Wojna o tortury. Bachmann: Obama się myli

Uznany powszechnie za torturę waterboarding (podtapianie) jest nieprzyjemny, ale priorytetem nie powinien być komfort terrorystów - uznała walcząca o nominację prezydencką z ramienia republikanów Michele Bachmann. Od kilku dni między nią a Barackiem Obamą trwa spór na temat tortur i możliwości przywrócenia tej techniki przesłuchań.

Tajne plany w rękach talibów? Pojawiły się w internecie

Afgańscy talibowie pokazali na jednej z islamistycznych stron internetowych rzekome plany organizacji bezpieczeństwa wielkiego spotkania afgańskich przywódców plemiennych, Loja Dżirgi. Wcześniej afgańskie władze zaprzeczyły, że tajne plany dostały się w ręce bojowników.

Mordowali sprzedawców kebabów. "Hańba dla Niemiec"

Wykryte w minionych dniach morderstwa imigrantów, popełnione przez neonazistowski gang, to "hańba dla Niemiec" - oświadczyła kanclerz Niemiec, Angela Merkel. W sumie w latach 2000-2006 zamordowano 10 osób, w tym ośmiu tureckich i jednego greckiego przedsiębiorcę, a w 2007 roku - policjantkę z Heilbronnu. Media już piszą o terrorze "Frakcji Brunatnej Armii" (nawiązanie do lewackiej RAF z lat 70.) i spekulują o związkach neonazistów z kontrwywiadem.

"Nagie" skanery wejdą na lotniska UE

Komisja Europejska zezwoliła na używanie na lotniskach UE skanerów bezpieczeństwa, które pozwolą na uzyskanie wyraźnego obrazu ludzkiego ciała. Zastrzegła, że mogą być one używane tylko według ściśle określonych zasad ochrony prywatności i zdrowia pasażerów.

Szef NATO spadł z roweru, złamał rękę

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen w niedzielę spadł z roweru i złamał rękę, co zmusiło go do odwołania zaplanowanej na ten tydzień wizyty w państwach nadbałtyckich - poinformowała w poniedziałek jego rzeczniczka.

"Super Mario": Czeka nas wiele wyrzeczeń

Do piątku formowany właśnie nowy włoski gabinet Mario Montiego otrzyma wotum zaufania obu izb parlamentu - ogłosił w poniedziałek przewodniczący Izby Deputowanych Gianfranco Fini. Monti od rana prowadzi rozmowy na temat składu i programu gabinetu.

Dwa wyroki śmierci za zamach w mińskim metrze?

Kary śmierci zażądał w poniedziałek prokurator dla oskarżonych o terroryzm Dźmitryja Kanawałaua i Uładzisława Kawalioua. W Mińsku toczy się proces w sprawie zamachu bombowego w metrze z 11 kwietnia, w którym zginęło 15 osób.

Uciszony Breivik wrócił do aresztu. Na kolejnych 12 tygodni

Oskarżony o zabicie 77 osób podczas zamachu bombowego w Oslo i masakry na wyspie Utoya, Anders Breivik, spędzi w areszcie kolejne 12 tygodni - orzekł sąd. Breivik po raz kolejny przyznał się do masowego morderstwa, ale podkreślił, że nie czuje się winny, a sąd nie jest władny do zajmowania się tą sprawą. Próbował też wygłosić przygotowaną mowę, jednak sąd mu na to nie pozwolił.

Dwa scenariusze dla Tymoszenko

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ma dwa scenariusze rozwiązania problemu skazanej na 7 lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Albo wypuścić ją z więzienia, eliminując jednak z polityki, albo pozostawić ją za kratami na najbliższe lata. Jednak żaden z tych scenariuszy nie usatysfakcjonuje Zachodu - ocenia gazeta internetowa "Ukrainska Prawda.

Łukaszenka szuka pomocy u papieża

Tragiczna sytuacja gospodarcza w kraju, spadające poparcie obywateli i postępująca dyplomatyczna izolacja. Sytuacja Aleksandra Łukaszenki jest ciężka. Popchnęło to prezydenta Białorusi do szukania pomocy w "egzotycznych" dla niego miejscach. Łukaszenka zaapelował do Watykanu o wsparcie interesów Białorusi.

Iran zmaga się z kolejnym cyberatakiem

W irańskiej sieci odkryto kolejnego wirusa. - Prowadzone są dokładne testy komputerów w zagrożonych instalacjach - stwierdził Gholamreza Jalali, szef irańskiej agencji obrony cywilnej. Wirus nazwany "Duqu" ma być oparty o technologię wykorzystaną do stworzenia wirusa "Stuxnet", cyberbroni która w 2010 roku skutecznie zaatakowała komputery irańskiego programu jądrowego.

Obama zrywa z tradycją. "To zbyt krępujące, jak biustonosze z kokosów"

Barack Obama zerwał z tradycją "luźnego" grupowego zdjęcia na szczycie państw Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) w Honolulu na Hawajach. Liderzy państw, którzy publicznie prawie nigdy nie pokazują się ubrani inaczej niż w garnitur, przez wiele lat pozowali do zdjęcia w ludowych strojach. Tradycję zapoczątkował Bill Clinton w 1993 roku.

Zebrali miliony na karę dla dysydenta. Władze ich nie chcą

Dzięki wsparciu zwolenników chiński artysta i dysydent Ai Weiwei zgromadził już równowartość 1,4 mln dolarów, które mają mu pomóc spłacić olbrzymie zaległe podatki, istnienia których nagle doliczył się chiński fiskus. Władze jednak nie chcą przyjąć pieniędzy, które miały posłużyć jako kaucja przy składaniu apelacji od wyroku. Chińskie media donoszą, że artysta może zostać teraz oskarżony o nielegalne gromadzenie funduszy.

Kierował budową rakiet. Zginął z rąk Mossadu?

W potężnej eksplozji w bazie Strażników Rewolucji, do której doszło w sobotę, zginął wysoki dowódca odpowiedzialny za rozwój irańskiego programu rakietowego - wynika z informacji podanych przez władze Iranu. To kolejny argument za tezą, że wybuch, który zabił - wg oficjalnych danych 17 osób - nie był wypadkiem, a aktem sabotażu - pisze "Daily Telegraph". Aktem sabotażu przeprowadzonym przez izraelski wywiad.

Strzały na wiecu przeciwniczki Chaveza

Obok tłumu skupionego wokół kandydatki w prawyborach prezydenckich wenezuelskiej opozycji padły serie strzałów. Ogień do autobusu Marii Coriny Machado miało otworzyć dwóch zamaskowanych napastników. Nagranie z dramatycznego wydarzenia trafiło do internetu.

Chińskie kałasznikowy dla Mugabe

Armia Zimbabwe otrzymała, przez afrykańskiego pośrednika, pierwszą z serii dostaw broni i sprzętu wojskowego z Chin - donosi "Southern African Report". Reżim Roberta Mugabe zbiera siły przed możliwą konfrontacją z opozycją podczas planowanych referendum narodowym i wyborów - pisze portal specjalizujący się w tematyce polityki i bezpieczeństwa Afryki południowej.

Satyryk w USA żartuje z kpt. Wrony. Polonia oburzona

Jeden z najpopularniejszych amerykańskich satyryków zażartował sobie z kapitana Tadeusza Wrony. - Techniczne rzecz ujmując, "Polski Sully" to taki, który wyląduje łodzią na lotnisku - stwierdził Seth Meyers w programie "Saturday Night Live" na antenie telewizji NBC. Polonia jest oburzona i wzywa do bojkotu programu.

W Indonezji zatrzęsła się ziemia

We wschodniej Indonezji w prowincji Maluku doszło do trzęsienia ziemi o sile 6,4 stopnia w skali Richtera. Ludzie wpadli w panikę, spodziewając się tsunami.

Eksperci Kima pomagają Iranowi?

