CIA miała sekretny dom w sąsiedztwie bin Ladena

CIA miała sekretny dom w Abbottabad, gdzie ukrywał się Osama bin Laden. Agenci przez wiele miesięcy obserwowali rezydencję, w której przywódca Al-Kaidy został zabity - pisze "The Washington Post", powołując się na wysokich urzędników USA.

Bułgarskie media korupcją stoją

Według amerykańskich dyplomatów w Sofii, w bułgarskich mediach panuje poważna korupcja. Głównym źródłem nieprawidłowości mają być partie polityczne i zasobne firmy, płacące za przychylne materiały. "Społeczeństwo generalnie straciło zaufanie do tradycyjnych mediów" - czytamy w dokumencie ujawnionym przez Wikileaks.

Króliki Osamy mają się dobrze

- Byłem u nich w domu. Dali mi dwa króliki - mówi pakistański chłopczyk, który mieszka kilkaset metrów od posesji, na której ukrywał się Osama bin Laden. Dwa zwierzaki podarowane przez bliskich terrorysty mają się dobrze.

To nie było utonięcie. Niemcy badają sprawę

Wstępne wyniki oględzin zwłok trzyletniego chłopca z Polski, który w zeszłym tygodniu zmarł w kompleksie rekreacyjnym pod Berlinem, nie potwierdziły, by przyczyną śmierci było utonięcie. - Nie znaleziono wody w płucach - powiedział szwagier matki chłopca.

"WSJ": Osamie pomagał pakistański wywiad

Funkcjonariusze wywiadu USA i krajów europejskich są coraz bardziej przekonani, że emerytowani i obecni pracownicy pakistańskich wojsk i agencji wywiadowczej ISI pomagali Osamie bin Ladenowi - pisze "Wall Street Journal".

"Kiedy mówimy, że nigdy nie zapomnimy, to nie żartujemy"

Trzy dni po ogłoszeniu śmierci Osamy bin Ladena, Barack Obama wybrał się w specjalną podróż. Do miejsca, gdzie kierowana przez terrorystę Al-Kaida dokonała swojego najbardziej krwawego zamachu. Prezydent USA spotkał się z strażakami z remizy, gdzie pracowali liczni funkcjonariusze, którzy zginęli w World Trade Center. Potem udał się na "Ground Zero". Tam złożył wieniec i oddał hołd ofiarom ataku.

W kryjówce bin Ladena strzelał tylko kurier?

Tylko jedna z pięciu osób, które zabito w trakcie akcji sił specjalnych USA przeciwko Osamie bin Ladenowi, była uzbrojona i oddała strzał - powiedział zastrzegający sobie anonimowość wyższy przedstawiciel Pentagonu.

Polska sfinansuje libijskich rebeliantów?

Uzgodniono tymczasowy mechanizm finansowania powstańczej Narodowej Rady Libijskiej - ogłosił w Rzymie szef MSZ Radosław Sikorski. Nie wykluczył, że również Polska znajdzie na ten cel środki. We włoskiej stolicy spotkali się członkowie tzw. grupy kontaktowej ds. Libii. W jej skład wchodzą niektóre kraje członkowskie NATO, UE, a także państwa arabskie i muzułmańskie.

Obama na fali popularności

Zabicie Osamy bin Ladena przez komandosów amerykańskich w Pakistanie zmieniło wizerunek Baracka Obamy jako prezydenta. Społeczeństwo amerykańskie znacznie lepiej ocenia jego działania w polityce międzynarodowej.

Brytyjczycy i Amerykanie mieli bin Ladena pod nosem?

Zarówno żołnierze brytyjscy jak i amerykańscy okresowo stacjonowali kilkaset metrów od budynku, w którym zabito Osamę bin Ladena - wynika z depesz Wikileaks. Zachodni wojskowi mieli wspomagać swoich pakistańskich kolegów w szkoleniu i udzielać pomocy podczas akcji ratunkowej po wielkim trzęsieniu ziemi w 2005 roku.

Zabicie Osamy to oznaka "słabości USA"

"Egzekucja" Osamy bin Ladena ukazała "słabość i niepewność" USA - stwierdził były przywódca Kuby Fidel Castro, w artykule opublikowanym w kubańskiej państwowej gazecie.

