Szwajcarzy z meczetem walczą świńskimi ryjami

Stereotypowo spokojni Szwajcarzy walcząc z niechcianymi islamskimi świątyniami pokazują drugie oblicze. Policja odkryła na placu budowy meczetu w Grenchen zakopane między innym świńskie łby i setki litrów krwi świń. Dla muzułmanów świnia jest zwierzęciem nieczystym, odkrycie wywołało więc oburzenie w środowisku muzułmańskim w Szwajcarii.

Komandosi natarli na dzielnicę biedy

Setki komandosów i uzbrojonych policjantów nad ranem wkroczyły do dwóch dzielnicy biedoty w Rio de Janeiro. Fawele Rocinha i Vidigal od lat pozostawały pod faktyczną kontrolą gangów narkotykowych. Władze starają się przywrócić w nich porządek przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2014 roku.

Dwa razy użyli bomb. Iran trzecim celem Izraela?

Pojawiali się z zaskoczenia, zrzucali bomby i w ciągu kilkudziesięciu sekund atomowe marzenia dyktatorów obracały się w perzynę. Izraelscy lotnicy już dwa razy siłą powstrzymali wrogie państwa od zdobycia technologii jądrowych. Teraz politycy w Tel-Awiwie ostrzegają, że w kwestii Iranu opcja militarna nie jest wykluczona. Wiele elementów wydarzeń współczesnych pokrywa się z tymi historycznymi.

Polacy poranieni śrubokrętem na Wyspach

Trzech Polaków odniosło rany kłute w trakcie bójki w Newbury w Wielkiej Brytanii. Zadane śrubokrętem obrażenia nie są groźne i po popatrzeniu Polacy zostali zwolnieni do domu.

Nocą zabawa, od rana budowanie nowego rządu

Całą noc przeciwnicy Silvio Berlusconiego świętowali na ulicach Rzymu odejście wieloletniego premiera i ikony włoskiej polityki. Rano politycy zaczęli radzić, kim dokładnie zastąpić ekipę "boskiego Silvio". Prezydent Giorgio Napolitano rozpoczął formalne konsultacje nad utworzeniem nowego rządu. Rozmowy są w znacznej mierze formalnością, ponieważ już wiadomo, że na czele nowego gabinetu stanie ekonomista Mario Monti.

Lotniczy świat prezentuje się szejkom. Kupią 50 Boeingów 777

Najwięksi światowi potentaci w branży lotniczej prezentują swoje dzieła w Dubaju. W Dubai Air Show 2011 bierze udział ponad tysiąc firm z 50 państw. Producenci spodziewają się wielomiliardowych zamówień ze strony państw arabskich i miejscowych przewoźników pasażerskich. Linie lotnicze Emirates złożyły już wielkie zamówienie na 50 Boeingów 777.

Mały chrześcijanin za 15 dol. Prześladowania w Sudanie

W niedzielę, po raz trzeci, obchodzony jest Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku wyrazy solidarności Kościół kieruje do chrześcijan w Sudanie. - Często chrześcijanie sprzedawani są tam jako niewolnicy. Cena to jest często 15 dol. za dziecko - mówił w TVN24 dyrektor sekcji polskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i misjonarz, ks. Waldemar Cisło.

Zbankrutował najbogatszy człowiek Irlandii

Sąd w Befaście przypieczętował bankructwo Seana Quinna - do niedawna najbogatszego człowieka w Irlandii. Ten "self-made man" skończył szkołę w wieku 14 lat nie umiejąc czytać ani pisać, biznes zaczynał od pożyczki w wysokości równej 500 zł, a dorobił się majątku 4,7 mld euro. Zbankrutował na spekulacjach akcjami z dźwignią.

"Wojna" o pół kilometra gruntów

Izraelczycy i Palestyńczycy spierają się o nowy kawałek ziemi - odsłonięty przez cofające się Morze Martwe. Na niektórych odcinkach najbardziej słony akwen ziemi oddał prawie pół kilometra gruntów, które mogą przynieść wielkie zyski z turystyki.

W Honolulu zgodzili się, że nadal się nie zgadzają

Co do tarczy antyrakietowej Rosja i USA są zgodne tylko w jednym względzie - nadal trzeba szukać rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. - Nasze stanowiska pozostają wciąż bardzo rozbieżne - oświadczył po rozmowach z Barackiem Obamą Dmitrij Miedwiediew. Oprócz tego prezydenci rozmawiali o irańskim programie atomowym.

Libia zapewnia: Nasz islam jest umiarkowany

- Libia nie stanie się ekstremistycznym krajem islamskim - zapewnił przewodniczący Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil szefową dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton, która przyjechał z wizytą do Trypolisu.

"Kocioł", prewencja, szybkie wyroki. Nie zawsze skuteczne

Specjalne metody tłumienia zamieszek, rozbudowany system prewencji, wreszcie szybkie wyroki. Jak pokazują wydarzenia ostatnich lat na zachodzie Europy, nie zawsze są to skuteczne metody. Policja jest tam często krytykowana za zbytnią pobłażliwość wobec chuliganów, czasem wręcz o nieudolność. Jak z problemem tłumów demolujących ulice radzą sobie w W. Brytanii, Niemczech czy Francji?

Berlusconi odszedł, Rzym się bawił. Teraz Super Mario

Przez całą noc przed prywatną rzymską rezydencją Silvio Berlusconiego setki młodych ludzi świętowały odejście szefa rządu. Prezydent Włoch Giorgio Napolitano będzie dzisiaj prowadził konsultacje ze wszystkimi siłami dotychczasowej koalicji i opozycji na temat powołania nowego rządu, bez konieczności przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Kandydatem na premiera jest 68-letni Mario Monti.

Koniec epoki Berlusconiego. Podał się do dymisji

Silvio Berlusconi nie jest już premierem Włoch. Złożył rezygnację na ręce prezydenta Giorgio Napolitano, a ten ją przyjął. W sobotę wieczorem tłumy przeciwników premiera, czekając na jego dymisję, zgromadziły się w kilku punktach Rzymu.

37 ofiar śmiertelnych trzęsienia w Turcji

Do 37 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w środę prowincję Wan na wschodzie Turcji - podały w sobotę wieczorem tureckie media. Z ruin wydobyto od środy 30 osób, które ocalały.

Niemki będą mogły służyć w komandosach

W elitarnej formacji sił specjalnych Bundeswehry - KSK (Kommando Spezialkraefte) - będą mogły służyć także kobiety. Rzecznik resortu obrony potwierdził w sobotę informacje tygodnika "Der Spiegel" na ten temat.

Polska i Niemcy razem w sprawie Rosji

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec zaapelowali w liście do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton o europejską strategię w relacjach z Rosją - informuje w sobotę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". W opinii dziennikarzy taka inicjatywa jest znacząca, bo Niemcy były do tej pory "adwokatem Rosji w Europie", a Polska wytykała krajom Wspólnoty naiwność w ich podejściu do Moskwy.

Potężne eksplozje w irańskiej bazie

Do dwóch eksplozji doszło w sobotę przed południem w bazie wojskowej Strażników Rewolucji (elitarnej formacji wojskowej- red.) pod Teheranem - podały irańskie władze. Eksplozje były tak silne, że szyby powypadały z okien w samej stolicy. Zginęło co najmniej 27 osób, a 16 zostało rannych. Początkowe doniesienia mówiły tylko o 12 zabitych.

Ostatni obiad premiera?

Za swoiste nieformalne, symboliczne przekazanie rządów we Włoszech komentatorzy uznali sobotni obiad, na którym spotkali się ustępujący wkrótce ze stanowiska premier Silvio Berlusconi i nieoficjalny jeszcze kandydat na szefa rządu Mario Monti.

Maski, kitle i obstawa. Dziennikarze w Fukushimie

Rdzewiejące ściany reaktorów, rumowiska nietkniętego od marca sprzętu, powywracane ciężarówki. Tak wygląda Fukushima z bliska, sfotografowana po raz pierwszy od marcowego tsunami, które nawiedziło Japonię. Władze tego kraju w końcu pozwoliły dziennikarzom na wejście na skażony teren. Ci - uzbrojeni w maski, stroje ochronne i w obstawie żołnierzy udokumentowali zniszczenia, jakich dokonała w elektrowni niszczycielska fala.

Cios dla Assada. Liga Arabska zawiesi Syrię

Syria zostanie zawieszona w prawach członka Ligi Arabskiej, najważniejszej międzynarodowej organizacji krajów muzułmańskich - zdecydowali w sobotę jej przedstawiciele obradujący w Kairze. Spotkanie zostało zwołane w reakcji na kolejne krwawe ataki armii syryjskiej na miasta, w których wciąż odbywają się protesty przeciwko rządzącemu żelazną ręką prezydentowi Baszarowi el-Assadowi.

USA chcą sprzedać bomby przeciw Iranowi

USA planują sprzedaż Zjednoczonym Emiratom Arabskim tysięcy nowoczesnych bomb do niszczenia podziemnych celów (tzw. bunkres busters) - podał "Wall Street Journal". Ma to być ostrzeżeniem dla Iranu.

Koniec "berlusconizmu"? Premier ma złożyć dymisję

Jeszcze w sobotę możliwa jest dymisja premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Taki scenariusz wydarzeń przedstawiają włoskie media, według których będzie to przełomowy dzień w historii politycznej Włoch, przypieczętowujący koniec epoki "berlusconizmu", kojarzonej właściwie tylko i wyłącznie z kolejnymi skandalami korupcyjnymi i seksualnymi z premierem w roli głównej.

Lek Pradaxa zabija. Przynajmniej 256 ofiar

Lek przeciwzakrzepowy i zmniejszający ryzyko udaru o nazwie Pradaxa, używany w szpitalach na całym świecie, a od ub. roku dostępny w aptekach spowodował zgon przynajmniej 256 osób - przyznał jego producent, koncern farmaceutyczny Boehringer. Wewnętrzne śledztwo w tej sprawie firma przeprowadziła po tym, jak w ostatnim czasie 4 osoby w Niemczech zmarły z powodu krwotoku wewnętrznego po zażyciu specyfiku.

Porwał prom. Zabity po pościgu

Tureckie siły bezpieczeństwa zabiły napastnika, który twierdząc, że ma bombę, porwał prom z 21 osobami na pokładzie w piątek u północno-zachodniego wybrzeża Turcji - poinformowały w sobotę władze Stambułu. Mężczyzna, który zginął, był jedynym sprawcą porwania, choć twierdził, że na pokładzie było jego czterech wspólników. Władze nadal próbują ustalić tożsamość porywacza.

Kolejny szef MSW ginie w katastrofie

W katastrofie rządowego śmigłowca, w drodze ze stolicy kraju do sąsiedniego stanu Morelos, zginął w piątek rano minister spraw wewnętrznych Meksyku Francisco Blake Mora - podał rzecznik rządu meksykańskiego. Na pokładzie maszyny znajdowało się siedem innych osób.

Brytyjskie wojsko wychodzi z Niemiec

Ponad 60 lat od pokonania Hitlera względy oszczędnościowe skłoniły brytyjskie ministerstwo obrony do wycofania żołnierzy z Niemiec. Utrzymanie tam brytyjskiej obecności wojskowej kosztuje 250 mln funtów rocznie.