Północna Korea nadała pośmiertnie Kim Dzong Ilowi tytuł generalissimusa. W ten sposób Phenian dziękuje zmarłemu w grudniu przywódcy za przekształcenie Korei Północnej w państwo atomowe.

Włoski Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek Izby Deputowanych, która za rządów koalicji premiera Silvio Berlusconiego zakwestionowała kompetencje sądu w Mediolanie do sądzenia w tzw. sprawie Ruby, czyli zarzutu korzystania z prostytucji nieletnich.

Policja w Moskwie zatrzymała we wtorek wieczorem 20 osób protestujących przeciwko premierowi Władimirowi Putinowi i jego rządowi. Demonstrację zorganizowano przed siedzibą Centralnej Komisji Wyborczej (CKW).

Barack Obama spotkał się we wtorek w Białym Domu z wiceprezydentem Chin Xi Jinpingiem. Prezydent USA poruszył drażliwe dla stosunków amerykańsko-chińskich problemy sporów handlowych i praw człowieka.

Hakerzy z grupy Anonymous poinformowali we wtorek, że włamali się do portalu amerykańskiej firmy Combined Systems Inc. z Jamestown w Pensylwanii, zarzucając jej sprzedawanie "obłąkańczej broni chemicznej wojskom i policjom na całym świecie".

Im bliżej wyborów, tym częściej z ust Władimira Putina padają słowa, które przez ostatnią dekadę trudno było od niego usłyszeć. Nieraz dość oryginalne, jak te ostatnie. Premier i faworyt wyborów prezydenckich wezwał do stworzenia w Rosji miejsca na wzór londyńskiego Hyde Parku, gdzie obywatele mogliby przychodzić i głośno wyrażać swoje poglądy.

Jedyna elektrownia w Strefie Gazy, zaspokajająca większość dziennego zapotrzebowania na prąd na tym obszarze, we wtorek przestała działać, ponieważ zabrakło paliwa, które dotychczas przemycano z Egiptu. Zagrożone jest funkcjonowanie m.in. szkół i szpitali.

Były gubernator Massachusetts Mitt Romney traci pozycję lidera w republikańskim wyścigu do nominacji prezydenckiej. Z najnowszych sondaży wynika, że zrównał się z nim popierany przez konserwatystów w Partii Republikańskiej (GOP) były senator Rick Santorum.

Włoscy oskarżyciele wnieśli we wtorek apelację przeciw zwolnieniu z więzienia Amandy Knox, którą w październiku 2011 r. sąd drugiej instancji uniewinnił. W pierwszej instancji uznano ją za winną zbrodni na brytyjskiej studentce Meredith Kercher i skazano, wraz z byłym chłopakiem Raffaele Sollecito, na wieloletnie więzienie.

Mieszkająca w Indiach Anita Narre opuściła dom swojego męża dwa dni po ślubie z powodu... braku toalety w domu. Ostatecznie mąż się ugiął, i kobieta wróciła. Na dodatek zarobiła 10 tys. dolarów. To nagroda od jednej z organizacji pozarządowej - donosi BBC.

Dwaj katoliccy księża w Kolumbii wynajęli płatnych zabójców, żeby ich uśmiercili. Dlaczego duchowni zdecydowali się na taki krok? Według prokuratury, decyzja zapadła po tym, jak okazało się, że u jednego z księży zdiagnozowano AIDS.

Odbywająca karę siedmiu lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zgodziła się we wtorek wieczorem, by przy badaniu stanu jej zdrowia, które pozwoliła przeprowadzić lekarzom zagranicznym, asystowało dwóch przedstawicieli ukraińskiego resortu zdrowia. Decyzję tę poprzedziły trwające kilka godzin negocjacje; Tymoszenko nie chciała wcześniej dopuścić do badań lekarzy z Ukrainy. Była premier wielokrotnie mówiła, że nie może im zaufać, gdyż są reprezentantami zwalczających ją władz.

Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner został we wtorek wezwany do MSZ w sprawie wyburzenia na Zachodnim Brzegu starożytnej cysterny na wodę. Wcześniej została ona wyremontowana przez Polską Akcję Humanitarną (PAH) za pieniądze polskiego resortu spraw zagranicznych. Izraelscy eksperci twierdzą, że cysterny zbudowane przez PAH były nielegalne. Jednak ambasador Izraela obiecał dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie.

W rocznicę urodzin poprzedniego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila w Phenianie odsłonięto jego nadnaturalnej wielkości konny pomnik. Przedstawia wodza narodu galopującego w rozwianym płaszczu u boku swego ojca. To pierwszy brązowy posąg Kim Dzong Ila, który za życia sprzeciwiał się propozycjom postawienia pomnika jego ojcu Kim Ir Senowi. Teraz obaj odlani z brązu przywódcy górują nad centrum stolicy Korei Północnej.

Catherine, księżna Cambridge odwiedziła we wtorek Liverpool, gdzie m.in. odwiedziła szpital dziecięcy i skosztowała bezalkoholowego koktajlu w barze dla osób walczących z nałogami. W tym czasie jej mąż, książę William, pełni służbę na Falklandach.

Białoruski Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) za najbardziej negatywne zjawisko ubiegłego roku uznał "ordynarne mieszanie się z zagranicy w wewnętrzne sprawy Republiki Białoruś". Poinformował też we wtorek o wykryciu 23 szpiegów w 2011 r.

Rosja rozbudowuje swój system obrony przeciwrakietowej. W tym roku do służby trafić mają kolejne systemy obrony rakietowej S-400 Triumf. Dotychczas chroniły Moskwę, plany wojskowych przewidują ich rozmieszczenie także w rejonach przygranicznych, w tym obwodzie kaliningradzkim.

Francuski urząd ds. ochrony praw autorskich w sieci skierował do prokuratury pierwsze wnioski o ukaranie internautów, którzy ściągali nielegalnie pliki - podały we wtorek media. Jest to rezultat obowiązującej we Francji tzw. ustawy Hadopi.

Potwierdziły się medialne przecieki z poniedziałku. Bułgaria zawiesza ratyfikację umowy handlowej o zwalczaniu obrotu towarami podrobionymi ACTA do chwili wypracowania przez państwa unijne jednolitego stanowiska - poinformował we wtorek minister gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkow.