Najnowsze

Najnowsze

Wyższe świadczenia dla rodziców niepełnosprawnych? Pierwsze czytanie

Po ponad czterech godzinach obrad na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zakończyło się pierwsze czytanie projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. Zgodnie z projektem świadczenie ma wzrosnąć do poziomu płacy minimalnej od 2016 r. Protestujących w Sejmie od dwóch tygodni rodziców ta propozycja nie zadowala.

F-16 i Leopardy, a obok postsowiecki złom. Polskie wojsko kontrastami stoi

Polska armia to armia kontrastów - z jednej strony nowoczesne F-16 i Leopardy, którymi wolą chwalić się rządzący. Z drugiej strony - to jednak przede wszystkim sprzęt, który zamiast służyć, powinien stać już w muzeum. Postsowiecki złom, jak mówią wprost specjaliści. Materiał reportera programu "Czarno na białym".

Tajemnica "jaskółki", czyli każdy z nas nosi podsłuch

Bilingi i podsłuchy w Trybunale Konstytucyjnym, czyli ile wolno wiedzieć służbom o obywatelu. Przepisy skarży Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokurator Generalny, trybunał bada ich zgodność z konstytucją, a już teraz sprawdzamy, jak wyglądają podsłuchy telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Ile można się dowiedzieć i co to oznacza dla śledzonego?

Bitwa o prognozy

Jarosław Kaczyński wyrażał ostatnio żal, że nie zobaczył Polski we francuskiej prognozie dla Europy. W Polsce też nie brakowało prestiżowych sporów o to, które miasto ma na pogodowych mapach być zaznaczone. W tej historii klimat miesza się z ambicją przynosząc czasem burze, ale autorzy prognoz patrzą na to na chłodno.

Kijów bezprawia

Na Ukrainie kolejny przypadek łączący politykę z przemocą - w centrum Kijowa doszło do strzelaniny, w której ranny został wicemer ukraińskiej stolicy. Sprawcami strzelaniny mieli być członkowie radykalnego Prawego Sektora, którego powiązany z grupami przestępczymi lider niedawno został zabity w akcji ukraińskiej policji. Czy władze w Kijowie nie umieją opanować sytuacji?

Gdzie egzamin na "prawko"?

Czy można zdać egzamin na prawo jazdy nie poznawszy ruchu w wielkim mieście? Można - i wcale nie jest to rzadkie, bo nawet mieszkańcy metropolii zdają czasem egzaminy w mniejszych ośrodkach. Ale niedługo ośrodki egzaminacyjne pojawią się w całkiem małych, powiatowych miastach. Czy kierowca, który nigdy nie widział tramwaju, większego skrzyżowania czy drogi szybkiego ruchu, nadaje się do jazdy?

PiS vs. Radio Maryja

Ojciec Rydzyk w tle wyborczej kampanii. Redomptorysta miał się obrazić na PiS za listy do europarlamentu, bo jego kandydaci nie dostali miejsc gwarantujących wygraną. Rozczarowanie było podobno tak duże, że duchowny odprawił z kwitkiem posłów którzy do niego pojechali. Czy to koniec wieloletniego sojuszu PiS i Radia Maryja?

Dość gadania bzdur!

Porządną burę zebrał Tomasz Sianecki za brak wiedzy o pociągach Pendolino. Zarzuty przyjął jak przystało na redaktora Szkła Kontaktowego - na klatę i z "godnościom osobistom" - jak uczył go mistrz Jan Kobuszewski w skeczu kabaretu Dudek.

Ile można podsłuchać?

Bilingi i podsłuchy w Trybunale Konstytucyjnym, czyli ile wolno wiedzieć służbom o obywatelu. Przepisy skarży Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokurator Generalny, trybunał bada ich zgodność z konstytucją, a już teraz sprawdzamy, jak wyglądają podsłuchy telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Ile można się dowiedzieć i co to oznacza dla śledzonego?

Panu Tomku się pomyliło

Słynne "Bydgoszczu" ministra Rostowskiego wywarło znczący wpływ na polską mowę i rzuciło się cieniem nawet na taki autorytet w zakresie erudycji jak Tomasz Sianecki.

Podpalenie czy pożar?

Informacje ze śledztwa w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie w pożarze zginęła matka i czwórka dzieci, wskazują, że to nie wypadek , a starannie zaplanowana zbrodnia. W magazynie "Polska i Świat" pokazujemy, jak śledczy badają takie sprawy. W jaki sposób można odróżnić podpalenie od samoistnego pożaru?

Graś: Reakcja NATO zaskoczeniem dla Rosjan

- Myślę, że ta reakcja bardzo spójna i zdecydowana musi być dla Rosjan zaskoczeniem - komentował decyzję NATO o zawieszeniu kontaktów z Rosją sekretarz generalny PO Paweł Graś. - Podejrzewam, że oni myśleli, że będzie mniej-więcej tak jak zawsze, tzn. że skończy się na rytualnych pogróżkach - dodał.

"Nasz Dziennik" gazetą "zniewoloną"? "Rozumiem, że błądził przez cztery lata?"

- Czy "Nasz Dziennik" też stał się "gazetą zniewoloną"? - pytała w programie "Kropka nad i" posłanka PO, Julia Pitera. - To ubogaca dyskusję, to ubogaca wiedzę w danej sprawie - mówił poseł PiS Andrzej Jaworski. Goście komentowali dwa artykuły, które ukazały się na łamach "Naszego Dziennika", które podważają główne tezy zespołu Macierewicza.

