Jak znaleźć uwięzionych pod gruzami? Wystarczy szmer

Wystarczy nawet lekki szmer, by zlokalizować uwięzionego pod gruzami człowieka. Polscy ratownicy pokazują, jak działają specjalne sensory. - Nie da się ograniczyć strachu - mówi jednak o pracy ratownika ich szef, Piotr Walczak.

Największe trzęsienia ziemi w historii

Najsilniejsze nie znaczy najtragiczniejsze. W piątek Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,9 stopni w skali Richtera. Przypominamy kataklizmy, które miały największą siłę oraz te, które pochłonęły najwięcej ofiar.

"Widziałem miasto, jak po Powstaniu Warszawskim"

Japonia to kraj, który od lat żyje i nauczył się żyć z trzęsieniami ziemi. Większość nie pochłania ofiar, ale zdarzają się naprawdę tragiczne. W 1995 roku w Kobe w ciągu 20 sekund życie straciło ponad 6 tysięcy osób. - Miasto wyglądało jak po Powstaniu Warszawskim - opisuje Henryk Lipszyc, były ambasador RP w Japonii. W 1923 roku trzęsienie zabiło 150 tys. mieszkańców Tokio.

Ziemia znowu się trzęsie. Reuters: Tysiąc ofiar

- Tsunami po trzęsieniu ziemi w Japonii zabiło co najmniej tysiąc osób - podała agencja Reutera. Natomiast japońska agencja Kyodo poinformowała, że "liczba ofiar trzęsienia ziemi prawdopodobnie sięgnie tysiąca osób". Ok. godziny 4.00 rano czasu japońskiego (20.00 czasu polskiego) wstrząs o sile 6,7 w skali Richtera odnotowano w prefekturze Nagano. Około 5.45 (21.45 czasu polskiego) ziemia z dużą siłą zatrzęsła się tam kolejny raz - poinformowała agencja Kyodo. Wcześniej Yukio Edano, sekretarz gabinetu premiera Naoto Kana zaapelował do obywateli Japonii, by przygotowali się na wstrząsy wtórne równie silne jak pierwotne trzęsienie ziemi. Agencja Kyodo: Według oficjalnych informacji liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do 184. Policja w prefekturze Miyagi poinformowała jednak o znalezieniu 200-300 ciał w mieście Sendai, najbardziej zniszczonym przez tsunami.

Wyszli spod biurek, premier nie podniósł się z miejsca

Walą się budynki, wypadają szyby, a Japończycy "dziwnie" spokojni. Mieszkańcy "Kraju Kwitnącej Wiśni" od lat żyją w zagrożeniu wstrząsami i doskonale wiedzą jak zachować się w takich sytuacjach oraz później. Gdy w tokijskim parlamencie trzęsły się ściany i żyrandole, premier kraju nawet się nie ruszył.

USA: Śmiertelna ofiara tsunami. Chile się boi

Fala tsunami zabiła jedną osobę, a trzy inne zostały porwane przez falę do oceanu - podały władze amerykańskiego stanu Oregon cytowane przez lokalną telewizję. Kilkaset ewakuacji przeprowadzono także w sąsiednim stanie Kalifornia. Władze Chile podniosły stopień zagrożenia tsunami. W całym regionie Pacyfiku, oprócz Kanady, Australii i Nowej Zelandii, wprowadzono nadzwyczajne środki w obawie przed wielką falą.

Zbombardowana baza wojskowa

Zniszczone helikoptery, spalone auta oraz zużyta amunicja, rozrzucona na obszernym terenie - takie widoki zobaczył dziś @Yazan, który odwiedził zbombardowaną libijską bazę Al Rajma (znajdującą się około 20 kilometrów od Benghazi). "Roztrzaskane śmigłowce szpitalne widoczne na zdjęciach, służyły do dostarczania broni oddziałom Kaddafiego" - relacjonuje internauta.

