Ponad 80 proc. Polaków uważa, że możliwe jest przyjazne i partnerskie ułożenie relacji między Polską a Niemcami - wynika z czerwcowego sondażu CBOS. Tylko 12 proc. sądzi, że budowa pozytywnych stosunków między naszymi krajami jest niemożliwa.
Przekonanie, że możliwe są przyjaźń i partnerstwo w stosunkach między Polską a Niemcami, jest stosunkowo słabsze wśród starszych respondentów (w przedziale wiekowym 65 lat i więcej - 66 proc. badanych). CBOS zauważa, że można sądzić, że dla nich wciąż ważne są zaszłości historyczne i pamięć o II wojnie światowej.
Sondaż pokazuje, że deklarowane poglądy polityczne praktycznie nie wpływają na opinie dotyczące pojednania polsko-niemieckiego. Odnotowane są natomiast pewne różnice w potencjalnych elektoratach. Relatywnie bardziej sceptyczni, co do możliwości ułożenia partnerskich stosunków między Polską a Niemcami są zwolennicy PiS (77 proc.). Na drugim biegunie lokują się sympatycy PO, którzy jednoznacznie wyrażają optymizm w spojrzeniu na przyszłość stosunków polsko-niemieckich (91 proc.).
Najlepiej od 2005 roku
Według badania, dwie piąte ankietowanych (41 proc.) uważa, że relacje polsko-niemieckie są dobre, połowa Polaków zaś jest zdania, że stosunki te może nie są najlepsze, ale też trudno byłoby je określić jako złe. Jedynie nieliczni (3 proc.) oceniają, że relacje między Polską a Niemcami układają się źle.
Obecna ocena stosunków polsko-niemieckich jest najlepsza od grudnia 2005 r. Najgorzej były one oceniane w lipcu 2007 w czasie, kiedy władzę sprawował rząd Jarosława Kaczyńskiego, wówczas jedynie 18 proc. Polaków uznawało je za dobre.
Badanie przeprowadzono w dniach 2-8 czerwca 2011 r. na liczącej 1164 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia