26 kwietnia 1943 roku. Powstanie w getcie warszawskim. Kalendarium dzień po dniu

Źródło:
tvn24.pl
Krystyna Budnicka
Krystyna Budnickatvn24
wideo 2/5
Getto. Rozmowy z ocalałymi

Ósmy dzień powstania w getcie warszawskim. "Zbliżają się nasze ostatnie dni. Ale dopóki broń spoczywa w naszych rękach, dopóty będziemy nadal walczyć i stawiać opór" – pisze w raporcie z 26 kwietnia 1943 roku Komenda Żydowskiej Organizacji Bojowej. "Są liczne ofiary wśród Niemców. Szczegółów brak" – informuje gazeta konspiracyjna "Podsłuch".

Komenda Żydowskiej Organizacji Bojowej przekazuje raport do Delegatury Rządu na Kraj. "Liczba naszych strat, a więc ofiar rozstrzeliwań i pożarów, w których spłonęli mężczyźni, kobiety i dzieci, jest ogromna. Zbliżają się nasze ostatnie dni. Ale dopóki broń spoczywa w naszych rękach, dopóty będziemy nadal walczyć i stawiać opór" – piszą żołnierze żydowscy. Raport trafia też do dowództwa Armii Krajowej. To ostatnie sprawozdanie, jakie nadeśle ŻOB.

Dym nad płonącym gettem warszawskim – zdjęcie zrobione z mieszkania przy ul. Mickiewicza 25, 25–26 kwietnia 1943 r. Bogdan Wójcik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dar Marii Tomiły Wójcik-Siemek

Gazeta konspiracyjna "Podsłuch" informuje 26 kwietnia 1943 roku:

Ghetto warszawskie było w bieżącym tygodniu terenem krwawych walk między żydami a Niemcami. Przeciw masakrom i wywożeniu żydzi stawili zorganizowany opór. Niemcy zmuszeni byli użyć karabinów maszynowych, a nawet czołgów. Są liczne ofiary wśród Niemców. Szczegółów brak.

"Podsłuch", 26 kwietnia 1943 rokuArchiwum Akt Nowych
"Podsłuch", 26 kwietnia 1943 rokuArchiwum Akt Nowych

Walki w getcie wzmagają się. "Okazuje się coraz wyraźniej, że nadeszła kolej na najbardziej zaciętych i najbardziej zdolnych do oporu Żydów i bandytów" – notuje w meldunku generał SS Juergen Stroop, dowodzący akcją likwidacyjną.

"Schwytano rozmaitych Żydów, którzy utrzymywali ścisłą łączność i wspólnie pracowali z polską grupą terrorystyczną" – pisze Stroop. Dodaje: "Z zeznań ujętych Żydów wynikało, że większa liczba przebywających w bunkrze osób na skutek żaru i dymu oraz wybuchów dostała pomylenia zmysłów".

Tego dnia melduje także o śmierci prawie tysiąca siedmiuset Żydów schwytanych na ulicach, wydobytych ze schronów i poległych w walce.

Film "Marek Edelman. Życie. Po prostu"

"Marek Edelman. Życie. Po prostu". Część I
"Marek Edelman. Życie. Po prostu". Część ITVN
wideo 2/3

Autorka/Autor:Mariusz Nowik

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bogdan Wójcik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dar Marii Tomiły Wójcik-Siemek

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl