowadzić do eskalacji napięć na wschodzie, przejść przez te wybory, a potem na zasadzie partnerskiej rozmawiać i kontynuować rozmowy genewskie - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych tłumacząc milczenie ws. Krymu.

Zarzuty dla rodziców zagłodzonego dziecka

Zaczynamy od tragedii w Brzeznej koło Nowego Sącza. Półroczna dziewczynka zmarła z głodu. Ta wstrząsająca sprawa, która nie mieści się w głowie, wydarzyła się najprawdopodobniej z powodu szczególnego podejścia rodziców do wychowania dziecka. Według nieoficjalnych informacji dziecko było leczone u znachora, a rodzice przestali chodzić z dziewczynką do lekarza, gdy ta miała trzy miesiące, bo chcieli być "bliżej natury". Mieli stosować "alternatywne" metody odżywiania. Za to usłyszeli prokuratorskie zarzuty i oboje trafili do aresztu.

"Remilitaryzacja" Kuryli. Kreml robi sobie wroga z Japonii

Rosja do 2016 roku zamierza zrealizować plan remilitaryzacji Wysp Kurylskich, będących przedmiotem sporu z Japonią. Resort obrony ogłosił plany budowy infrastruktury wojskowej na wyspach, których zwrotu Tokio domaga się od 1945 roku. Krok ten oznacza najpewniej koniec prób zbliżenia stanowiska obu państw.

"Zastałem Ukrainę w strachu. Przydałby się im taki Wałęsa"

- Przydałby się im taki Wałęsa. Mają strasznie trudną sytuację z liderem właśnie, że taki Wałęsa byłby jak znalazł - mówił o sytuacji na wschodzie Ukrainy gość programu "Piaskiem po oczach" pisarz Janusz Głowacki, twórca scenariusza do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Putin otworzył platformę, od której "odbił się" Greenpeace

Za pośrednictwem telemostu prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył w uroczystej inauguracji wywozu ropy z platformy wydobywczej na arktycznym Morzu Peczorskim. To ją próbowali blokować ekolodzy z Greenpeace we wrześniu ubiegłego roku. Wszyscy zostali wówczas aresztowani.

Milczenie ws. Krymu. "Nie mogą doprowadzić do eskalacji"

- Rozumiem politykę zagraniczną rządu ukraińskiego, który nie chce doprowadzić do eskalacji napięć na wschodzie, przejść przez te wybory, a potem na zasadzie partnerskiej rozmawiać i kontynuować rozmowy genewskie - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych tłumacząc milczenie ws. Krymu.

Kaczka na drodze, śmiech Putina i transporter kręcący "bączki". Wybierz wideo tygodnia

Kradzież łańcuszka przed kamerą, ciężarówka, która omal nie rozjechała pieszych, czy dramatyczna akcja ratunkowa na morzu? A może załoga opancerzonego transportera, która kręci bączki albo prezydent Bronisław Komorowski, spełniający marzenie kilkuletniej dziewczynki? Które nagranie Waszym zdaniem zasługuje na miano najlepszego wideo tygodnia tvn24.pl? Zagłosujcie w naszej sondzie.

"Zastałem Ukrainę w strachu. Przydałby się im taki Wałęsa"

- Przydałby się im taki Wałęsa. Mają strasznie trudną sytuację z liderem właśnie, że taki Wałęsa byłby jak znalazł - mówił o sytuacji na wschodzie Ukrainy gość programu "Piaskiem po oczach" pisarz Janusz Głowacki, twórca scenariusza do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".