30 kwietnia 1943 roku. Powstanie w getcie warszawskim. Kalendarium dzień po dniu

Źródło:
tvn24.pl
Krystyna Budnicka
Krystyna Budnickatvn24
wideo 2/5
Getto. Rozmowy z ocalałymi

Dwunasty dzień powstania w getcie warszawskim. "Dzień przebiegł normalnie, w nocy mieliśmy wszyscy wszystkiego stracha, wróg szuka nas wszędzie. Nasłuchuje, puka, kręci się wszędzie, naszą obroną jest największa cisza i spokój" – notuje kobieta ukrywająca się w bunkrze przy ulicy Miłej. "Mimo że olbrzymie bloki domów uległy całkowitemu wypaleniu, Żydzi utrzymują się nadal w bunkrach znajdujących się na głębokości 2-3 metrów pod ziemią" – melduje generał SS Jurgen Stroop.

Szmul Zygielbojm, działacz Żydowskiej Partii Socjalistycznej "Bund" w Radzie Narodowej RP w Londynie apeluje w audycji nadanej przez BBC: "Fakty o waszych cierpieniach i ofiarach wstrząsają dzień w dzień wolnymi narodami, wzbudzając jeszcze większą nienawiść do morderców niewinnych kobiet, dzieci i starców, do sprawców waszego męczeństwa. Razem ze słowami hołdu i głębokiego uznania dla tych bohaterów trwających w walce, dla tych, którzy w getcie warszawskim stawiali i stawiają tak rozpaczliwy i bohaterski opór krwawym katom niemieckim, zwracam się do całego żyjącego jeszcze dziś żydostwa polskiego z zapewnieniem, że nie ustajemy i nie ustaniemy w wysiłkach, aby cierpieniom waszym położono kres".

Niemcy w getcie warszawskimFotografia wykonana przez niemieckiego żołnierzaIPN

Kobieta ukrywająca się w bunkrze przy ulicy Miłej notuje:

Dzień przebiegł normalnie, w nocy mieliśmy wszyscy wszystkiego stracha, wróg szuka nas wszędzie. Nasłuchuje, puka, kręci się wszędzie, naszą obroną jest największa cisza i spokój. O godz. 12-ej rozpoczęłam z p. Tabacznikiem służbę. Słyszymy, że wróg robi coś przy ścianie domu, przygotowuje coś. Trzask pękających granatów zbliża się coraz bardziej. Nagle straszliwy huk, mury zadrżały, prawie wszyscy wyskoczyli z łóżek. Nic jednak się nie stało. Znów panuje wśród nas największa cisza (…). Dziś nie rozdzielaliśmy kawy, ponieważ u p. Sowy w schronie pękła rura wodociągowa i z tego też powodu zamknął on wodę (tzn. zakręcił). Po raz pierwszy czerpiemy wodę z naszej studni. Woda jest tylko do gotowania, gdyż od 2-óch miesięcy nie była filtrowana. Nasz schron jest jak łaźnia, tzn. jest tu tak gorąco. Brak powietrza staje się coraz większy.

Wnętrze bunkra, w którym chronili się cywileFotografia wykonana przez niemieckiego żołnierzaJürgen Stroop/Instytut Pamięci Narodowej/Żydowski Instytut Historyczny
Cywile chronili się w piwnicach, pod ziemiąFotografia wykonana przez niemieckiego żołnierzaJürgen Stroop/Instytut Pamięci Narodowej/Żydowski Instytut Historyczny

"Mimo że olbrzymie bloki domów uległy całkowitemu wypaleniu, Żydzi utrzymują się nadal w bunkrach znajdujących się na głębokości 2-3 metrów pod ziemią" – pisze w meldunku generał Jurgen Stroop dowodzący oddziałami SS likwidującymi powstanie w getcie warszawskim. Tego dnia zostaje złapanych tysiąc pięciuset dziewięćdziesięciu dziewięciu Żydów w większości ukrywających się w likwidowanych schronach. Stroop pisze, że stu siedemdziesięciu dziewięciu "zastrzelono w walce".

Film "Marek Edelman. Życie. Po prostu"

"Marek Edelman. Życie. Po prostu". Część I
"Marek Edelman. Życie. Po prostu". Część ITVN
wideo 2/3

Autorka/Autor:Mariusz Nowik

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: IPN

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl