Gigantyczny szelf może się odłączyć od Antarktydy

Naturalny most lodowy, utrzymujący olbrzymi szelf lodowy Wilkinsa na Antarktydzie, pękł w najwęższym miejscu, co grozi oderwaniem się tego szelfu od kontynentu Antarktydy - ostrzega w sobotę brytyjski glacjolog David Vaughan.

Palą domy, samochody i telewizory

Na przekór kryzysowi w Malezji płoną wille, samochody i telewizory... na szczęście to tylko imitacje z papieru. W ten sposób Malezyjczycy chińskiego pochodzenia świętują Dzień Zmarłych, zwany "świętem czystości i jasności".

Kolejna strzelanina w USA, trzy osoby nie żyją

Uzbrojony w dwa karabiny i pistolet oraz ubrany w kamizelkę kuloodporną mężczyzna zastrzelił w Pittsburgu trzech funkcjonariuszy. Poddał się dopiero po czterech godzinach ostrej wymiany ognia z elitarnym zespołem policji.

Wypluł lawę na ponad kilometr

Wulkan Llaima położony w środkowym Chile, wybuchł z wielka siłą. Jęzor lawy sięgnął już przynajmniej kilometra i zagroził mieszkańcom okolicznych miejscowości.

Znaleźli tam 50 ciał

Krzyki, jęki i wołanie o pomoc dochodzące z kontenera pozostawionego przy drodze, usłyszeli mieszkańcy jednego z miast na niebezpiecznym pograniczu pakistańsko-afgańskim. W szczelnie zamkniętym pojemniku udusiło się 50 ze 110 przewożonych osób.

Słowacy mają nowego-starego prezydenta

Słowacy wybrali prezydenta. Pozostanie nim na drugą kadencję, wspierany przez rządzących Ivan Gaszparovicz, który w drugiej turze pokonał kandydatkę opozycji Ivetę Radiczovą.

"Sojusz udowodnił swą zdolność do działania"

Jubileuszowy szczyt NATO to nie tylko wybór Duńczyka Rasmussena na szefa Sojuszu. Uczestniczy podjęli równie ważne decyzje dotyczące wzmocnienia misji w Afganistanie, nowej koncepcji strategicznej paktu, przyjęli dwóch nowych członków i postanowili ożywić współpracę z Rosją.

Uwolniony po 2 miesiącach z rąk talibów

Dwa miesiące przebywał w rękach talibów, którzy grozili mu śmiercią, ale dziś zaznał smaku wolności. Pakistańska policja potwierdziła uwolnienie porwanego na początku lutego przedstawiciela ONZ, Amerykanina Johna Soleckiego.

Verheugen: Buzek powinien być szefem PE

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen powiedział, że byłby szczęśliwy z objęcia funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego przez Jerzego Buzka. Niemiec mówił też m.in. o sukcesie unijnego rozszerzenia i czeskiej prezydencji w Europie.

Tusk: prezydent znał stanowisko rządu

- Trzeba mieć dość dużo śmiałości, aby twierdzić, że nie wiadomo było, że wspieramy aspiracje ministra Sikorskiego, jeśli chodzi o funkcję sekretarza generalnego NATO - mówi premier Donald Tusk. Premier w ten sposób skomentował konflikt na linii rząd-prezydent co do stanowiska strony polskiej w sprawie wyboru nowego przewodniczącego Sojuszu.

FBI: to nie talibowie dokonali tej masakry

13 osób zabił uzbrojony desperat w trzyminutowej strzelaninie w centrum dla imigrantów w amerykańskim Binghamton. FBI wykluczyło możliwość, że za zamachami stoi szef talibskich terrorystów Baituallah Mehsud, który wcześniej wziął odpowiedzialność za atak.

Obama przyjedzie do Polski

Amerykański prezydent Barack Obama przez kilka dni gości w Europie, jednak do Polski nie zawita. Na razie. Jak zapewnił w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, nad Wisłę przyjedzie na pewno. Nie wiadomo tylko kiedy.

Strasburg w ogniu

Protestujący przeciwko szczytowi NATO spalili dawny budynek kontroli granicznej i podpalili hotel Ibis w Strasburgu. Płonie też kilka innych budynków w tym francuskim mieście. Według nieoficjalnych danych, w trwających od rana zamieszkach rannych zostało około 50 osób. Wcześniej przeciwnicy Sojuszu próbowali przełamać kordon policji chroniący miejsce obrad polityków.

Zakulisowe potyczki w NATO

Kiedy w jednym miejscu i w jednym czasie spotykają się najwięksi światowi przywódcy, można oczekiwać, że nie obejdzie się małych kontrowersji. Tak też jest i teraz - kiedy trwa oficjalne spotkanie NATO a w Czechach szykuje się szczyt Unii Europejskiej. Przykład? Ot, choćby Silvio Berlusconi, który spóźnił się na uroczystości Sojuszu, bo... rozmawiał przez komórkę. Czy Barack Obama, który odmówił spotkania prezydentowi i premierowi Czech.

Duńczyk Rasmussen został nowym szefem NATO

Jeszcze przed kilkoma godzinami wydawało się, że na szczycie NATO w Strasburgu nie będzie rozstrzygnięcia w sprawie nowego szefa organizacji. Tymczasem nowy sekretarz generalny został wybrany. Zaskoczenia nie ma - to faworyt państw członkowskich, premier Danii Anders Fogh Rasmussen.

Pogrzeb gwiazdy Big Brothera

Jade Goody, której śmierć mogły oglądać miliony telewidzów, została pochowana w sobotę w Essex w Wielkiej Brytanii. Ceremonię transmitowały największe media.

Tureckie twarde "nie" dla Rasmussena

Turcja twardo obstaje przy swoim w sprawie nowego szefa NATO. - Ankara nie poprze w sobotę kandydatury Andersa Fogha Rasmussena na przewodniczącego generalnego Sojuszu - agencja Reutera przywołuje słowa wysokiego rangą tureckiego polityka.

Porwani Polacy czują się dobrze

Cała załoga, w tym pięciu Polaków, którzy znajdują się na pokładzie porwanego przez somalijskich piratów norweskiego statku "Bow Asir", czuje się dobrze. Takie informacje przekazał w komunikacie armator chemikaliowca, któremu udało się po raz kolejny nawiązać kontakt ze statkiem.

Szczytu NATO dzień drugi Kaczyński w pierwszym rzędzie

Prezydent Lech Kaczyński w pierwszym rzędzie, ramię w ramię z Barackiem Obamą i Angelą Merkel - od przemarszu przywódców państw członkowskich NATO przez Most Europy na Renie rozpoczął się drugi dzień jubileuszowego szczytu NATO. Przejście przez mostek łączący niemieckie miasto Kehl z sąsiednim Strasburgiem to symbol powrotu Francji do struktur wojskowych NATO.

Zatrzęsła się ziemia w Indonezji

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w sobotę indonezyjską prowincję Celebes Północny. Lokalne władze twierdzą, że nie ma zagrożenia falą tsunami, która zwykle powstaje po takim trzęsieniu.

Kogo NATO chce na szefa

Młody, zdolny, ambitny. Premier Danii Anders Fogh Rasmussen polityką zajął się bardzo wcześnie, od razu odnosił sukcesy. W walce o stanowisko szefa NATO miał poparcie najważniejszych graczy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Człowiek z Guantanamo w Polsce

Rhuhal Ahmed spędził ponad dwa lata w Guantanamo, osławionym amerykańskim więzieniu na Kubie dla podejrzanych o terroryzm. Dziś wraz ze swoim obecnym pracodawcą - organizacją Amnesty International - jeździ po świecie i opowiada o tym jak tam trafił i co go w Guantanamo spotkało. Swoimi wspomnieniami podzielił się również z portalem tvn24.pl.

Strasburg się zbroi

Nawet ponad 30 tys. uczestników może wziąć udział w sobotniej manifestacji przeciwników NATO w Strasburgu - informuje IAR. Francuskie władze podjęły specjalne środki bezpieczeństwa, a miasto przypomina warowną twierdzę. W piątek policja użyła przeciw protestującym armatek wodnych i gazu łzawiącego. W stronę funkcjonariuszy posypały się kamienie i petardy.

W maju NATO i Rosja się dogadają

NATO chce współpracować z Rosją - to konkluzja z piątkowej kolacji szefów Sojuszu. Jego rzecznik James Appathurai powiedział, że wspólne gremium - Rada NATO-Rosja - mogłoby się zebrać już w maju, a najpóźniej w czerwcu. O ile oczywiście Moskwa będzie tego samego zdania, co NATO.

"Mamy Obamę, a w modzie nadal rasizm"

Słynna brytyjska modelka i aktorka Naomi Campbell skarży się w niemieckim wydaniu czasopisma "Glamour" (ukaże się w poniedziałek) na rasizm panujący w świecie mody, mówiąc, że Murzynki wśród modelek "stanowią dziś wyjątek".

Deportacji "Iwana Groźnego" nie będzie

Miał zostać przekazany Niemcom w poniedziałek, ale sąd w USA wstrzymał nakaz ekstradycyjny - wynika ze słów syna Johna Demjaniuka, strażnika obozu śmierci w czasie II wojny światowej, oskarżanego o zbrodnie wojenne.

Turcja blokuje Rasmussena

Przywódcy NATO nie osiągnęli w piątek porozumienia w sprawie nowego sekretarza generalnego Sojuszu - potwierdził wcześniejsze doniesienia rzecznik NATO James Appathurai. Kandydaturę premiera Danii Andersa Fogha Rasmussena zablokowała Turcja. Jak dowiedziała się TVN24 kandydaturę Duńczyka poparł prezydent Lech Kaczyński.

Nie wybrali szefa NATO

Przywódcy państw NATO chcieli osiągnąć porozumienie w sprawie wyboru nowego sekretarza generalnego, ale - jak donoszą cytowane przez agencję Reutera źródła dyplomatyczne - nie powiodło im się. Nie osiągnęli porozumienia. Negocjacje będą trwały w sobotę. Główny kandydat na to stanowisko, premier Danii Anders Fogh Rasmussen, najprawdopodobniej złożył już rezygnację ze stanowiska szefa rządu.

Waszczykowski: Rogozin kłamie

Wiceszef BBN Witold Waszczykowski dementuje rewelacje przedstawiciela Rosji przy NATO. Według Dimitrija Rogozina Waszczykowski w rozmowie z nim miał przyznać, że planowana tarcza antyrakietowa wymierzona jest w Rosję.