Czwarty dzień powstania w getcie warszawskim. "W nocy znów widać było nad gettem olbrzymią łunę, a w ciągu dnia unoszące się kłęby dymu, które od czasu do czasu zagęszczały się i ciemniały - widać wybuchały nowe pożary" - notuje pod datą 22 kwietnia 1943 roku Ludwik Landau, warszawski kronikarz czasu niemieckiej okupacji.
"Niemiecka artyleria ostrzeliwała Plac Muranowski przez kilka godzin. W południe rozpoczęło się natarcie piechoty. Wybuchały pociski, padały mury, okna drżały, a grad gruzu spadał na ulicę. W każdym budynku płonęło kilka pięter" – wspomina Jack Eisner z Żydowskiego Związku Wojskowego w książce "Przeżyłem!”. Jako jeden z nielicznych bojowców ŻZW przeżyje wojnę.
Radiostacja "Świt" z Londynu nadaje audycję o powstaniu w getcie warszawskim i bohaterskiej walce bojowników przeciwko okupantowi niemieckiemu.
Żydowska Organizacja Bojowa podaje w komunikacie:
Dzień czwartkowy przeszedł pod znakiem olbrzymich pożarów, które objęły Świętojerską, Franciszkańską, Wałową i Nalewki, po południu również Zamenhofa. Pożary wywołane zostały pociskami burzącymi i zapalającymi artylerii niemieckiej.
Warszawski kronikarz czasów okupacji, ekonomista Ludwik Landau notuje w swoim dzienniku pod datą 22 kwietnia 194 roku: "Odgłosy kanonady, wystrzałów karabinowych, a nawet i armatnich słyszano znów przez całą noc, a nad ranem rozległa się podobno potężna eksplozja, może z szalejącymi tam i coraz nowe domy obejmującymi pożarami. W nocy znów widać było nad gettem olbrzymią łunę, a w ciągu dnia unoszące się kłęby dymu, które od czasu do czasu zagęszczały się i ciemniały – widać wybuchały nowe pożary".
Gen. Juergen Stroop dowodzący oddziałami SS wysłanymi do walki z powstańcami z getta melduje: "Masowo, całymi rodzinami wyskakiwali Żydzi ogarnięci płomieniami przez okna lub opuszczali się na powiązanych prześcieradłach na dół. Przedsięwzięto starania, ażeby zarówno ci, jak i tamci Żydzi zostali natychmiast zlikwidowani".
Film "Marek Edelman. Życie. Po prostu"
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jürgen Stroop/Instytut Pamięci Narodowej/Żydowski Instytut Historyczny