Polska chce pogodzić Ukraińców


Polski i niemiecki rząd apelują do pozostałych członków Unii Europejskiej, aby pomóc zwaśnionym Ukraińcom. Z kolei w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeiteung" były prezydent Aleksander Kwaśniewski nakłania Ukraińców, by zmienili konstytucję.

Szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier napisali list do swoich unijnych partnerów, w którym proponują m.in. wysłanie na Ukrainę unijnej misji, która spróbuje pogodzić zwaśnione strony sceny politycznej wokół pilnych antykryzysysowych działań.

- Ukraina jest poważnie dotknięta obecnym globalnym kryzysem gospodarczym i finansowym.

Ukraina jest poważnie dotknięta obecnym globalnym kryzysem gospodarczym i finansowym. Trwająca wewnętrzna dysputa polityczna jeszcze zaostrza wpływ kryzysu oświadczenie ministrów Polski i Niemiec

Steinmeier i Sikorski dodają: - Uważamy, że nadszedł czas, by zastanowić się, jak w najlepszy sposób możemy pomóc krajowi w przezwyciężeniu obecnych trudności. Zaznaczają też, że kroki mające na celu ustabilizowanie ukraińskiej gospodarki mogą być skuteczne tylko jeśli będą się cieszyć "przynajmniej elementarnym konsensusem wśród ukraińskich przywódców".

Dlatego - argumentują - UE powinna zaangażować się w przezwyciężenie kryzysu politycznego między obozami prezydenta Wiktora Juszczenki i premier Julii Tymoszenko.

Unijna misja pomoże?

- Możliwym sposobem, by pomóc krajowi, mogłaby być unijna misja do Kijowa, by wezwać ukraińskich przywódców, w tym opozycję, do porozumienia w sprawie najpilniejszych środków w celu przezwyciężenia kryzysu - proponują dwaj ministrowie.

Apelują też, by ministrowie finansów "27" zajęli się koordynacją szczegółów unijnego stanowiska w sprawie pomocy gospodarczej i finansowej dla Ukrainy. Propozycja ma być dyskutowana na poniedziałkowym spotkaniu szefów dyplomacji "27" w Luksemburgu.

Kwaśniewski kreśli obraz

Nad Ukrainą pochylił się też były Aleksander Kwaśniewski, który uważa, że kraj ten potrzebuje zmian w konstytucji, aby przezwyciężyć kryzys gospodarczy.

W gościnnym komentarzu w "Sueddeutsche Zeiteung" Kwaśniewski kreśli czarny obraz sytuacji na Ukrainie: słabe podstawy państwa prawa, niepewne prawa własności i korupcja, która nadal stanowi duży problem. - Nawet najwięksi przyjaciele Ukrainy muszą przyznać,

Nawet najwięksi przyjaciele Ukrainy muszą przyznać, że nie wszystko dzieje się tak, jak byśmy sobie tego życzyli Aleksander Kwaśniewski

Zmienić konstytucję

Zdaniem byłego prezydenta, ukraińskie problemy pogłębiają, jak to określa, dysfunkcjonalne zapisy konstytucyjne. Polski polityk wskazuje na niejasny podział kompetencji między prezydentem, premierem, rządem i parlamentem.

Efektem jest ustawiczna walka prezydenta z rządem i parlamentem o profil polityki gospodarczej. Kolejnymi czynnikami utrudniającymi porozumienie są skłócenie ukraińskich polityków i wpływy oligarchów.

Aleksander Kwaśniewski twierdzi, że jedynie reforma konstytucji umożliwi przeprowadzenie reform gospodarczych na Ukrainie. - Tylko, jeśli wyeliminuje się błędy w architekturze państwa, ludzie będą mogli poczuć błogosławieństwo Pomarańczowej Rewolucji - pisze Kwaśniewski w „Süddeutsche Zeitung".

Ukraina się kurczy

W listopadzie Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zatwierdził antykryzysowy pakiet pomocy dla Ukrainy wartości 16,4 mld dol. Transza 4,5 mld została już wypłacona, ale odblokowanie pilnie potrzebnej reszty jest niemożliwe z powodu sporu między Juszczenką a Tymoszenko ws. budżetu na rok 2009.

Bank Światowy prognozuje, że PKB Ukrainy skurczy się w tym roku o ok. 9 proc.

Źródło: IAR, PAP