Najnowsze

Najnowsze

To Amerykanie stali za irańskim przewrotem w 1953 roku. CIA odtajnia dokumenty

Po 60 latach CIA odtajniła stare dokumenty i oficjalnie przyznała się, że zorganizowała irański przewrót w 1953 roku. Amerykańscy agenci, współpracując z Brytyjczykami, doprowadzili do obalenia demokratycznie wybranego lewicowego rządu, który między innymi znacjonalizował przemysł naftowy. Przewrót dał początek autorytarnym rządom szacha Reza Pahlaviego.

Nie pojechali na wakacje. Chcą odszkodowań

Miały być wymarzone wakacje, będą próby odzyskania pieniędzy. Klienci niewypłacalnego biura podróży OK Services Travel nie wykluczają złożenia doniesienia do prokuratury. Rozważają też pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Na razie protestowali przed Urzędem Marszałkowskim w Katowicach.

Co działo się tuż przed bójką w Gdyni? Nieujawniona dotąd część nagrania

Portal tvn24.pl dotarł do dłuższej części nagrania monitoringu w Gdyni. Fragment poprzedza wydarzenia przedstawione na filmie udostępnionym wcześniej przez policję. Nieznane nagranie nie przesądza, kto sprowokował zajścia. Widać jednak, że członkowie obu grup przechadzali się po plaży, najprawdopodobniej krzyczeli do siebie i mocno gestykulowali. Funkcjonariuszy w mundurach nie widać. Policja tłumaczy, że zanim doszło do bójki, obie grupy sprzeczały się między sobą. Trwają przesłuchania świadków.

Osiem polskich dzieł w półfinale Literackiej Nagrody Angelus

14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest osiem książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana pod koniec sierpnia.

Wielka akcja przenoszenia naszych danych. "Inaczej numery PESEL mogły wyparować"

150 informatyków i techników ochranianych przez policję i BOR pracowało przy czterodniowej operacji przeniesienia serwerów z danymi około 38 milionów Polaków, w tym m.in. ewidencji PESEL i paszportów. Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz poinformował na poniedziałkowej konferencji, że zabezpieczenie i przeniesienie serwerów było konieczne m.in. ze względu na narastające od lat ryzyko utraty danych.

"Nikt nie chciał tragedii". Konsul RP o wypadku motocyklistów w Ekwadorze

- To wspaniali młodzi ludzie. Nikt nie chciał takiej tragedii. Opiekujemy się ocalałym Krzysztofem. Choć fizycznie czuje się dobrze, to psychicznie jest bardzo ciężko. Staramy się teraz sprowadzić ciało Maksa do kraju - mówi dla tvn24.pl Tomasz Morawski, konsul honorowy RP w Ekwadorze, gdzie trzy dni temu doszło do tragicznego wypadku.

Prokuratura odwołała się w sprawie doktora Mirosława G.

Warszawska prokuratura okręgowa złożyła apelację od wyroku w sprawie kardiochirurga Mirosława G. w części uniewinniającej go od niektórych zarzutów korupcji - poinformował w poniedziałek Dariusz Ślepokura, rzecznik prasowy prokuratury.

Nurkowie siłą przebijają się przez wrak. Wybuchły rosyjskie rakiety?

Ratownicy intensywnie przeszukują wrak zatopionego w Bombaju okrętu podwodnego INS Sindhurakshak. Do tej pory znaleźli siedem ciał, wszystkie spalone w stopniu uniemożliwiającym identyfikację. Minister obrony Indii podał, iż do największej tragedii w historii floty tego kraju mogło dojść z powodu eksplozji amunicji.

"Wydarzenia w Gdyni wymagały spektakularnych działań". Co może policja w razie bójki?

- Bezwzględnie, konsekwentnie i nieustępliwie - tak policja musi działać w podobnych przypadkach - powiedział dr Cezary Tatarczuk, ekspert w zakresie działania służb policyjnych, komentując bójkę w Gdyni. Dla tzw. pseudokibiców kary przewidziane są przez dwa kodeksy i osobną ustawę. Zdaniem karnisty prof. Piotra Kruszyńskiego, problemem są nie przepisy, ale to, że nie są one stosowane, głównie przez policję.

Marcin P. w areszcie już prawie rok. Prokuratura chce więcej

Pod koniec sierpnia minie rok od kiedy Marcin P., były szef Amber Gold przebywa w tymczasowym areszcie. Dla prokuratorów prowadzących postępowanie to wciąż za mało czasu na zakończenie jego sprawy, dlatego skierowali wniosek o przedłużenie aresztu o kolejne trzy miesiące.

Szef MSW: Jak to się stało, że tylu kibiców znalazło się na plaży

- Będę żądał informacji, dlaczego kibole znaleźli się na gdyńskiej plaży wśród tylu plażowiczów - zapowiedział w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej Bartłomiej Sienkiewicz, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dodał też, że trwają czynności wyjaśniające w sprawie bójki, w której brali udział kibice Ruchu Chorzów i meksykańscy marynarze.

Meksykański kapitan: dam sobie za nich rękę uciąć

- Gdynia przez lata udowadniała, że jest miastem bezpiecznym. Tym bardziej bulwersujące jest to zdarzenie – mówił o niedzielnej bijatyce na plaży prezydent Gdyni. Wojciech Szczurek na wspólnej z meksykańskim kapitanem konferencji prasowej na pokładzie statku mówił, że trwa wyjaśnianie wczorajszych wydarzeń przez policję i nie wykluczył, że w przypadku stwierdzonych błędów w zabezpieczaniu imprezy i ochronie gości oraz mieszkańców władze miasta będą oczekiwały zmian personalnych.

Jeszcze się nie rozpędza. Pierwszy test pendolino z Błękitnego24

Pierwszy z zamówionych dla polskich kolei pociąg pendolino ruszył w drogę. Na razie to tylko test. Na torze doświadczalnym w Żmigrodzie badany jest specjalną aparaturą. Tam również uczą się najlepsi maszyniści, którzy w przyszłości siądą za sterami najszybszego polskiego pociągu. Testy na Dolnym Śląsku potrwają co najmniej do końca miesiąca.

Nowy przedmiot w irańskiej szkole: strącanie dronów

Irańscy licealiści będą mieli do opanowania nowy przedmiot - walkę z samolotami bezzałogowymi. Jak podaje miejscowa prasa, nowe zagadnienie do szkół chce wprowadzić wpływowa paramilitarna Gwardia Rewolucyjna, która ma oparcie w najwyższych przywódcach religijnych kraju.

Zarząd Ruchu odcina się od pseudokibiców

Zarząd chorzowskiego Ruchu ze "smutkiem i ubolewaniem" przyjął informację o bójce z udziałem kibiców tego klubu, do jakiej doszło w niedzielę na plaży w Gdyni i zdecydowanie "odciął się od aktów agresji i przemocy".

Mrożek spocznie w Panteonie Narodowym w Krakowie

Sławomir Mrożek zostanie pochowany w Panteonie Narodowym przy Kościele Piotra i Pawła, przy ulicy Grodzkiej w Krakowie – informują Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy oraz urząd miasta Krakowa. Pogrzeb ma odbyć się na początku września.

Pomnik niedźwiedzia Wojtka może stanąć w Krakowie

Około 50 tysięcy złotych potrzeba na pierwszy polski pomnik niedźwiedzia Wojtka, jednego z symboli armii generała Władysława Andersa. Podobizna zwierzęcia miałaby stanąć w przyszłym roku w Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Decyzja o postawieniu pomnika zapadnie najwcześniej we wrześniu.

Nieoficjalnie: Meksykanie byli bardziej agresywni. Zobacz film z monitoringu

Marynarze z Meksyku zaczepiali polskie dziewczyny na plaży w Gdyni i to nie spodobało się kibicom, którzy wdali się z nimi w bójkę - dowiedziała się nieoficjalnie tvn24.pl. Policja, która opublikowała nagranie z monitoringu, na razie nie przesądza kto zadał pierwszy cios. Jakość zapisu została przez policję pogorszona tak, aby nie można było rozpoznać uczestników bójki.

Mursi dostał dłuższy areszt. Mubarak może wyjść na wolność

Były egipski dyktator Hosni Mubarak, zostanie zwolniony z więzienia w ciągu 48 godzin. Prokurator oczyścił go z zarzutów korupcji - poinformował adwokat byłego prezydenta. Tymczasem obalony w czerwcu prezydent Mohammed Mursi dostał dodatkowy zarzut i 15 dni aresztu. W Egipcie w poniedziałek jest dużo spokojniej niż w ostatnich dniach, ale konflikt wciąż pochłania ofiary.

Kamienica zamiast budek

Z ulicy Półwiejskiej w Poznaniu zniknęły już budki, w których handlowano m.in. bielizną. Za półtora roku w ich miejscu wyrośnie kamienica. Do tego czasu w pobliżu placu budowy czekają mieszkańców utrudnienia w ruchu.