Armia Kaddafiego odbiła Zawiję

Zawija przejęta przez siły reżimu Kaddafiego. Na ulicach miasta świętują zwolennicy dyktatora. Armia wkroczyła też do Ras al-Nuf, co oznacza, że rebelianci są spychani coraz bardziej na wschód kraju. W piątek Unia Europejska przyjęła natomiast deklarację, która "wita tymczasową Narodową Radę Libijską z siedzibą w Bengazi jako politycznego rozmówcę". Jednocześnie przywódcy państw i rządów UE zapowiedzieli, że ocenią wszystkie możliwe opcje, by chronić cywilów w Libii.

"Wolna Palestyna" na izraelskich banknotach

W internecie pojawiła się nowa forma protestu. Dwaj jej pomysłodawcy apelują o dopisywanie na izraelskich banknotach hasła "Wolna Palestyna". Izraelskie szekle są bowiem w obiegu także w palestyńskich enklawach: w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

"Na ulicach wielkie korki. Komunikacja nie kursuje"

"Znowu trzęsie. Już trzy razy wychodziliśmy na zewnątrz, ale wróciliśmy. Na ulicy wielkie korki, specjalne drogi ewakuacyjne są zablokowane przez policję. Latają helikoptery" - pisze do nas Marek, którego trzęsienie ziemi zastało w Jokohamie leżącej kilkadziesiąt kilometrów od Tokio. Polak pracuje w call center.

Albo lekcje o seksie, albo grzywna i więzienie

Para baptystów mieszkająca w Saltzkotten w Niemczech nie pozwoliła, aby ich dzieci wzięły udział w lekcji wychowania seksualnego. Nałożono na nich grzywnę. Ponieważ nie zapłacili, trafili na kilkadziesiąt dni do więzienia, pisze "Rzeczpospolita". - Chcemy nauczyć nasze dzieci moralności seksualnej opartej na Biblii - deklaruje para i zapowiada, że nie ustąpi.

Gibkie domki, sztywne wieżowce, czyli jak budują Japończycy

Japonia jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów świata. Niestabilność geologiczna wywołuje ok. tysiąca wstrząsów rocznie. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat Japończycy nauczyli się tak konstruować budynki, aby zminimalizować straty spowodowane przez wstrząsy.

"Pułkownik Kaddafi musi natychmiast oddać władzę"

W Brukseli rozpoczął się w szczyt Unii Europejskiej. Temat spotkania - sytuacja w Libii i unijna polityka wobec ogarniętych rewoltami krajów Afryki Północnej. "Pułkownik Kaddafi musi natychmiast oddać władzę" - głosi projekt deklaracji przygotowany na szczyt przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

"Byłem prześladowany w szkole. Przez uszy"

- Prześladowanie w szkole nie zajmuje czołówek gazet, ale codziennie wpływa na życie ludzi w całym kraju - stwierdził Barack Obama. Prezydent supermocarstwa przyznał, że on sam był prześladowany w swojej młodości. - Muszę przyznać, że duże uszy i moje nietypowe imię (Hussein - red.), nie pozostawiły mnie nietykalnym. Ja też swoje dostałem - powiedział Obama.

Francuzi złapali szefa ETA?

Prawdopodobny szef militarnego ramienia separatystycznej organizacji baskijskiej ETA, Alejandro Zobaran Arriola, został zatrzymany w północno-zachodniej Francji - poinformowało hiszpańskie radio.

Saudowie też mają problemy

Policja w Arabii Saudyjskiej rozpędziła tłum demonstrantów we wschodnim mieście Qatif. Policjanci wykorzystali granaty hukowe, słychać było też strzały. Świadkowie, na których powołuje się Reuters, twierdzą, że od jednej do czterech osób zostało rannych. W Arabii Saudyjskiej wszelkie protesty są zakazane.

WTO za prawa człowieka

Stany Zjednoczone popierają starania Rosji o przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu (WTO), lecz kraj ten, aby przyciągnąć inwestycje zagraniczne, musi wprowadzić rządy prawa, powiedział w Moskwie wiceprezydent USA Joe Biden.

