Sarkozy zmienił zdanie. Francuzi wrócą do walki

- Francja wycofa się z Afganistanu do końca 2013 roku, na rok przed zakończeniem tam misji NATO - zapowiedział Nicolas Sarkozy po rozmowach z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem. Francuski prezydent po ostatnim krwawym ataku na żołnierzy swojego kraju mówił nawet o natychmiastowym wycofaniu się i tymczasowo zawiesił działania bojowe.

"Może i my mamy Schettino, ale wy macie Auschwitz"

- Czy ktokolwiek jest zaskoczony tym, że Costa Concordią dowodził Włoch? Trudno sobie wyobrazić, że to Niemiec, albo Brytyjczyk uderzyłby w skały a potem uciekł - napisał komentator gazety "Der Spiegel". Kąśliwe słowa wywołały natychmiastową reakcję Włochów. Ambasador Włoch w Berlinie mówi o "wulgarnych i prostackich twierdzeniach". Gazeta "Il Giornale" poszła nawet dalej. - Może i mamy Schettino, ale wy macie Auschwitz - napisał włoski komentator.

Statek z częściami rakiet staranował most

Statek wyładowany częściami rakiet kosmicznych staranował most w Kentucky. Uderzenie było tak silne i celne, że jednostka zwaliła dwa przęsła, po których przebiegały jezdnie autostrady. Do katastrofy doszło wczesnym rankiem, więc na moście był relatywnie mały ruch. Nikomu nic się nie stało, aczkolwiek jeden z kierowców relacjonuje, że zdołał wyhamować kilka metrów od krawędzi zarwanego przęsła.

Norwegia po raz pierwszy przeprasza za Holokaust

- Norwedzy przeprowadzali aresztowania, Norwedzy prowadzili ciężarówki, a wszystko to działo się na norweskiej ziemi - powiedział premier Jens Stoltenberg, po raz pierwszy w historii oficjalnie przepraszając za udział Norwegii w Holokauście. Pod rządami kolaboranckiego rządu Vidkuna Quislinga, w ręce niemców przekazano około 750 Żydów, z których większość zginęło w obozach koncentracyjnych.

UNICEF: W Syrii zabito już 384 dzieci

Co najmniej 384 dzieci zginęło, a tyle samo przetrzymywanych jest w więzieniach w wyniku trwającego od 10 miesięcy konfliktu między reżimem w Syrii a jego przeciwnikami - oświadczył Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Historyczna baza Dywizjonu 303 trafi pod młotek?

Najstarsze działające lotnisko i baza RAF w Northolt może zostać sprzedana, ponieważ brytyjskie ministerstwo obrony potrzebuje pieniędzy w obliczu znacznych cięć budżetowych - podaje "Guardian". To właśnie z Northolt operował legendarny Dywizjon 303 i szereg innych polskich jednostek. Niedaleko bazy na lokalnym cmentarzu jest kwatera polskich lotników i poświęcony im pomnik.

Padły e-maile Bundestagu. Bez pomocy hakerów

System poczty elektronicznej Bundestagu został na niemal cały dzień sparaliżowany. Nie był to jednak kolejny atak hakerów. System obsługujący kilka tysięcy ludzi padł z powodu małej pomyłki jednego z nich. Asystentka jednego z posłów wysyłając do kolegi mało znaczącego e-maila przypadkiem do listy odbiorców dodała wszystkich pracowników Bundestagu. Pomyłka szybko przerodziła się w chaos.

Ludzik Lego niemal w Kosmosie

Dwaj licealiści z Newark w Kanadzie wysłali na granicę stratosfery ludzika Lego. Kapsuła zaopatrzona w balon meteorologiczny poleciała na wysokość 24 kilometrów nad ziemią. Na pokładzie były też kamery, które nagrały plastikowego aeronautę na granicy kosmosu.

Niemiecka wyspa pęka. Szykują się na "katastrofę"

Niemcy niedługo mogą stracić część swojego terytorium. Na Hiddensee, jednej z wysp na Bałtyku, w pobliżu nadmorskich klifów pojawiła się wielka szczelina. Pęknięcie w ziemi ma niemal dwa kilometry długości. Władze w każdej chwili spodziewają się wielkiego osunięcia ziemi. - Szykujemy się na katastrofę - powiedział pracownik parku narodowego Pomorze Zachodnie, Frank Martitz.

Ocalały z getta przemawiał w Bundestagu

- Pamięć o ofiarach nazizmu ma być przestrogą, ale i zachętą do sprzeciwu wobec nienawiści, przemocy i dyskryminacji - podkreślił przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert. Niemiecki parlament uczcił w piątek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Poruszające przemówienie wygłosił ocalały z getta warszawskiego, niemiecki krytyk literacki 91-letni Marcel Reich-Ranicki.

Wybuch samochodu-pułapki na pogrzebie

Co najmniej 29 osób zginęło, a około 60 zostało rannych w piątek wskutek wybuchu samochodu-pułapki podczas uroczystości pogrzebowych w Bagdadzie - podały irackie źródła medyczne. Agencja AP pisze, że był to zamach samobójczy.

Skazany na śmierć "uznał wyrok"

Według prokuratura generalnego Białorusi Alaksandra Kaniuka, skazany na śmierć za przeprowadzenie zamachu w mińskim metrze w 2011 roku Dźmitryj Kanawałau uznał wyrok za sprawiedliwy i odmówił złożenia prośby o ułaskawienie.

Historyczna emisja filmu o Holokauście

Turecka telewizja publiczna wyemitowała dokument o zagładzie Żydów, upamiętniając w ten sposób przypadający w piątek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obraz po raz pierwszy wyświetlono w państwowej telewizji w kraju muzułmańskim.

Puste butelki i cement. Powstaje nowa szkoła

Ściany zrobione z setek pustych plastikowych i szklanych butelek to patent filipińskich szkół na pomieszczenie dużej ilości dzieci. W ten sposób ma powstać ponad 68 tysięcy sal lekcyjnych.

Tak wyglądała Costa Concordia tuż po katastrofie

Agencja Associated Press opublikowała zdjęcie zrobione tuż po katastrofie włoskiego statku Costa Concordia, w której zginęło 16 osób, a 20 pasażerów wciąż jest poszukiwanych. Sprawa katastrofy wciąż budzi wiele emocji. W piątek wydano komunikat, w którym poinformowano, że każdy pasażer, który przeżył katastrofę wycieczkowca, otrzyma po 11 tys. euro.

Deportowani do Chin skazani na dożywocie

Sąd w Regionie Autonomicznym Xinjiang-Ujgur, w północno-zachodnich Chinach, skazał na dożywocie dwóch Ujgurów deportowanych z Kambodży w 2009 roku - poinformowało Radio Wolna Azja, powołując się na rodziny skazanych.

Były dyktator oskarżony o ludobójstwo

Były gwatemalski dyktator 85-letni Jose Efrain Rios Montt został formalnie oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości popełnione podczas wojny domowej w Gwatemali w latach 1960-1996.

Pod gruzami nadal mogą być 22 osoby

Wciąż co najmniej 22 osoby są uznawane za zaginione po zawaleniu się w środę wieczorem trzech budynków w centrum Rio de Janeiro. Ratownikom udało się odnaleźć ciała czterech osób - poinformował burmistrz Rio Eduardo Paes.

Okrągły stół? Rozwiązanie siłowe? Scenariusze Putina

Zwycięstwo w wyborach prezydenckich nie rozwiąże problemu, jakim dla Władimira Putina jest wzrost aktywności opozycji. 4 lutego na ulice rosyjskich miast mogą wyjść setki tysięcy ludzi. A to dopiero początek - ostrzegają przeciwnicy premiera. Putin ma do wyboru trzy scenariusze: siłowego stłumienia protestów, dialogu i pewnych ustępstw wobec opozycji, przeczekania fali antyrządowych demonstracji.

Twitter będzie blokował wpisy

Na wniosek lokalnych władz Twitter będzie blokował wpisy w pewnych krajach - ogłosił właśnie popularny serwis, który odegrał ważną rolę m.in. podczas arabskiej wiosny. Internauci zostaną powiadomieni, jeśli ich wpisy zostaną zablokowane, a szczegóły pojawią się na specjalnej stronie internetowej.

Urzędnicy dostali pocztą 16 kg kokainy

Do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku dostarczono w zeszłym tygodniu dwie przesyłki zawierające łącznie 16 kg kokainy. - Narkotyki o wartości ok. dwa mln dolarów pochodziły z Meksyku - poinformowała nowojorska policja.

"Bóg dał nam zwycięstwo". Sekta znów będzie zabijać

Domniemany szef nigeryjskiej sekty i organizacji dżihadystów jednocześnie Boko Haram ostrzegł w komunikacie internetowym, że wydał rozkaż swym bojownikom, by kontynuowali ataki terrorystyczne na wzór niedawnego ataku w Kano, w którym zginęło ponad 200 osób. - Dałem rozkaz i będą dawał nadal te rozkazy. Bóg dał nam zwycięstwo - mówi w nagraniu najprawdopodobniej Abubakar Szekau. Nie udało się bowiem ustalić autentyczności komunikatu.

Producent wadliwych implantów na wolności

Założyciel nieistniejącej już firmy PIP (Poly Implant Prothese), produkującej silikonowe implanty piersi, 72-letni Jean-Claude Mas, został zwolniony z aresztu w Marsylii po wpłaceniu 100 tys. euro kaucji. Jak poinformował jego adwokat Yves Haddad, Mas jest oskarżony o nieumyślne uszkodzenie ciała.

Reżim przechodzi do ataku. 43 zabitych

Wojska rządowe, a także zwolennicy prezydenta Syrii Baszara el-Asada przeszli w czwartek do kontrofensywy i skutecznie wypierali przeciwników rządu ze zbuntowanego przedmieścia stolicy, Dumy, gdzie od dawna odbywały się wielkie demonstracje antyrządowe. W tej akcji oraz innych walkach w czwartek zginęły w Syrii 43 osoby.

"To farsa, w której nie będę uczestniczyć"

- Ta umowa może mieć poważne konsekwencje dla życia naszych obywateli (...) To farsa, w której nie będę uczestniczyć - oświadczył w czwartek Kader Arif, eurodeputowany i poseł sprawozdawca ds. ACTA w Parlamencie Europejskim. Francuski polityk zarzuca brak społecznej debaty nad dokumentem i brak przejrzystości w prowadzeniu negocjacji nad jego kształtem. W czwartek wieczorem z powodu ACTA rezygnację z funkcji złożył też szef polskiej Rady Informatyzacji. - Rezygnacja jest reakcją na (...) podpisanie tej umowy przez Panią Ambasador - napisał prof. Mieczysław Muraszkiewicz w swoim oświadczeniu.

Muzułmanie żądają dymisji szefa NYPD

Szef nowojorskiej policji w opałach. Muzułmanie w Nowym Jorku domagali się w czwartek dymisji Raya Kelly'ego w związku z jego pojawieniem się w filmie dokumentalnym o radykalnym islamie, który ich zdaniem stawia wszystkich wyznawców tej religii w negatywnym świetle.