Uroczystości w Smoleńsku jednak o czasie

Bliscy ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154M i pierwsza dama Anna Komorowska są już w Smoleńsku. Mimo złej pogody, udało się z Moskwy, gdzie lądowały samoloty, dojechać na czas. Według planu, uroczystości na smoleńskim lotnisku mają się rozpocząć o godz. 11 czasu polskiego. Obchody pierwszej rocznicy katastrofy będziemy transmitować w TVN24 oraz na stronie tvn24.pl.

Stalowa ściana przy Fukushimie

Koncern TEPCO buduje stalową ścianę, która ma zapobiec dalszym wyciekom skażonej wody do Pacyfiku z elektrowni Fukushima I - podała agencja Kyodo.

Umarł czekając na egzekucję

Czekający na wykonanie wyroku śmierci za zabicie pięciu osób Edward Edwards zmarł z przyczyn naturalnych. Miał 77 lat. O zgonie poinformował rzecznik szpitala więziennego w Columbus (stan Ohio), gdzie przebywał skazaniec.

Płacą uczniom za chodzenie do szkoły

Chcesz dostawać tygodniówkę za chodzenie do szkoły? – przenieś się do Kanady. Właśnie tam, w Toronto, zarząd szkół postanowił pomóc części uczniów w edukacji i płacić im za chodzenie na zajęcia.

Cztery laski dynamitu na kolumnę i szpitala nie ma

Opuszczony szpital marynarki wojennej runął w ogromnej eksplozji. W Oakland w Kalifornii przy pomocy ładunków wybuchowych wyburzono nieużywany już 11-piętrowy kompleks. Na każdej z tysiąca pięciuset kolumn umieszczono po cztery laski dynamitu.

12 ofiar, dziesiątki rannych przed wyborami

Nie żyje co najmniej 12 osób, a co najmniej kilkadziesiąt zostało rannych - to skutki zamachów bombowych, do których doszło w piątek przed sobotnimi wyborami parlamentarnymi w Nigerii.

Budżet uratowany w ostatniej chwili

- Mamy porozumienie - mówi Jon Summers, rzecznik lidera demokratycznej większości w Senacie Harry'ego Reida. 800 tysięcy pracowników federalnych nie będzie musiało iść na przymusowy bezpłatny urlop. W ostatniej chwili republikanie doszli do porozumienia z demokratami i Obama ws. budżetu na resztę roku podatkowego. Na razie nieznane są szczegóły porozumienia. Prezydent Obama zapewnił tylko, że przewidziano największe cięcia wydatków w historii amerykańskiego budżetu.

Smoleńscy strażacy: Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy

Oficjalnie strażakom ze Smoleńska nie wolno mówić o katastrofie, ale niektórzy anonimowo opowiadają, jak wyglądała ich praca 10 kwietnia 2010 i w kolejnych dniach. - To była katastrofa, jakiej nigdy nie widzieliśmy - mówią. Ich praca trwała trzy miesiące, niektórzy dopiero niedawno otrząsnęli się z obrazów tego, co zobaczyli.

Miasto-ruina. Bronią się od 1,5 miesiąca

Z nową siłą wybuchły walki między wojskami rządowymi i rebeliantami o kontrolę nad nadmorskim miastem Misrata. Według rzecznika rebeliantów, w ostatnich godzinach walk 5 mieszkańców miasta , w tym 2 dzieci, poniosło śmierć a 10 zostało rannych.

"Czarny piątek". Masakra po modłach

Coraz bardziej dramatyczne informacje nadchodzą z Syrii. Według najnowszych danych, siły bezpieczeństwa zabiły w piątek 32 uczestników antyrządowych demonstracji, odbywających się w trzech miastach. Setki osób zostało rannych - poinformowała syryjska organizacja obrony praw człowieka. Według Amnesty International, podczas 3 tygodni protestów zginęło już ponad 170 osób.

"Ludzie przyjdą", "może drogi naprawią"

Rosjanie przyjdą uczcić pamięć ofiar katastrofy polskie Tu-154M, który przed rokiem rozbił się na lotnisku Siewiernyj. Tym bardziej, że początek kwietnia to nie tylko rocznica katastrofy, ale też pierwszego lotu w kosmos, są więc powody, by pamiętać - zapewniają mieszkańcy Smoleńska. Ale pojawiają się też odmienne głosy: – To ważne wydarzenie. Może przynajmniej drogi naprawią albo coś w ten deseń - mówi młodzież.

Siły Gbagbo strzelały do Francuzów. Odpowiedzieli

Pociski moździerzowe i jedna rakieta zostały wystrzelone przez siły Laurenta Gbagbo w kierunku rezydencji francuskiego ambasadora na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W odpowiedzi francuskie helikoptery ostrzelały rejon wokół rezydencji nieuznawanego przez społeczność międzynarodową prezydenta WKS.

Departament Stanu USA wytyka Polsce korupcję

Korupcja we władzach i społeczeństwie, seksualne wykorzystywanie dzieci, wykroczenia policji, problemy z wymiarem sprawiedliwości oraz dyskryminacja kobiet i gejów - to przykładowe problemy w dziedzinie praw człowieka wytknięte Polsce przez amerykański Departament Stanu. W dorocznym raporcie zebrano dane ze 194 krajów, ze szczególnym uwzględnieniem państw arabskich, w związku z rewolucjami w regionie.

