Kwitnie eksport broni z USA: 46 mld dolarów w 2011

 
Wojna oznacza wzrost zamówieńUS Army

Przedstawiciele amerykańskich władz ujawnili, że w roku fiskalnym 2011 USA wyeksportuje uzbrojenie o wartości 46,1 miliardów dolarów. To niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż amerykańskiej broni napędzają trwające na świecie lokalne konfliktu zbrojne.

Jak podają przedstawiciele agencji odpowiedzialnej za eksport uzbrojenia i powiązanych z nim usług (Defense Security Cooperation Agency), 79 procent wartości eksportu jest całkowicie sfinansowane przez klientów, reszta pochodzi natomiast z amerykańskich programów pomocowych.

Amerykanie od wielu lat prowadzą program Foreign Military Sales, w ramach którego wspierają przyjazne sobie państwa pieniędzmi, które można wydać na zakup amerykańskiego uzbrojenia. Największymi obecnie beneficjentami są Afganistan, Irak, Izrael i Pakistan, które otrzymują miliardy dolarów rocznie.

Dochodowe konflikty

Eksport uzbrojenia z USA rośnie gwałtownie od początku XXI wieku. W 2001 roku wynosił około dziesięciu miliardów dolarów, a w 2005 było to już około 30 miliardów. - Od 2005 do 2010 w ramach FMS sprzedano łącznie dobra za 96 miliardy dolarów - powiedział szef DSC, admirał William Landay.

Według wojskowego, największy wzrost wartości eksportu wynika z zmiany priorytetów klientów w obliczu trwania licznych wojen lokalnych. Dziesięć lat temu państwa chciały kupić sprzęt jak najtaniej, nie licząc się z odległym terminem dostaw. Obecnie wielu odbiorców chce mieć sprzęt jak najszybciej, co podnosi jego koszty. Do skoku sprzedaży w tym roku przyczyniła się tez wojna w Libii. Jak mówi admirał, kilka państw NATO już zwróciło się do jego agencji z zamówieniami na amunicję. Nie ujawnił jakie.

Agencja postanowiła także wyprzedzać zamówienia klientów, i analizując przebieg konfliktów, przewiduje zapotrzebowanie na daną broń lub amunicję i zamawia je u producentów jeszcze przed formalnym zawarciem kontraktu z odbiorcą.

Obecnie agencja admirała Landaya nadzoruje realizację około 13 tysięcy zamówień z 165 krajów, których wartość opiewa na 327 miliardów dolarów.

Źródło: Defense News

Źródło zdjęcia głównego: US Army