Gruzja rewiduje strategię militarną

Gruzja chcąc zapobiec nowemu konfliktowi związanemu z obecnością rosyjskich wojsk w Abchazji i Osetii Południowej, postanowiła zrewidować swoją strategię militarną. - Powinniśmy być przygotowani do obrony naszej ojczyzny - oznajmił w piątek gruziński minister obrony Dawid Sicharulidze.

Premier Iraku wzywa do pojednania

Premier Iraku Nuri al-Maliki zaapelował w piątek o wybaczenie dawnym sojusznikom zdominowanego przez sunnitów rządu Saddama Husajna i wezwał do pojednania. - Musimy pojednać się z tymi, którzy popełnili błędy, z tymi którzy byli związani w tych trudnych czasach ze stroną minionego reżimu - powiedział.

Francuski rząd gotowy do dymisji

Francuski premier Francois Fillon ogłosił w piątek, że rząd podda kwestię powrotu Francji do NATO pod głosowanie w parlamencie. Jeśli ten projekt zostanie odrzucony, zgodnie z procedurą gabinet upadnie. Debata i głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym mają się odbyć 17 marca.

Clinton miga się ws. tarczy

Hillary Clinton po piątkowym spotkaniu z liderami Unii Europejskiej w Brukseli powiedziała, że USA i Rosja mogą współpracować w sprawie obrony przeciwrakietowej. Amerykańska sekretarz stanu unikała deklaracji, czy powstanie tarcza antyrakietowa, której elementy mają znaleźć się w Polsce i Czechach.

Ekskomunika za aborcję zgwałconej 9-latki

Wielkie kontrowersje wzbudza w Brazylii stanowisko Kościoła katolickiego wobec dziewięcioletniej dziewczynki z Pernambuco, która - zgwałcona, najprawdopodobniej przez ojczyma - poddała się zabiegowi usunięcia bliźniaczej ciąży. Kościół ogłosił ekskomunikę dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w przeprowadzenie zabiegu, ale - wbrew wcześniejszym doniesieniom - obejmie ona tylko dorosłych, a nie samą dziewczynkę.

Arcybiskup macho roku

Francuskie feministki nie mają wątpliwości, kto zasługuje na miano macho roku. To arcybiskup Paryża, kardynał Andre Vingt-Troi. Wybory takie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Obama leci do Europy; Polski nie ma na liście

Pierwsza zamorska podróż Baracka Obamy odbędzie do Europy. Nowy amerykański prezydent przyjedzie do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Czech - informuje serwis CNN. Niestety na liście państw, które odwiedzi Obama nie ma Polski.

"Polski nie stać na marnowanie zasobów kadrowych"

Anna Fotyga, była szefowa kancelarii prezydenta i szefowa MSZ zostanie ambasadorem Polski przy ONZ - tę pojawiającą się od paru dni informacje potwierdził szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. - Mogę potwierdzić, że zaproponowałem stanowisko ambasadora naszego kraju przy ONZ, pani minister Annie Fotydze - powiedział szef MSZ.

Zieloną zupą w ministra

Broń może być różna - na przykład gęsta zielona ciecz. Tym właśnie zaatakowany został brytyjski minister ds. biznesu Peter Mandelson. Ekolodzy postanowili zemścić się za działania polityka na rzecz londyńskiego lotniska Heatrow.

Rosyjska baza coraz bliżej...

Kreml umacnia się w separatystycznej Abchazji na terytorium Gruzji. Moskwa i Suchumi przygotowują się do podpisania porozumienia, które na 49 lat odda Rosjanom bazę wojskową w Gudaucie.

"NATO wybaczyło Rosji"

W czwartek NATO zdecydowało się wznowieniu kontaktów z Moskwą, zawieszonych po ubiegłorocznej rosyjskiej inwazji na Gruzję. - NATO wybaczyło Rosji - komentuje stanowisko Sojusz dziennik "Kommiersant".

Ostrożny optymizm Rosji

Tarcza antyrakietowa i redukcja zbrojeń będą głównymi tematami piątkowego spotkania Siergieja Ławrowa z Hillary Clinton. Moskwa zapatruje się na nie "umiarkowanie optymistyczne" Szefowie amerykańskiej i rosyjskiej dyplomacji spotkają się w szwajcarskiej Genewie.

Berlusconi wygania ministrów do europarlamentu

Cały rząd musi wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zarządził włoski premier Silvio Berlusconi. Co grozi tym, którzy na "propozycję" nie przystaną? Każdemu z niechętnych ministrów Berlusconi odpowiada krótko: - Boisz się? W takim razie zmień pracę.

Brad Pitt czaruje w zbożnym celu

Świetnie skrojony garnitur, na nosie ciemne okulary - Brad Pitt pewnym krokiem wszedł do siedziby amerykańskiego Kongresu. Skąd wizyta aktora na Kapitolu? Pitt z czołowymi amerykańskimi politykami rozmawiała o pomocy dla ofiar hurganu Katrina.

Pakistan ugiął się przed porywaczami?