Erywań wyszedł na ulice

Wiele tysięcy stronników armeńskiej opozycji domagało się na demonstracji w Erywaniu ustąpienia rządu i rozpisania przedterminowych wyborów.

NATO "żałuje" ostrzelania libijskich rebeliantów

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii przeprosił za omyłkowe zbombardowanie czołgu rebeliantów na wschodzie Libii. Z kolei sekretarz generalny NATO wyraził "głęboki żal" z powodu pomyłki. Zrobili tak, choć kontradmirał Russell Harding - jeden z dowodzących operacją libijską - zapowiedział, że nie przeprosi za śmierć co najmniej 4 osób.

Strażnik z obozu dostał pięć lat

Na pięć lat więzienia i 1,5 miliona koron (167 tys. euro) skazał sąd w Sztokholmie Szweda pochodzenia bośniackiego oskarżonego o zbrodnie wojenne na serbskich więźniach w czasie wojny w byłej Jugosławii.

Rosjanie dobiorą się do Skype'a i Gmaila?

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa żąda dostępu do szyfrowanej łączności, jaką zapewniają Skype, Gmail i Hotmail. Według FSB niekontrolowane korzystanie z takich usług może stworzyć wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Był czołg, została kula ognia i złom

Czołg sił Kaddafiego atakuje Misratę. Strzela w kierunku pozycji zajmowanych przez rebeliantów i wydaje się niepodzielnie panować nad sytuacją. Do czasu, gdy nagle następuje wielki wybuch i na ulicy zamiast wielotonowego pojazdu pozostaje tylko kula ognia i kupa złomu. Siły NATO pokazały kolejny film z bombardowań w Libii.

"Nie ma dowodów" na otrucie Juszczenki

Nie ma dowodów potwierdzających, że byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę w 2004 roku próbowano otruć dioksynami - oświadczył zastępca prokuratora generalnego Rinat Kuzmin w rozmowie z ukraińskim tygodnikiem "Fokus".

Wyspa uchodźców opustoszała

Z czterech tysięcy nielegalnych imigrantów na Lampedusie pozostało już tylko 72. Rano wywieziono do innej części Włoch kolejną grupę przybyszów z Afryki. Jednocześnie włoscy i francuscy dyplomaci ustalili, że będą wspólnie kontrolować wybrzeża Tunezji, by zablokować napływ kolejnych uciekinierów.

Rodziny będą mogły podejść do wraku

- Rodziny ofiar katastrofy TU-154M, które przyjadą w sobotę do Smoleńska, będą mogły podejść do wraku samolotu, który zostanie częściowo odsłonięty - powiedział rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow. Zaznaczył jednak, że ze względu na wyjątkowy charakter tej wizyty rodzinom nie będą mogli towarzyszyć dziennikarze ani osoby postronne.

Irańczycy zapełniają reaktor

Do reaktora irańskiej elektrowni jądrowej w Buszerze ponownie załadowano paliwo - poinformował rosyjski koncern Atomstrojeksport, który zbudował siłownię. 8 kwietnia 2011 roku w Buszerze rozpoczęto ładowanie prętów paliwowych - podał Atomstrojeksport w wydanym komunikacie.

Strzały na pechowym okręcie podwodnym

Na brytyjskim okręcie podwodnym z napędem atomowym HMS Astute padły strzały. Jest jedna ofiara śmiertelna i jeden ciężko ranny. Jednego mężczyznę zatrzymano. HMS Astute to wyjątkowo pechowy okręt podwodny.

20 tysięcy rakiet wymierzonych w Izrael

Libański Hezbollah planował wystrzelić w kierunku Izraela od 400 do 600 rakiet dziennie w wypadku konfliktu - twierdził izraelski wywiad w rozmowach z przedstawicielami USA. Informacje na ten temat można znaleźć w ujawnionych przez Wikileaks amerykańskich depeszach dyplomatycznych. Znalazły się tam też informacje na temat najważniejszego obecnie człowieka w Egipcie - gen. Mohammeda Tantawiego i króla Bahrajnu Hamada.

"Widziałem kałuże krwi i ciała"

Syryjskie siły bezpieczeństwa użyły ostrej amunicji do rozproszenia tysięcy demonstrantów w mieście Dara na południu kraju, zabijając co najmniej 22 osoby. Strzały padły też w Damaszku. A w mieście Hama, gdzie w 1982 roku zginęły tysiące ludzi, siły bezpieczeństwa użyły armatek wodnych i bomb dymnych.

Walki w Misracie. ONZ zajmie się zbrodniami

Libijscy rebelianci odparli kolejny w ostatnich dniach atak sił Muammara Kaddafiego na Misratę - jedyny bastion rebelii na zachodzie kraju. Jednocześnie ONZ poinformowała, że pracujący dla organizacji śledczy jeszcze w tym miesiącu pojadą do Libii, gdzie rozpoczną śledztwo ws. naruszeń popełnionych przez siły wierne Kaddafiemu i walczących z nim rebeliantów.