Referendum w sprawie zimowych igrzysk w Krakowie 25 maja

Referendum, w którym krakowianie będą odpowiadać m.in. na pytanie o organizację w tym mieście Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, odbędzie się 25 maja, w dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego - zadecydowali we wtorek radni.

Żona Dariusza P. walczyła przed śmiercią? "Nie była w stanie nic już zrobić"

Żona Dariusza P. podejrzanego o zabicie rodziny w pożarze przed śmiercią walczyła, próbowała odsłonić rolety - takie informacje bratu zmarłej przekazała policja. - Ona nie była w stanie nic już zrobić - mówił "Uwadze!" i "Superwizjerowi" TVN Krzysztof Chromy, brat kobiety, która zginęła z dziećmi w pożarze domu w Jastrzębiu-Zdroju. Kobieta nie mogła odsłonić rolet, ponieważ paski slużące do ich podnoszenia był przerwane. Czy umyślnie, czy z powodu wysokiej temperatury, to wykaże śledztwo.

"Nasz Dziennik" gazetą "zniewoloną"? "Rozumiem, że błądził przez cztery lata?"

- Czy "Nasz Dziennik" też stał się "gazetą zniewoloną"? - pytała w programie "Kropka nad i" posłanka PO, Julia Pitera. - To ubogaca dyskusję, to ubogaca wiedzę w danej sprawie - mówił poseł PiS Andrzej Jaworski. Goście komentowali dwa artykuły, które ukazały się na łamach "Naszego Dziennika", które podważają główne tezy zespołu Macierewicza.

Przejścia po przejściach

Wielka polityka, mobilizacja sił, a codzienne życie toczy się jakby zupełnie innym torem. Na granicy Polski z Kaliningradem ludzie rozmawiają o tym, co dzieje się na Krymie i w Kijowie. Ale nie ma paniki, właściwie nawet nie ma niepokoju. Korzystając z otwartej lokalnie granicy, Rosjanie przyjeżdżają do nas na zakupy i wycieczki. A Polacy jeżdżą do Rosji po tańsze paliwo. Owszem, jak sprawdziła nasza reporterka, w Gołdapi od stycznia ruch przygraniczny zmalał i sami Rosjanie przyznają, że to może być efekt antypolskiej propagandy np. na kaliningradzkich portalach internetowych. Ale w relacjach sąsiedzkich między ludźmi - nic się nie zmieniło.

NATO kontra Rosja

W obliczu kryzysu na Ukrainie przegląd tego co ma, a czego nie ma polska armia, nabrał szczególnego znaczenia. Jeszcze nigdy po drugiej wojnie światowej nie mówiło się, że groźba trzeciej jest tak realna, jak teraz. Takie złowieszcze oceny słychać było w ostatnich tygodniach, po tym jak Putin przejął Krym. Dziś NATO zawiesiło wszelka współpracę z Rosją. Jest pewien niepokój, co wydarzy się dalej. NATO kontra Rosja. Kto jest dziś silniejszy? Porównanie potencjałów militarnych obu stron nie pozostawia żadnych złudzeń.

Polski złom obronny

NATO kontra Rosja. Kto jest silniejszy? Sprawdzamy w dniu, w którym Sojusz zawiesił wszelką współpracę, cywilną i wojskową z Moskwą. Taka dziś zapadła decyzja w Brukseli - to odpowiedź na aneksję Krymu i mobilizację rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą. Porównanie sił militarnych za chwilę. Zaczynamy od siły polskiej armii. Dziś, to armia kontrastów - z jednej strony nowoczesne F-16 i Leopardy, którymi wolą chwalić się rządzący. Z drugiej strony - to jednak przede wszystkim sprzęt, który zamiast służyć, powinien stać już w muzeum. Postsowiecki złom - jak mówią wprost specjaliści.

"Superglina" nowym premierem Francji

Manuel Valls, były szef MSW, został nowym premierem Francji; przejął obowiązki szefa rządu od Jean-Marca Ayrault. Valls był jak dotąd najpopularniejszym ministrem w rządzie Ayrault, zwanym "Supergliną" ze względu na twarde podejście do przestępczości.

Załoga HMS Tireless wsłuchuje się w ocean. Cel: czarne skrzynki boeinga

Okręt podwodny HMS Tireless brytyjskiej marynarki wojennej dotarł na południowy Ocean Indyjski i rozpoczął poszukiwania czarnych skrzynek zaginionego boeinga Malaysia Airlines. W ub. tygodniu malezyjskie władze poinformowały, że boeing, który wystartował z Kuala Lumpur 8 marca "zakończył swój lot" w oceanie, najprawdopodobniej na zachód od wybrzeży Australii.

Na stoku, nad stokiem

Szwajcarskie Sankt Moritz uważane jest za alpejskie Monte Carlo. Nieopodal tego luksusowego kurortu leży Diavolezza, która zachęca narciarzy do przyjazdu znacznie niższymi cenami i wcale nie gorszą infrastrukturą.

Uroki Ehrwaldu

Zugspitze to nie tylko najwyższy szczyt Niemiec. To także region narciarski, który dzielą ze sobą dwa kraje. W Magazynie Narciarskim spojrzymy na jego część leżącą na terenie Austrii.