Tłumaczenia szefa BP "rozczarowały"

Burza krytyki pod adresem BP, która szaleje w Stanach Zjednoczonych po wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej, nie złagodniała po przesłuchaniu na Kapitolu szefa koncernu Tonyego Haywarda. Akcja ratunkowa skupiła się teraz na wierceniu dwóch szybów, które mają ostatecznie powstrzymać wypływ ropy.

Dymisja premiera Finlandii

Po siedmiu latach kierowania rządem premier Finlandii Matti Vanhanen złożył w piątek rezygnację - poinformowały w komunikacie fińskie władze. Zastąpi go prawdopodobnie minister ds. administracji państwowej i samorządu lokalnego Mari Kiviniemi.

Dwa lata za więzienie Polek w piwnicy

Dwa lata spędzi w więzieniu mieszkanka Szwecji, matka czwórki dzieci, która przetrzymywała w piwnicy Polki, zmuszała je do kradzieży i niewolniczej pracy - orzekł w piątek sąd rejonowy w Sztokholmie.

2 tys. Polaków chce głosować na Antypodach

Ponad 2 tysiące osób zarejestrowało się na terenie Australii, żeby wziąć udział w niedzielnych wyborach prezydenta RP - poinformował w piątek sekretariat Konsulatu Generalnego RP w Sydney.

1000 godzin Dreamlinera

Najnowsze dziecko amerykańskiego koncernu, Boeing 787 Dreamliner, spędził w powietrzu już tysiąc godzin. Według oficjalnego oświadczenia wydanego w piątek, program testów wymaganych do certyfikacji nowej maszyny jest już w 40 procentach ukończony.

Nie 191, a 2 tys. ofiar zamieszek

Dotychczasowe doniesienia o liczbie zabitych w Kirgistanie należy pomnożyć razy dziesięć, powiedziała w piątek stojąca na czele rządu tymczasowego Kirgistanu Roza Otunbajewa. Oznacza to około dwóch tysięcy ofiar krwawych zamieszek na tle etnicznym między Kirgizami a Uzbekami. Setki tysięcy osób nadal nie wróciły do domów, trwają aresztowania "prowokatorów".

"Schizofrenia" na Kremlu

- Podejście Rosji do Iranu jest schizofreniczne. Z jednej strony Kreml postrzega Teheran jako poważne zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa, a z drugiej ciągle zabiega o kontakty biznesowe z Iranem - powiedział w czwartek Robert Gates, Sekretarz Obrony USA.

Tylu kobiet na raz kosmos jeszcze nie widział

Skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) powiększył się właśnie o trzech kolejnych rezydentów. W tym o jedną kobietę, która dołączyła do swojej koleżanki, już przebywającej w przestrzeni. Tylu pań na raz w kosmosie jeszcze nie było.

Szwecja wraca do atomu

Czterema głosami przewagi szwedzki parlament zaakceptował w czwartek wieczorem prawo, zezwalające na konstrukcję nowych reaktorów atomowych. Oznacza to zniesienie wprowadzonego 30 lat temu drogą referendum, zakazu inwestowania w energetykę jądrową.

Podejrzanemu o atak na Manhattan grozi dożywocie

- Ława przysięgłych sądu federalnego formalnie postawiła w czwartek w stan oskarżenia 30-letniego Fajsala Szazada za usiłowanie dokonania 1 maja br. zamachu bombowego na nowojorskim Times Square. Jeśli zostanie uznany winnym, grozi mu kara dożywotniego więzienia.

Poznamy szczegóły śmierci Polaka w Kanadzie

W piątek zostanie opublikowany nowy raport autorstwa sędziego Thomasa Braidwooda w sprawie śmierci Roberta Dziekańskiego - zapowiadają kanadyjskie media. Dziekański zmarł w październiku 2007 roku po użyciu paralizatora przez policję na lotnisku w Vancouver.

Rzym walczy z hajem za kółkiem i lejcami

Już wkrótce taksówkarze oraz dorożkarze w Rzymie będą musieli poddawać się obowiązkowym testom na obecność narkotyków. Uchwałę w tej sprawie przyjęła w czwartek jednomyślnie rada miejska.

Żydzi demonstrują przeciwko integracji z Żydami

120 tys. ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jerozolimie i Bnei Brak przeciw orzeczeniu Sądu Najwyższego, które nakazuje likwidację segregacji w jednej ze szkół na dzieci Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich.

Spokojna śmierć olbrzyma

Po kilku nieudanych próbach wyciągnięcia na pełne morze 30-tonowego wieloryba, który utknął w duńskiej zatoce Vejle, postanowiono w czwartek, że albo sam się wydostanie, albo "w spokoju umrze". Mimo dramatu olbrzyma, niektórzy pozostali nieczuli na jego krzywdę. Podpływali do niego, i wspinali się na jego grzbiet, by zrobić sobie zdjęcie.

