Dziewiętnasty dzień powstania w getcie warszawskim. Konspiracyjne lewicowe pismo "Wolność" w wydaniu z 7 maja 1943 roku ostro potępia szmalcowników, którzy wydają Niemcom Żydów schwytanych po tak zwanej aryjskiej stronie. Dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej Mordechaj Anielewicz wydaje polecenie, by Hela Rufeisen Schüpper wyprowadziła grupę osób z getta kanałami.
Hela Rufeisen Schüpper w książce "Pożegnanie Miłej 18” wspomina:
7 maja w południe zwrócił się do mnie Mordechaj Anielewicz i powiedział: Hela, tej nocy wyjdziesz z grupą ludzi na aryjską stronę. (…) Wskakujemy jeden z drugim do kanału, a serce bije ze wzruszenia i ze strachu. W tej chwili rozległ się mocny odgłos wybuchu, który przeciągłym echem wstrząsnął przestrzenią. (...) Woda sięga w niektórych miejscach do kostki, w innych po kolana.
Konspiracyjne lewicowe pismo "Wolność" w wydaniu z 7 maja 1943 roku ostro potępia szmalcowników i nawołuje do wymierzania im kar:
W chwili, kiedy na ulicach Warszawy znów się leje krew, w chwili, kiedy Żydzi znów powinni być przedmiotem szacunku, nawet ze strony tych, którzy ich specjalną sympatią nie darzą, (...) naszym obowiązkiem jest napiętnować tych, którzy w swym upodleniu posuwają się do szantażu w stosunku do ukrywających się Żydów. (...) Wszyscy ci spośród nas, którzy okazali się Judaszami, zasługują na bezwzględne potępienie i karę, która (...) już teraz powinna być wymierzoną.
Niemcy likwidują czterdzieści dziewięć bunkrów, w których ukrywają się mieszkańcy getta. Dowódca akcji generał Juergen Stroop raportuje o schwytaniu ponad tysiąca osób i zabiciu dwustu pięćdziesięciu.
W bramie kamienicy przy ulicy Dzielnej 21, na terenie wciąż walczącego getta, Niemcy rozstrzeliwują 94 przywiezionych więźniów Pawiaka. Ciała zamordowanych zostawiają na miejscu zbrodni.
Film "Marek Edelman. Życie. Po prostu"
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rudolf Damec, Kolekcja Muzeum POLIN, archiwum rodziny Rudolfa Dameca / skan negatywu: Muzeum POLIN, Fundacja Archeologia Fotografii