Pakistański rząd uległ terrorystom i zgodził się na żądania stawiane przez porywaczy Amerykanina Johna Soleckiego - poinformowała pakistańska telewizja Geo. Jeśli te informacje się potwierdzą w zamian za życie pracownika ONZ, na wolność wyjdą uwięzieni przez rząd towarzysze porywaczy.

Grube pieniądze za sandały Gandhiego

1,8 miliona dolarów - tyle wyniósł zysk ze sprzedaży na aukcji pamiątek po Mahatmie Gandhim. Zlicytowane przedmioty, wśród których znalazły się druciane okulary i skórzane sandały, wrócą do Indii.

Koreańczycy grożą cywilnym samolotom

Korea Północna znów grozi swoim południowokoreańskim sąsiadom. Tym razem groźba dotyczy samolotów pasażerskich. Phenian ostrzega, że nie może gwarantować bezpieczeństwa ich lotów, podczas przeprowadzanych przez sąsiadów manewrów wojskowych.

Merkel przyjedzie na Westerplatte

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła swój przyjazd na obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niewykluczone, że weźmie w nich udział również premier Rosji Władimir Putin.

Nie ma alternatywy dla tarczy

Pentagon odcina się od raportu biura kongresu, który opisuje alternatywy wobec tarczy w Polsce i w Czechach. - Nie ma alternatywnych planów obrony rakietowej w Europie – oświadcza Agencja Obrony Rakietowej (MDA) przy Pentagonie

"Zachowanie Polski nie do przyjęcia"

Szef bawarskiej CSU Horst Seehofer opowiedział się za tym, by przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach weszła jednak do rady fundacji upamiętniającej wysiedlenia. W wypowiedzi dla piątkowego wydania gazety "Muenchner Merkur" zaatakował polski rząd, zarzucając mu "agresywne mieszanie się w niemieckie decyzje".

"Amatorska dyplomacja" prezydenta

Czołowi politycy republikańscy wysłali list do prezydenta Baracka Obamy, wzywając go, by nie rezygnował z rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Zachowanie prezydenta USA krytykują również amerykańscy komentatorzy, nazywając je "amatorską dyplomacją".

Buldożerem w policję - wypadek czy atak?

Buldożer wjechał w autobus i policyjny radiowóz na ulicy w izraelskiej Jerozolimie. Kierowca maszyny został zastrzelony. Jerozolimska policja uważa, że był to atak terrorystyczny, natomiast palestyński rząd że wypadek drogowy.

Rodzinnie kradli biżuterię

Francuska policja zatrzymała w zeszły piątek matkę i syna, podejrzewanych o serię kradzieży biżuterii w całej Europie. 55-letnia kobieta i jej 40-letni syn zostali aresztowani w mieście Roubaix na północy Francji. Oboje zatrzymani przyznali się już do kradzieży. W ich hotelowym pokoju odnaleziono niektóre, niespieniężone jeszcze łupy.

Rosja wraca do tematu Iskanderów

Z Moskwy znów płyną deklaracje w sprawie zakupu rakiet Iskander. - Jeśli w Polsce i Czechach powstawać będą elementy tarczy antyrakietowej USA, to rosyjskie ministerstwo obrony zakupi rakiety i wyrzutnie do taktycznego systemu rakietowego Iskander - tak rosyjskie ministerstwo obrony zareagowało na deklarację Czech, które w środę zapewniły, że amerykańskie plany nie uległy zmianie.

Prezydent Czeczenii zlecił zabójstwo?

W internecie pojawił się film, na którym młody mężczyzna, przedstawiający się jako Rusłan Khalidov oskarża prezydenta Czeczenii Ramzana Kadirova, że zlecił mu zabójstwo przywódcy czeczeńskich emigrantów w Norwegii, Magomeda Ocherhadji'ego.

Porażka "obozu zimnej wojny w NATO"

Szefowie dyplomacji państw NATO porozumieli się w sprawie wznowienia kontaktów między Sojuszem a Rosją - poinformował sekretarz generalny Jaap de Hoop Scheffer. Ustalono, że po kwietniowym szczycie NATO, a jeszcze przed latem, odbędzie się Rada NATO-Rosja.

Ukraina do Rosji: Jesteśmy kwita

Ukraina w pełni rozliczyła się z Rosją za gaz otrzymany od niej w lutym - podało w czwartek późnym popołudniem biuro prasowe ukraińskiej spółki paliwowej Naftohaz. Informację potwierdził rosyjski Gazprom. Władimir Putin ostrzegał wcześniej, że jeśli Ukraina do soboty nie ureguluje należności za surowiec, Rosja wstrzyma jego dostawy.

Ostatni kosmiczny turysta?

Wszystko wskazuje na to, że ostatnim turystą w kosmosie będzie amerykański milioner Charles Simonyi. Ten rok ma być bowiem ostatnim, w którym Rosjanie wyślą w przestrzeń kosmiczną turystów. Federacyjna Agencja Kosmiczna zapowiada, że po zwiększeniu stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dla turystów zwyczajnie zabraknie miejsca.