"Setki" naukowców i specjalistów z Korei Północnej pracują w Iranie, gdzie pomagają rozwijać technologie atomowe i rakietowe - twierdzi południowokoreańska gazeta "Chosun Ilbo", powołując się na źródła w dyplomacji. Jeśli informacje są prawdziwe, to jest to poważne naruszenie sankcji i ograniczeń nałożonych na Phenian przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Żołnierze uratowali Polaków zagubionych w dżungli

Dwóch polskich turystów osiem dni błąkało się po amazońskiej dżungli na terenie Kolumbii. Na ich ratunek przybyli śmigłowcem żołnierze kolumbijskiej armii. Maciej Tarasin i Tomasz Jędrys są już bezpieczni w stolicy kraju, Bogocie.

Udało się. Załoga Sojuza bezpieczna w kosmosie

Po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej awarią podczas poprzedniego startu Sojuza, tym razem rosyjska rakieta zadziałała zgodnie z planem. Statek Sojuz z trzema kosmonautami bezpiecznie trafił na orbitę. - Nie mamy czarnych myśli i całkowicie ufamy naszej technologii - zapewniał jeszcze przed startem lecący w kapsule Anton Szkaplerow

"Włochy otworzyły nowy rozdział w swojej historii"

Szefowie unijnych instytucji z zadowoleniem zareagowali na wieść, że ekonomista, były komisarz UE Mario Monti otrzymał misję utworzenia nowego rządu. To sygnał, że Włochy są zdeterminowane, by przezwyciężyć kryzys - oświadczyli.

Przesłuchanie Breivika otwarte dla rodzin ofiar

32-letni Anders Behring Breivik, sprawca zamachów w Norwegii, w których 22 lipca zginęło 77 osób, będzie zeznawać podczas przesłuchania w formie wideokonferencji. Po raz pierwszy jego przesłuchanie będzie otwarte dla rodzin ofiar masakry oraz dla prasy.

W Osetii będzie dogrywka

W Osetii Południowej odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich między Anatolijem Bibiłowem a Ałłą Dżiojewą - poinformowała w niedzielę Centralna Komisja Wyborcza (CKW). W pierwszej turze wyborów w tej separatystycznej republice uczestniczyło 11 kandydatów.

"Super Mario" dostał misję. Utworzy włoski rząd

Konsultacje sił politycznych zakończone sukcesem. W niedzielę wieczorem prezydent Włoch - Giorgio Napolitano - powierzył Mario Montiemu misję utworzenia rządu. W sobotę do dymisji podał się dotychczasowy premier - Silvio Berlusconi.

Brytyjczycy czczą poległych i swoją wielką przeszłość

Na całych Wyspach Brytyjskich, od Szetlandów po Kornwalię, złożono w niedzielę hołd żołnierzom poległym w konfliktach zbrojnych, zwłaszcza obu światowych wojnach. W uroczystościach przed pomnikiem Cenopath w Londynie uczestniczyła rodzina królewska. Wieńce składali też Polacy.

Syryjski reżim pod dyplomatycznym ostrzałem

Kolejne państwa i organizacje odwracają się od syryjskiego reżimu. Do niedawna Damaszek pacyfikował opozycję przy braku znaczącej reakcji międzynarodowej. Teraz Turcja i Liga Arabska zapowiadają spotkanie z przedstawicielami przeciwników dyktatora Baszara el-Asada. Sytuacja w Syrii dalej jest niespokojna.

Ukryją plan ataku na Iran nawet przed USA?

- Izraelscy politycy nie będą ostrzegać Amerykanów o zamiarze zaatakowania Iranu - twierdzi "Daily Telegraph", powołując się na swoje źródła. Barack Obama miał się domagać zapewnienia od premiera Izraela Behamina Netanyahu, że Izrael poinformuje Amerykanów o ewentualnym planowanym ataku na instalacje nuklearne Teheranu. Izraelczycy mieli jednak uniknąć odpowiedzi.