320 m podziemnego tunelu, 500 talibów na wolności

5 miesięcy kopania, 320 metrów tunelu i spektakularny sukces talibów. Ponad 500 więźniów uciekło w nocy z niedzieli na poniedziałek z głównego więzienia w Kandaharze na południu Afganistanu przez tunel, który przekopali do nich rebelianci. Większość z uciekinierów to talibowie.

"Do szpitala przynoszone są spalone ciała"

W atakach rakietowych na kontrolowane przez libijskich powstańców miasto Misrata na zachodzie Libii przeprowadzonych w poniedziałek przez oblegające je siły Muammara Kaddafiego zginęło co najmniej 30 ludzi, a 60 zostało rannych - poinformowali świadkowie.

Sudan Południowy we krwi - ponad 100 zabitych

Ponad 100 osób zginęło w ubiegłym tygodniu w starciach sił rządowych z rebeliantami w Południowym Sudanie - podał w niedzielę rzecznik południowosudańskiej armii. Jak komentują media, budzi to obawy o stabilność w regionie po ogłoszeniu tam w styczniu niepodległości.

NATO uderzyło w biura Muammara Kaddafiego

Samoloty NATO zaatakowały rano w Trypolisie kompleks rządowych budynków. Ostrzelane zostały biura Muammara Kaddafiego. - To był zamach na życie libijskiego przywódcy - poinformował przedstawiciel rządu.

17 ofiar pożaru w bloku

Co najmniej 17 osób zginęło, a 24 zostały ranne w pożarze, jaki wybuchł w poniedziałek rano w czteropiętrowym budynku na południowych przedmieściach Pekinu - poinformowały oficjalne media.

Porcelana - snobizm po rosyjsku

Zastawy, filiżanki, wazy, misy - wszystko z porcelany. Nowa rosyjska arystokracja coraz częściej i więcej inwestuje w tak zwane kruche złoto. Powód jest prosty i niezmienny - snobizm.

Marokańczycy protestują

Tysiące ludzi demonstrowały w niedzielę w wielu marokańskich miastach, opowiadając się za demokratycznymi reformami i większą sprawiedliwością społeczną.

Prezydent: Odejdę, jak będzie następca

Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah chcę odejść, ale dopiero po wyborach. - Ustąpię, ale tylko wtedy, gdy w głosowaniu zostanie wyłoniony mój następca - powiedział Salah w niedzielę brytyjskiej stacji BBC.

"JP II pozbawił się prawa do beatyfikacji"

Jan Paweł II nie zasługuje na beatyfikację, głównie z powodu swej polityki przymykania oczu na seksualne wykorzystywanie nieletnich przez księży - uważa popularna felietonistka "New York Timesa" Maureen Dowd. - Był bierny aż do przesady. Zawiódł niesłychanie - pisze.

Na Kate i Williama "nie padnie cień Bahrajnu"

Odmówić rodzinie królewskiej? A jednak. Z udziału w ślubie księcia Williama i Kate Middleton zrezygnował następca tronu Bahrajnu, szejk Salman bin Hamad al-Chalifa. Zostanie w kraju, gdzie trwają demonstracje przeciwko reżimowi jego ojca. Jak napisał w liście do księcia Karola, "nie chce, by na rodziny państwa młodych padał cień problemów Bahrajnu".

Drapieżniki nękają siły Kaddafiego

Sobotnie ataki NATO na Libię skupiła się w rejonie obleganego przez siły rządowe miasta Misrata na zachodzie kraju - poinformowała w niedzielę kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. W nalotach uczestniczyły bezzałogowe Predatory.

Ci premierzy nie przeszli królewskiej selekcji

Nie wszyscy brytyjscy premierzy są równi dla rodziny królewskiej. Pośród niemal dwóch tysięcy gości, którzy zostali zaproszeni na ślub w opactwie Westminsterskim, zabrakło miejsca dla premierów Partii Pracy, Tony'ego Blaira i Gordona Browna. Byli premierzy z partii konserwatywnej problemu z zaproszeniami nie mają.

Tłumy nie chcą układów z prezydentem

Jemeńska opozycja odrzuca plan oddania władzy przez prezydenta Aliego Abd Allaha Salaha. Pomimo początkowych informacji, że udało się osiągnąć ogólnonarodowe porozumienie, na ulice Jemenu wyszły wielkie tłumy. Ludzie odrzucają możliwość zagwarantowania dyktatorowi nietykalności.

Szykują miejsce na tysiące ton skażonej wody

W elektrowni atomowej Fukushima I zostaną zbudowane dodatkowe zbiorniki do magazynowania radioaktywnej wody. Koncern TEPCO, zarządzający siłownią, musi sobie poradzić z dziesiątkami tysięcy ton skażonej wody, która była wykorzystywana do chłodzenia reaktorów. Teraz nie ma, gdzie jej składować.

Kate Middleton jak Jolanta Kwaśniewska?

- Kate będzie musiała znaleźć po ślubie swoją rolę. Czy będzie jak Jolanta Kwaśniewska, czy prowadzić będzie inną działalność, związaną z jakimś biznesem... Kate nie może być tylko miłą buzią, bo te czasy już się skończyły - przekonywała dziennikarka Monika Richardson w specjalnym programie "Królewski Ślub" w TVN24.

