Ostatnie słowo obrony Jakuba T.

- Kierujcie się materiałem dowodowym, a nie emocjami - tymi słowami zwrócił się do ławy przysięgłych w swej ostatniej mowie obrońca Jakuba T., Polaka oskarżonego przed sądem w Exeter o gwałt i pobicie Brytyjki. Swoje ostatnie słowo w procesie powiedział już oskarżyciel. Jak relacjonuje korespondent TVN24, był to "niesamowity festiwal oratorski".

Amerykanie zabili afgańskich policjantów?

W prowincji Ghazni setki oburzonych Afgańczyków przez kilka godzin skandowało antyamerykańskie hasła. Wszystko przez komunikat władz, które ogłosiły, że Amerykanie zastrzelili dziewięciu afgańskich policjantów, w tym kobietę. Siły koalicyjne zaprzeczają.

Polski eurodeputowany powstrzymuje Kosowo

- Kosowo powinno wstrzymać się z ogłaszaniem niepodległości - to reakcja szefa Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacka Saryusza-Wolskiego na słowa kosowskiego premiera Hashima Thaciego, który podczas wizyty w Brukseli zadeklarował: - Jesteśmy gotowi, by przyjąć deklarację niepodległości. To jest kwestia dni.

Do Polski płyną kondolencje z całej Europy

Komisja Europejska, NATO, Białoruś, Francja, Litwa, Niemcy i Rosja - do Polski napływają kondolencje po katastrofie polskiego samolotu transportowego CASA, w której w środę wieczorem zginęło 20 osób.

ONZ krytykuje Izrael

Rada Praw Człowieka ONZ skrytykowała, na wniosek państw arabskich i muzułmańskich, "poważne pogwałcenia", jakich dopuszcza się Izrael blokując Strefę Gazy. Dodatkowo Rada zażądała zakończenia trwającej od tygodnia blokady.

Nacjonaliści chcieli zabić noblistę

Tureccy ultranacjonaliści planowali zabicie laureata literackiej Nagrody Nobla Orhana Pamuka - miała to być zemsta za głoszenie tureckiej odpowiedzialności za rzeź Ormian podczas I wojny światowej.

Clinton i McCain na prezydenta

Wśród Demokratów Hillary Clinton, a wśród Republikanów John McCain - takich gospodarzy Białego Domu życzą sobie - według ogólnonarodowego sondażu - zwolennicy obu ugrupowań w najbliższych wyborach prezydenckich.

"Nie ideologizujcie mediów"

Benedykt XVI ostrzegł przed oddawaniem mediów w ręce tych, którzy chcą manipulować sumieniami. W orędziu poświęconym środkom społecznego przekazu papież zaapelował, aby nie wykorzystywać ich w celach ideologicznych.

Cios dla polskiego lotnictwa wojskowego

Katastrofa wojskowego samolotu CASA, w której zginęło 20 osób, poruszyła nie tylko Polaków. Media na całym świecie relacjonują wypadek, podkreślając, że to największa katastrofa lotnictwa wojskowego w Polsce od 35 lat.

Rosja: "Czerwone światło" dla kandydata opozycji

Michaił Kasjanow, jedyny kandydat opozycji demokratycznej, może nie wystartować w wyborach prezydenckich w Rosji. Powód? Centralna Komisja Wyborcza zakwestionowała ponad 13 proc. podpisów poparcia dla jego kandydatury.

Beckham dla dzieci w Sierra Leone

Gwiazda angielskiego futbolu tym razem w roli ambasadora dobrej woli UNICEF. David Beckham odwiedził Sierra Leone, by zwrócić uwagę opinii światowej na bolesny problem, z jakim zmaga się ten afrykański kraj - bardzo wysoki wskaźnik umieralności noworodków.

Obama faworytem najbliższych prawyborów

Barack Obama wyraźnie prowadzi w sondażach przed sobotnimi prawyborami w Karolinie Południowej. Druga Hillary Clinton traci do niego 15 punktów proc., a w walce liczy się jeszcze John Edwards.

Rosyjska "Nasza-klasa" w służbie bezpieki?

Czy służba bezpieczeństwa wykorzystuje portale społecznościowe do inwigilacji obywateli? Tak twierdzi wielu rosyjskich internautów i niektóre media. Ich zdaniem najpopularniejsze portale "Odnoklassniki" i "WKontaktie" stały się nieoficjalną bazą danych FSB.

48 ofiar starć w Pakistanie

40 związanych z Al-Kaidą bojowników zabiła pakistańska armia w walkach na północnym wschodzie kraju. Oddziałami ekstremistów dowodził, obwiniany za śmierć Benazir Bhutto, Baitullah Mehdud. W starciach zginęło również ośmiu żołnierzy.

