Najnowsze

Najnowsze

Poznań: zamiast buspasa będą pasy dla rowerów

Na dzień bez samochodu poznańscy urzędnicy szykują prezent dla rowerzystów. Na ulicy Pułaskiego powstaną pasy rowerowe i pierwsza w mieście śluza rowerowa. Zastąpią one buspas, z którego od września nie będzie korzystać żadna linia autobusowa. To jednak dopiero początek. Niebawem w mieście pojawić się ma cała lista ułatwień dla rowerzystów i kilka nowych buspasów.

Pasażerka zablokowała nogą drzwi tramwaju, motorniczy powiedział "o jedno słowo za dużo"

Kłótnia w tramwaju. Mieszkanka Wrocławia przytrzymała nogą drzwi tramwaju, który po dzwonku miał odejżdżać z przystanku. Motorniczy wyszedł ze swojej kabiny i zwrócił jej uwagę. Użył przy tym słowa "gira". Zdaniem kobiety zachował się niedopuszczalnie. MPK na swoim profilu na portalu społecznościowym opublikowało relację dwóch stron i poprosiło internautów o opinię. "To jest tramwaj, nie taksówka" - komentują.

Tory jak pułapka. "Lepiej dostać mandat, niż się połamać"

Rowerzysta ma wybór: albo pojedzie chodnikiem (łamiąc przepisy), albo będzie ryzykował bolesną wywrotkę przed maską jadącego samochodu. Na ul. Czerwonej w centrum Łodzi stare tory tramwajowe leżą pod takim kątem, że koło roweru łatwo może w nie wpaść, a rowerzysta spaść. Urzędnicy problem dostrzegają, ale obiecać nic konkretnego nie chcą.

Atomowy rejs na biegun. Tajna misja, która miała przywrócić dumę Amerykanom

Koniec 1957 roku był bardzo ciężki dla prezydenta USA Dwighta Eisenhowera. Najpierw ZSRR wystrzelił pierwszego satelitę, wprawiając świat w osłupienie, a potem amerykańska odpowiedź, czyli rakieta z satelitą TV3, eksplodowała podczas startu i poczucie dumy Amerykanów legło w gruzach. Wówczas US Navy zaproponowała tajną misję pierwszego atomowego okrętu podwodnego, która miała przywrócić USA wiarę w swoje możliwości.

Brukselski siusiający chłopiec to kopia? Naukowcy sprawdzą

Manneken pis, czyli rzeźba siusiającego chłopca, to jeden z symboli Brukseli i popularny cel wycieczek turystów. Brukselscy naukowcy postanowili jednak zbadać, czy uznawana za oryginalną figurka to faktycznie XVII-wieczne dzieło rzeźbiarza Jerome'a du Quesnoy.

Bezskutecznie prosili o wycięcie topoli. Drzewo zrujnowało im dom

Dramat ośmioosobowej rodziny, która straciła dach nad głową, po tym jak w czasie niedawnych nawałnic na dom runęła wielka topola. Drzewo poważnie uszkodziło dach i ściany. Dom praktycznie nie nadaje się do zamieszkania. Co ciekawe, nieszczęsne drzewo stanowiło zagrożenie już od pięciu lat. Rodzi się więc pytanie, dlaczego Straż Pożarna, która powinna się tym zająć, nie pomogła ludziom, ledwo wiążącym koniec z końcem. Materiał programu "Blisko Ludzi" TTV.

Pierwszy wyjazd prezydenta. Chce być "orędownikiem polskiej wsi"

Dwa dni po zaprzysiężeniu nowy prezydent wyruszył na pierwszy wyjazd w teren. Jak powiedział Andrzej Duda we wsi Kopanina Kaliszańska, zaplanowano spotkanie z gospodarzami i "chłopami". - Podczas kampanii mówiłem o wsparciu dla polskiej wsi i rolników. Chciałem żeby stało się jasnym, że te słowa są nadal aktualne - stwierdził.

Kopacz o "jedynkach": nie zostali liderami, bo fajnie wyglądają

- Liderzy list nie zostali nimi tylko dlatego, że fajnie wyglądają, ale dlatego że wierzę w ich zdolności organizacyjne, zaangażowanie. To oni będą mobilizować tych, którzy mają zacząć swoją kampanię wyborczą - mówiła w sobotę premier Ewa Kopacz. Dzień wcześniej szefowa rządu przedstawiła zarządowi krajowemu partii swój autorski projekt list wyborczych.

W Częstochowie polewają ulice. "Nie żal wody?"

Częstochowa na czas upałów wróciła do starej sprawdzonej metody, najbardziej ruchliwe arterie w centrum miasta, najczęściej uczęszczane przez pielgrzymów i mieszkańców, polewane są wodą. - W beczce mieści się 7 tys. litrów, co starcza na 40 minut polewania. Co 15 minut tankuję i znowu polewam - mówi Paweł Sieja, kierowca polewaczki. Rowerzyści celowo podjeżdżają pod strumień wody, żeby się ochłodzić. Niektórym żal wody, tym bardziej, że efektów długo nie widać, ulice szybko schną. Ale wszyscy czują, że powietrze po takim zabiegu wydaje się czystsze.