Najdłuższy lot kosmicznej taksówki

Pierwszy prywatnie zbudowany statek, mający wynosić turystów ponad ziemską atmosferę, odbył swój najdłuższy lot. Program testów ma rozwijać się zgodnie z planem, a nawet szybciej. Firma Virgin Galactic rozpoczęła już poszukiwania pilotów dla swoich statków.

Jak nam się żyje? W sumie kiepsko

Tylko 26 procent Polaków twierdzi, że "dobrze prosperują". Natomiast życie 61 procent to "zmaganie i borykanie się z problemami". W sondażu Gallupa wypadamy o wiele gorzej niż na przykład Wenezuelczycy, których 61 procent określa swoje życie jako wręcz kwitnące. W sumie mieszkańcy tylko 19 badanych krajów w większości należą do tych, którzy twierdzą, że im się powodzi.

Postawili ultimatum. Zaczęli bombardowanie

Oddziały Muammara Kaddafiego wycofały się z centrum Misraty, ale nie oznacza to ustania walk. Miał rozpocząć się intensywny ostrzał artyleryjski miasta. - Sytuacja jest bardzo niebezpieczna - twierdzi rzecznik rebeliantów. Wcześniej reżim dał opozycji ultimatum, albo w ciągu dwóch dni złożą broń, albo miasto zaatakują bojówki plemienne.

Pustynny rajd na instalacje naftowe

Oddział wojsk Muammara Kaddafiego dokonał rajdu daleko w głąb terenów opanowanych przez rebeliantów we wschodniej Libii. Lojaliści zaatakowali element infrastruktury naftowej niedaleko granicy z Egiptem. Ośmiu rebeliantów zginęło. Ocalał tylko jeden ranny, który zdołał uciec do Tobruku i donieść o ataku.

"Niech dyplomacja i dialog zajmą miejsce oręża"

Papież Benedykt XVI wygłosił z balkonu bazyliki św. Piotra orędzie, skierowane do stu tysięcy wiernych zgromadzonych w Watykanie i milionów na całym świecie. Papież apelował między innymi o pokój i dyplomatyczne rozwiązanie konfliktów na Bliskim Wschodzie i w krajach arabskich.

Zapomnimy o świecach zapłonowych

Czy już niebawem lasery zawitają do wnętrza silników naszych samochodów? Jest prawdopodobne, że tradycyjne świece zapłonowe niedługo przejdą do historii techniki. Naukowcy opracowali właśnie nową generację świec, które zamiast iskry, wykorzystują laser. Jeśli w ogóle jeszcze można nazwać je świecami.

Torebka władzy "Żelaznej Damy" idzie pod młotek

Tę torebkę znał cały ówczesny świat, widać ją było niemal w każdym ujęciu, gdy pokazywano Margareth Thatcher. Według anegdoty to nią Żelazna Dana terroryzowała swych ministrów. Teraz jedna z torebek dawnej premier Wielkiej Brytanii trafia na licytację w domu aukcyjnym Chriestie's. Spodziewana cena to 100 tysięcy funtów.

Wielkanoc? Czas zapolować na króliki i zające

Nadeszły święta wielkanocne. Większość ludzi na świecie świętuje w rodzinnym gronie. W odmienny sposób ten dzień obchodzą niektórzy mieszkańcy Nowej Zelandii: odbyło się właśnie doroczne wielkanocne polowanie na króliki i zające, które przez tamtejszych rolników uznawane są za szkodniki.

Rekordowy pająk z Chin

Rozpiętość nóg: 15 cm. Ostatni ślad - sprzed ok. 165 milionów lat. Nazywa się Nephila Jurassica. To największy pająk kopalny, na którego natrafiono w Chinach.

Zmarł ojciec płyty CD

Płyta kompaktowa straciła swojego ojca. W Japonii zmarł Norio Ohga, były prezes koncernu Sony, który uważany jest za twórcę cyfrowego nośnika. To on wyznaczył pojemność pierwszej płyty.

Austria rehabilituje dezerterów z Wehrmachtu

Władze Wiednia zamierzają uhonorować żołnierzy, którzy w czasie II Wojny Światowej zdezerterowali z hitlerowskiej armii. Miejscem, w którym miałby stanąć pomnik jest wiedeński Plac Bohaterów. Miejsce szczególne, bo to właśnie tam 1938 roku Aolf Hitler ogłaszał przyłączenie Austrii do Niemiec.

Brytyjczycy seryjnie gubią swe paszporty

Około 10 tysięcy Brytyjczyków każdego roku przez pomyłkę wyrzuca do śmieci swój paszport, drugie tyle dokumentów nieuważni obywatele zostawiają w barach i klubach - alarmuje brytyjska agencja paszportowa IPS. Właśnie rozpoczęto kampanię namawiania obywateli Zjednoczonego Królestwa do większej dbałości o te dokumenty.

Herszt mafii w rękach policji

W ręce włoskiej policji wpadł Francesco Campana, szef organizacji mafijnej Sacra Corona Unita z regionu Apulii. Ta grupa specjalizuje się głównie w szmuglowaniu kontrabandy.