Kenia: Opozycja proponuje podział władzy

Przywódca kenijskiej opozycji Raila Odinga zadeklarował w środę, że jest gotów na porozumienie z prezydentem Mwai Kibakim. Warunek? Zmiana ustroju państwa i teka premiera dla Odingi.

Kryzys polityczny we Włoszech

Kryzys polityczny we Włoszech. Centrolewicowy rząd Romano Prodiego w środowym głosowaniu w Izbie Deputowanych uzyskał wotum zaufania, ale już w czwartek czeka go taka sama próba w Senacie. A tam większości nie ma.

Czechy: państwo zwróci Kościołowi część majątku

Nawet 15 miliardów dolarów mogą dostać czeskie związki wyznaniowe w ramach rekompensaty za zagrabione przez komunistów w 1949 r. mienie - zakłada projekt ustawy przyjęty przez rząd w Pradze. Jednocześnie w ciągu 20 lat państwo całkowicie wycofa się z finansowania Kościołów i związków wyznaniowych.

Rosja: 82 proc. poparcia dla Miedwiediewa

Recepta na wyborczy sukces w Rosji jest prosta - wystarczy być protegowanym Władimira Putina. Wyznaczony przez niego kandydat na prezydenta Dmitrij Miedwiediew, ma już w sondażach ponad 80 proc. poparcia.

Internetowy klub samobójców

Już siedmioro młodych mieszkańców Walii, w niemal identyczny sposób, odebrało sobie życie w ciągu ostatniego roku. Samobójstwa najprawdopodobniej planowali wspólnie, komunikując się na internetowym portalu społecznościowym Bebo.

"Jak się pan czuł bijąc tę kobietę?"

- Jak się Pan czuł, kiedy Pan bił tę kobietę? Jak się Pan czuł atakując ją? - m.in. na takie pytania odpowiadał Jakub T., oskarżony o gwałt na mieszkance Exeter. - Kuba nie mógł tego zrobić - zapewniają znajomi Polaka.

Czeska opozycja podważa budowę tarczy antyrakietowej

Plany Amerykanów, żeby wybudować w Czechach tarczę antyrakietową, mogą napotkać spore trudności - pisze w środę "Financial Times". Lubomir Zaoralek, szef dyplomacji w czeskim "gabinecie cieni", tłumaczy gazecie, że "zagrożenie ze strony Iranu i innych nieobliczalnych krajów jest Czechom wmówione przez Amerykanów".

Irak zmienił flagę

Iracki parlament przegłosował zmianę wyglądu symbolu narodowego. Politycy stwierdzili, że trzy gwiazdy, które widniały na fladze muszą zostać usunięte. Reprezentowały bowiem radykalne ugrupowanie Saddama Husajna, partię Baas.

Nie żyje założyciel Muzeum Holokaustu

Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie straciło swojego założyciela. Miles Lerman zmarł w swoim domu w Filadelfii. Poinformowała o tym w środę jego żona - Rosalia.

Chiny walczą z pornografią

44 tysięcy zlikwidowanych stron internetowych, blisko tysiąc zatrzymanych osób - władze Chin przeprowadzają szturm na globalną sieć.

Eksplozje wstrząsnęły Strefą Gazy

Co najmniej 5 ładunków wybuchowych zdetonowali w nocy z wtorku na środę palestyńczycy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Eksplozje poważnie uszkodziły umocnienia graniczne, na razie nie wiadomo, czy są ofiary wśród lokalnej ludności.

Rodzice Jakuba T: Wiemy, że syn tego nie zrobił

Końcowe wyniki badań DNA pobranych od oskarżonego Polaka Jakuba T. i ofiary gwałtu nie budzą wątpliwości: na obu próbkach występuje jeden i ten sam genetyczny profil - zeznała przed sądem w angielskim Exeter biegła medycyny sądowej. W środę zeznaje sam oskarżony.

Zimny prysznic dla Greenpeace'u

W walce o humbaki wszystkie chwyty dozwolone. Aktywiści z "Greenpeace'u" próbowali przerwać tankowanie statku wielorybników. Załoga odpowiedziała strumieniami lodowatej wody.

Nie będzie drugiego Reagana w Białym Domu

Były republikański senator i grający twardzieli aktor Fred Thompson po serii porażek w prawyborach zrezygnował z ubiegania się o nominację Republikanów w wyścigu do Białego Domu. Tym samym nie powtórzy kariery innego aktora - prezydenta Ronalda Reagana.