Myśliwiec prawie 5. generacji. Nadzieja rosyjskiego lotnictwa

W powietrze wzbił się pierwszy seryjny egzemplarz nowego rosyjskiego myśliwca Su-35S. Maszyny tego rodzaju mają w najbliższych latach stać się podstawowymi nowoczesnymi samolotami rosyjskiego lotnictwa. Według producenta, Su-35S jest niezwykle nowoczesną maszyną, wykorzystującą wiele technologii opracowanych na potrzeby kolejnej generacji myśliwców.

Wielka ucieczka z więzienia

Kilkudziesięciu więźniów zbiegło w środę z zakładu karnego we wschodniej Tunezji. Od początku zamieszek w tym kraju, które doprowadziły w styczniu do obalenia prezydenta, z więzień zbiegły już tysiące ludzi.

"To rzeź". W Syrii jest gorzej niż w Libii?

Szef MSZ Szwecji Carl Bildt powiedział w czwartek w Warszawie, że syryjski reżim rozprawia się z uczestnikami antyrządowych protestów w bardziej krwawy sposób, niż władze Libii z powstańcami. Z kolei według charge d'affaires ambasady Syrii w Polsce, media wyolbrzymiają liczbę zabitych demonstrantów.

Usypiają dzikie zwierzęta i ptaki. Wielki wyciek ropy

W kanadyjskiej prowincji Alberta doszło do jednego z największych wycieków ropy naftowej w historii prowincji. Z ropociągu wyciekło prawie 4,5 mln litrów "czarnego złota". To największy wyciek od 1975 r. Jak podały kanadyjskie media, ropa wsiąkała w ziemię od minionego piątku, jednak właściciel ropociągu, firma Plains Midstream Canada, nie od razu zorientował się w usterce. Trwa usuwanie zanieczyszczeń. Media podały również, że trzeba było uśpić wiele zwierząt i ptaków.

Pielęgniarka Kaddafiego prosi o azyl

Hałyna Kołotnycka, ukraińska pielęgniarka libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego, poprosiła o azyl w Norwegii - podały w czwartek ukraińskie media, powołując się na norweską gazetę VG. Według dziennika w środę Kołotnycka przeprowadziła rozmowę z przedstawicielami policji imigracyjnej Norwegii, w której poinformowała, że pracowała dla Kaddafiego.

Skażone paliwo sparaliżowało lotnisko w Izraelu

Ruch na głównym lotnisku Izraela został niemal całkowicie zawieszony. W porcie lotniczym Ben Guriona pod Tel Awiwem podczas rutynowej kontroli paliwa wykryto, że jego zapasy przechowywane na lotnisku zostały skażone. Nie wiadomo jakie było źródło zanieczyszczenia.

Rebelianci chcą 2-3 mld dol. pomocy. W trybie pilnym

Po Włoszech i Francji, powstańczą Narodową Radę Libijską w Bengazi uznały Hiszpania, Dania i Holandia - poinformował w czwartek w Rzymie rzecznik libijskich powstańców Mahmud Szammam. Holenderskie MSZ zaprzeczyło jednak, jakoby Haga uznała libijską Radę. Niedługo potem także Dania i Hiszpania zdementowały tę informację. Tymczasem rebelianci oczekują od koalicji szybkiej i ogromnej pomocy finansowej.

Po dwóch latach wydobyli z oceanu ofiarę katastrofy

Francuska ekipa poszukiwawcza zdołała wydobyć z dna oceanu ciało jednej z ofiar katastrofy Airbusa 330, który zaginął nad Atlantykiem dwa lata temu. - Zwłoki znajdują się na pokładzie statku "L'Ile de Sein" - poinformowało dowództwo francuskiej żandarmerii.

Awaria w Kurskiej Elektrowni Atomowej

W Kurskiej Elektrowni Atomowej odłączono dziś z sieci 6. turbogenerator III bloku energetycznego - poinformowała rzeczniczka elektrowni. To już drugi dziś w Rosji incydent związany z bezpieczeństwem nuklearnym. Wcześniej o wycieku w atomowym lodołamaczu w Arktyce poinformowała federalna agencja Rosatom.

Ujawniono nowe zdjęcia z akcji zabicia bin Ladena

Agencja Reutera opublikowała nowe zdjęcia wykonane tuż po zabiciu Osamy bin Ladena. Na fotografiach wykonanych przez przedstawiciela pakistańskich sił bezpieczeństwa widać m.in. nowe ujęcia tajemniczego śmigłowca US Army, który rozbił się podczas operacji. Są tam też niepublikowane wcześniej fotografie zabitych przez Navy SEALs współpracowników szefa Al-Kaidy.