1600 km w 24 godziny. "Prawie jak na Dakarze"

45 ekip z Europy zjechało na tor pod Lubaniem, na 24-godzinny wyścig GORM. Oficjalne mistrzostwa Niemiec i Europy Centralnej wygrywa ten, kto w ciągu doby pokona jak największą liczbę okrążeń. Zawody rozpoczęły się w piątkowy wieczór. Organizatorzy liczą, że najlepsi przejadą nawet 1600 km. - Mamy dużo kurzu i pyłu. Nie ma czym oddychać. Prawie jak na Dakarze - twierdzi jeden z organizatorów.

Metrostav i Budimex zbudują S7 na Pomorzu

Drogowcy wybrali najkorzystniejsze oferty na budowę dwóch odcinków trasy ekspresowej między Południową Obwodnicą Gdańska a Elblągiem. Inwestycję, która ma kosztować 3,2 mld zł, powierzono spółkom: Metrostav a.s. i Budimex SA. 40 kilometrowa trasa połączy aglomeracje: gdańską, warszawską i krakowską.

"Najzabawniejsza" wersja "Hamleta"? "Sztuka dla dzieciaków wychowanych na Moulin Rouge"

Choć prapremiera spektaklu odbyła się dopiero w tę środę, to najnowsza adaptacja słynnego szekspirowskiego dramatu ustanowiła rekord: 100 tys. biletów na przedstawienia rozeszło się w kilka godzin w sierpniu 2014 roku. Fani jednak nadal koczują przed siedzibą londyńskiego teatru Barbican licząc na to, że kupią zwrócony przez kogoś bilet.

Rząd deklaruje pomoc dla rolników. "Nie można obok tego przejść obojętnie"

- Rozmawialiśmy o tym jak można pomóc rolnikom, którzy przeżywają teraz duży kryzys i nie można przejść obok tego obojętnie - powiedziała w Raciążu (woj. mazowieckie) premier Ewa Kopacz po spotkaniu w sprawie szkód w uprawach wyrządzonych przez suszę z ministrem administracji i cyfryzacji Andrzejem Halickim oraz z wojewodami i przedstawicielami służb. Zapewniała, że jedyną formą pomocy nie będą niskooprocentowane kredyty.

Putin, Lenin i car mają "swoje" zegarki. To limitowana seria

Dwa tysiące funtów - tyle trzeba mieć, żeby nabyć zegarek zaprojektowany przez rosyjską firmę jubilerską o bardzo jednoznacznej nazwie Caviar. Powstały trzy modele cacka, każdy na cześć innego rosyjskiego przywódcy. Oprócz Władimira Putina, "swoje" zegarki mają Włodzimierz Lenin oraz car Piotr I Wielki.

Czekają na dom, wystąpiły jako modele. "To nie są psy drugiej kategorii"

"Jest spokojna i przyjazna. Lubi kontakt z ludźmi, dlatego potrafi być niezwykle profesjonalna, szczególnie we współpracy z fotografem" - tak o jednej z modelek piszą pomysłodawcy akcji "Po psu ta moda". W rolę gwiazd wcieliły się czworonogi, które czekają na adopcję. Po co? - By ludzie nie myśleli, że to czworonogi drugiej kategorii, że są brzydkie i gorsze - mówi autor projektu.

Wykopał sobie staw bez zezwolenia. "Chałupa mi pęka"

Nielegalny staw jest samowolą budowlaną i dowodem na nieudolność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który od pięciu lat zajmuje się tą sprawą. I to w sytuacji, gdy staw może stanowić zagrożenie dla okolicznych domów. Wykopanie nielegalnego stawu doprowadziło bowiem według sąsiadów do osuwania się ziemi, co w konsekwencji prowadzi do pękania ścian i sufitów.

"Próbowano prezydenta Komorowskiego porównywać do Hitlera"

Wypowiedź księży nie była skierowana przeciwko temu, co mówią biskupi, tylko przeciwko obelgom, które były kierowane w stronę prezydenta Bronisława Komorowskiego - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 ks. Kazimierz Sowa odnosząc się do przeprosin, które prezydent Komorowski usłyszał podczas mszy w jego intencji.

Żołnierz NATO wśród dziesiątków zabitych w Afganistanie

Jeden żołnierz NATO i dwaj rebelianci zostali zabici w nocy z piątku na sobotę w walce koło używanej przez wojska specjalne bazy w Kabulu - poinformowały władze podsumowując serię podjętych w piątek w tym mieście ataków z dziesiątkami ofiar śmiertelnych.

Rozwód w klasie premium. Miliardowe sekrety rosyjskiego oligarchy

Była żona najbogatszego rosyjskiego oligarchy, Władimira Potanina, domaga się połowy jego majątku. Historia małżeństwa i rozstania najbogatszego Rosjanina z małżonką od wielu miesięcy nie schodzi z pierwszych stron rosyjskich gazet. Choć szanse są nikłe, Potanina przekonuje, że w przypadku wygrania sprawy odda wszystkie akcje spółki Norylski Nikiel rosyjskiemu rządowi.

Lewica szuka kompromisu. Dziś decyzja ws. list

Rada Krajowa SLD i Rada Polityczna Twojego Ruchu zbiorą się w sobotę w Warszawie. Mają zatwierdzić kształt list. To, czy do koalicji dojdzie, nie jest jednak oczywiste, bo kością niezgody stała sie walka o jedynki. Materiał magazynu "Polska i świat".