Amerykanie będą wiercić w Morzu Czarnym

Dwa koncerny paliwowe, amerykański Chevron i rosyjski Rosnieft, podpisały umowę o wydobyciu ropy z szelfu na Morzu Czarnym. Premier Władimir Putin wyraził z tego powodu zadowolenie i zapowiedział, że rząd będzie dalej wspierał współpracę amerykańsko-rosyjską w kwestii eksploatacji złóż niedaleko Noworosyjska.

Pierwszy w Europie wyrok na piratów

Sąd w Rotterdamie skazał w czwartek pięciu Somalijczyków za piractwo. Każdemu z nich wymierzył karę pięciu lat więzienia. Był to pierwszy we współczesnej Europie proces z oskarżenia o to przestępstwo.

Ziemniaki oświetlą trzeci świat?

Bateria elektryczna zbudowana na podstawie ziemniaka, koniecznie ugotowanego, może rozwiązać problemy trzeciego świata z zaopatrzeniem w prąd. Tak przynajmniej twierdzą izraelscy naukowcy z Uniwersytetu Jerozolimskiego.

Demjaniuk jeszcze długo nie opuści sądu

Toczący się w Niemczech proces oskarżonego o udział w zbrodniach nazistowskich 90-letniego Johna Demjaniuka potrwa co najmniej do Bożego Narodzenia - poinformowały niemieckie media.

Rosyjskie myśliwce "tańsze i lepsze"

- Najnowszy rosyjski myśliwiec piątej generacji - PAK-FA, będzie nie tylko trzy razy tańszy niż zagraniczne odpowiedniki, ale będzie też od nich lepszy - stwierdził w czwartek Władimir Putin po obejrzeniu lotu egzemplarza testowego myśliwca.

Rosjanie nie wyślą żołnierzy tylko "doradców"

- Nie planujemy wysyłać do Kirgistanu sił pokojowych, rozważamy natomiast wspomożenie władz grupą doradców - oznajmił sekretarz generalny Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, Nikołaj Bordiuża. W południowej części Kirgistanu w walkach etnicznych zginęło już 191 osób a setki tysięcy uciekło.

Unia chce pomóc powodzianom

Parlament Europejski w specjalnej rezolucji oddał hołd pamięci ofiar powodzi w krajach Europy Wschodniej. Ponadto wezwał do niezwłocznego uruchomienia Funduszu Solidarności UE, aby szybko pomóc obszarom nawiedzonym przez klęskę. Zwiększeniu mają ulec fundusze przeznaczone na naprawę zniszczeń.

Liczą zabitych. Uchodźcy nadal uciekają

Kirgistan ciągle liczy ofiary walk etnicznych, jakie przed tygodniem wybuchły na południu kraju. Oficjalna liczba przekazana przez ministerstwo zdrowia mówi o 191 zabitych i blisko dwóch tysiącach rannych. Jednak p.o. prezydenta Roza Otunbajewa przyznała: ofiar może być więcej. Z kolei ONZ poinformowało, że liczba uchodźców sięgnęła 400 tys.

Al-Kaida: napadliśmy na bank

Al-Kaida w Iraku wzięła na siebie odpowiedzialność za niedzielny atak na bank centralny w Bagdadzie - informuje AFP. Agencja powołała się na oświadczenie Al-Kaidy, które pojawiło się w środę wieczorem na jednym z islamistycznych forów internetowych.

Ostry konflikt? Białoruś zaprzecza

Białoruskie MSZ nie uważa, by zaostrzał się konflikt gazowy między Białorusią a Rosją - to oświadczenie rzecznika resortu Andreja Sawinycha. Moskwa zapowiedziała wcześniej, że jeśli Mińsk nie spłaci szybko zadłużenia, ograniczy dostawy gazu do Białorusi.

Po "Slumdogu" - Igrzyska Olimpijskie

Danny Boyle, twórca kontrowersyjnego "Trainspotting" i oskarowego hitu "Slumdog. Milioner z ulicy", wyreżyseruje ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

WikiLeaks pogrąży armię USA?

Na początku kwietnia portal WikiLeaks opublikował dramatyczne nagranie z ataku amerykańskich żołnierzy na cywilów w Iraku. Teraz portal szykuje się na opublikowanie nowego wideo, na którym udokumentowano nalot w Afganistanie w 2009 roku.

Rzekomy agent trafi do Niemiec?

Prokuratura wysłała wniosek o przekazanie domniemanego agenta Mossadu Niemcom na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Zatrzymany Izraelczyk Uri Brodsky wiązany jest z zabójstwem lidera Hamasu w Dubaju.

Izrael łagodzi blokadę Gazy

Izrael zdecydował się na złagodzenie blokady Strefy Gazy. Stało się to po proteście świata na atak izraelskich sił przeciwko konwojowi z pomocą humanitarną do Strefy Gazy.