"Najbardziej intensywne minuty w moim życiu"

Relacja z akcji, w której zabito Osamę bin Ladena, to były "najbardziej intensywne minuty w moim życiu" - powiedziała w czwartek amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton. Także w czwartek na temat akcji wypowiedział się pakistański MSZ, przestrzegając przed naruszaniem integralności terytorialnej Pakistanu przez inne państwa.

Rebelianci: Ludziom Kaddafiego rozdają maski przeciwgazowe

W oddziałach Kaddafiego atakujących Misratę rozdawane są maski przeciwgazowe, to sygnał że reżim może się przygotowywać do użycia broni chemicznej - twierdzą rebelianci. Pisze o tym w korespondencji z oblężonego miasta dziennikarz amerykańskiej gazety "Washington Times".

Obejrzeli zdjęcia masakr Kaddafiego

Możliwości politycznego rozwiązania kryzysu w Libii i przyszłość prowadzonej przez NATO operacji w celu obrony tamtejszej ludności cywilnej to główne tematy czwartkowych obrad międzynarodowej grupy kontaktowej w Rzymie. W gmachu MSZ - gdzie odbywa się szczyt - pokazano zdjęcia dokumentujące masakry ludności cywilnej w Misracie i Zintanie.

"To Zawahiri zdradził bin Ladena"

To Egipcjanie w Al-Kaidzie pod kierunkiem jej numeru 2 Ajmana al-Zawahiriego doprowadzili Amerykanów do Osamy bin Ladena - napisał w czwartek saudyjski dziennik "al-Watan". Powodem zdrady miały być pogłębiające się różnice poglądów między al-Zawahirim a Saudyjczykiem bin Ladenem.

Najazd armii na przedmieścia Damaszku

Oddziały armii syryjskiej rozpoczęły "stopniowe wycofywanie się" z Dary na południowym zachodzie kraju, gdzie w ostatnich tygodniach dochodziło do antyrządowych demonstracji - poinformowała w czwartek państwowa agencja SANA. Wcześniej Reuters podał, że kilkuset syryjskich żołnierzy w pełnym rynsztunku bojowym wkroczyło w nocy do miejscowości Sakba położonej na przedmieściach stolicy kraju, Damaszku. Zdaniem świadków aresztowano setki ludzi.

Proces byłego kandydata na prezydenta

Były kandydat na prezydenta białoruskiej opozycji Uładzimir Niaklajeu stanął w czwartek przed sądem. W Mińsku rozpoczął się jego proces. Niaklajeu jest oskarżony o organizację i przygotowywanie działań poważnie naruszających porządek publiczny.

"Nie jesteśmy tacy". Nie pokaże martwego Osamy

- Nie chcemy wykorzystywać tego jako narzędzia propagandy - tłumaczył decyzję o niepublikowaniu zdjęć zastrzelonego Osamy bin Ladena prezydent Barack Obama. Jak podkreślił w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CBS, jest on absolutnie pewny, że mężczyzna zabity w Abottabadzie to lider Al-Kaidy.

Atakiem dowodził admirał z Teksasu

Absolwent dziennikarstwa, weteran Navy SEALs, jeden z najlepszych fachowców od ścigania terrorystów. Wiceadmirał William H. McRaven przygotował oddział komandosów i kierował operacją zabicia Osamy bin Ladena. "Precyzja" - to, zdaniem McRavena, było kluczowe dla sukcesu najważniejszej operacji w jego karierze. Właśnie McRaven był tym oficerem, który po śmierci bin Ladena przyleciał do Waszyngtonu i na specjalnej zamkniętej sesji na Kapitolu oficjalnie poinformował kongresmenów o śmierci bin Ladena.

Tak USA odpowiedziały Gagarinowi

To był połowiczny sukces Amerykanów - ponieważ nie udało się wyprzedzić Rosjan - ale i tak są powody do świętowania. Dokładnie pół wieku temu, niecały miesiąc po Juriju Gagarinie, w kosmos poleciał astronauta Alan Shepard. Jego statek "Freedom 7" wystartował 5 maja 1961 roku z przylądka Canaveral.