Mossad porywa na Ukrainie

Izraelskie służby specjalne uprowadziły z terytorium Ukrainy palestyńskiego uchodźcę odpowiedzialnego uprzednio za jedyną elektrownię w Strefie Gazy, podał izraelski dziennik "Jerusalem Post", powołując się na urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

Podrobione części zalewają wojsko USA

Amerykańskie wojsko ma problem z niezawodnością części. Elektroniczne elementy uzbrojenia kupowane od firm cywilnych na światowym rynku często są kiepskiej jakości i negatywnie wpływają na działanie sprzętu. Członkowie Kongresu zapowiedzieli rozpoczęcie dochodzenia w tej sprawie.

Ustawa, która może wstrząsnąć Ameryką

Senat w amerykańskim stanie Wisconsin właśnie mógł rozpętać ogólnoamerykańską burzę, uchwalając ustawę odbierającą związkom zawodowym sektora publicznego prawo do negocjowania układów zbiorowych. Ustawa przez trzy tygodnie była powodem burzliwych demonstracji w tym stanie.

"W długotrwałym konflikcie Kaddafi wygra"

Lepiej wyposażone i wyszkolone oddziały Muammara Kaddafiego w dłuższej perspektywie wygrają starcie z bojówkami opozycji - stwierdził Dyrektor Wywiadu Narodowego USA James Clapper. Przedstawiciele wojska i agencji wywiadowczych przez cały dzień odpowiadali na pytania kongresmenów na temat wydarzeń w Libii.

Rozpłakał się przed komisją

Jedyny muzułmański deputowany amerykańskiego Kongresu, demokrata Keith Ellison, rozpłakał się występując przed przed Komisją Bezpieczeństwa Kraju Izby Reprezentantów w trakcie przesłuchanie w sprawie groźby ekstremizmu islamskiego w USA.

Dwa lata więzienia za śmierć chomika?

Dwa lata więzienia - taka kara może spotkać 19-latkę z nowojorskiego Brooklynu. Dziewczyna podczas kłótni rodzinnej bardzo brutalnie potraktowała rodzinnego chomika, który w efekcie padł. Ojciec doniósł na córkę organizacji broniącej praw zwierząt.

Berlusconi zażenowany swoim wyglądem

Bardzo dbający o swój wygląd Silvio Berlusconi pokazał się publicznie z dużym plastrem na twarzy. Opatrunek to pamiątka po niedawnej operacji szczęki. - Przepraszam za niezręczność estetyczną - stwierdził włoski premier.

"Kapłaństwo to nie jest korzystny zawód"

- Nie można być księdzem na pół etatu, ale zawsze całą duszą i całym sercem - powiedział podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiego duchowieństwa papież Benedykt XVI.

Znikają zagraniczni dziennikarze

Korespondent brytyjskiego "Guardiana" oraz podróżujący z nim brazylijski dziennikarz, który na kilka dni zaginęli w Libii, odnaleźli się. Władze przyznały, że przetrzymują obu mężczyzn. Brazylijczyk został zwolniony. Tymczasem wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay potępiła wcześniejsze zatrzymanie ekipy BBC przez siły rządowe i stwierdziła, że ich przesłuchanie można uznać za tortury.

Polska nie spieszy się z uznawaniem rebeliantów

Należy być ostrożnym z decyzją o uznawaniu tej czy innej grupy opozycyjnej w Libii - uważa minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Według niego niewiele państw UE pójdzie w ślady Francji, która uznała Narodową Radę za jedynego przedstawiciela narodu Libii.

Akcja na Facebooku zaprowadziła ich do więzienia

Echa arabskich rewolucji docierają na Kaukaz Południowy. Zachęcona sukcesami rewolucji w Egipcie i Tunezji azerbejdżańska i armeńska opozycja próbuje pójść śladem Tunisu i Kairu. Rządzący twardą ręką Baku i Erywaniem przywódcy nie zamierzają jednak łatwo się poddać. W Azerbejdżanie doszło już do pierwszych aresztowań.