"Naftowy Nord Stream" gotowy. Kolejne zagrożenie dla Polski

Pierwsza nitka ropociągu BTS-2 jest już gotowa do uruchomienia - ogłosił państwowy monopolista rosyjskich ropociągów Transnieft. Nowa rura pozwoli Rosji transportować ropę na Zachód omijając kraje tranzytowe Białoruś i Polskę, przez które biegnie ropociąg "Przyjaźń". To miałoby opłakane skutki dla Polski: utratę dochodów z opłat tranzytowych, wzrost cen ropy i paliw, zablokowanie naftowej dywersyfikacji (ropociąg Odessa-Brody-Gdańsk).

Stowarzyszenie Ukrainy z UE? "Szansa jest"

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że wciąż jest szansa na parafowanie w grudniu umowy stowarzyszeniowej między UE i Ukrainą. Zastrzegł przy tym, że dużo w tej sprawie zależy od tego, co zrobi Kijów.

Opozycja powołuje tymczasowe władze

Wolna Armia Syryjska złożona ze zbuntowanych żołnierzy armii rządowej ogłosiła powołanie tymczasowej rady wojskowej. Jej celem ma być obalenie reżimu prezydenta Baszara el-Asada, ochrona ludności cywilnej, a także zapobieganie anarchii.

Oskarżenia o tortury szkodzą Wielkiej Brytanii

Oskarżenie pod adresem brytyjskich tajnych służb, które miały uczestniczyć w torturach podejrzanych, podważyły międzynarodową pozycję Wielkiej Brytanii - przyznał brytyjski szef MSZ William Hague. Zastrzegł jednocześnie, że tajnym służbom należy zapewnić niezbędną dyskrecję.

Koniec z dymkiem w aucie?

Towarzystwo Lekarzy Brytyjskich zaapelowało w środę do rządu o wprowadzenie zakazu palenia w samochodach.

"To nie był izraelski sabotaż"

Irańczycy zaprzeczają, by potężna eksplozja, która zniszczyła bazę Strażników Rewolucji pod Teheranem, była dziełem izraelskich lub amerykańskich sabotażystów. Jednocześnie Teheran daje do zrozumienia, że w bazie rzeczywiście pracowano nad programem rakietowym.

Samaras poprze rząd, by ratować pomoc dla Grecji

Przywódca wchodzącej w skład rządu przejściowego Grecji Nowej Demokracji, Antonis Samaras, zadeklarował, że konserwatyści poprą w głosowaniu nad wotum zaufania koalicję, aby odblokować kolejną transzę pomocy międzynarodowej dla Aten.

Poeta dobity strzałem w głowę

Czeczeński poeta, przeciwnik ruchu separatystycznego, został zastrzelony w Moskwie - poinformowała rosyjska komisja śledcza, dodając, że prawdopodobnie było to morderstwo na zlecenie.

Brytyjczycy ich nie chcą, Amerykanie chętnie wezmą

Brytyjczycy ich nie chcą, bo uważają, że są za drogie w eksploatacji, podczas gdy trzeba zaciskać pasa. Amerykanie ich potrzebują, bo ich powietrzna flota się nieuchronnie starzeje. Słynne Harriery wycofane z RAFu, samoloty krótkiego i pionowego startu, trafią najprawdopodobniej do US Navy i do Korpusu Piechoty Morskiej.

81-latka spaliła się w proteście

81-letnia Chinka zmarła po samopodpaleniu się w prowincji Henan w środkowej części Chin. Kobieta popełniła samobójstwo we własnej sypialni, gdy ekipa rozbiórkowa usiłowała zburzyć jej dom.

Sojuz przycumował do ISS

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z rosyjsko-amerykańską załogą przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów.

Pacyfiku nie oddadzą. Więcej wojska do Australii

Teraz służy tam nieco ponad 100 amerykańskich żołnierzy, ale, jak zapowiada australijska premiera Julia Gillard, w niedługim czasie w Australii Amerykanów będzie ok. 2,5 tys. Amerykańska administracja chce tym samym odpowiedzieć na wzrastającą rolę Chin w regionie.

Kardiolog nowym dowódcą FARC

Kardiolog Timoleon Jimenez alias Timochenko został nowym szefem lewackiej partyzantki Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Zastąpi on Alfonso Canę, zabitego przez kolumbijską armię na początku listopada.

Skazany Kacaw obiecuje się nie zabić

- Nie popełniłem samobójstwa i nie mam takich planów - oznajmił izraelskiemu dziennikowi "Yedioth Ahronoth" Mosze Kacaw, były prezydent Izraela skazany za gwałt i inne przestępstwa seksualne.

Osama był "wrażliwy i uprzejmy"

Zabity w maju terrorysta numer 1, Osama bin Laden, był zarówno "wrażliwy" jak i "uprzejmy". Tak przynajmniej o swoim byłym szefie mówi w najnowszym nagraniu Ajman al-Zawahiri, następca Osamy na stanowisku szefa Al-Kaidy.

Strzały w Berkeley. "Nic wspólnego z protestem"

Amerykańska policja postrzeliła uzbrojonego mężczyznę na terenie kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. W tym czasie około tysiąca osób brało udział w proteście "Occupy Cal" ("Okupuj Kalifornię") zorganizowanym na terenie uczelni.

"Wolna Armia" zaatakowała budynki wywiadu

Syryjscy dezerterzy w nocy z wtorku na środę zaatakowali na obrzeżach Damaszku kompleks budynków należących do wywiadu. To pierwszy atak na ważne obiekty sił bezpieczeństwa od wybuchu przed ośmioma miesiącami antyprezydenckiego powstania.

Okupacja skończona? Nie mogą rozbić namiotów

Nowojorska policja usunęła obozowisko ruchu "Okupuj Wall Street" z parku Zuccotti przed siedzibą najważniejszej amerykańskiej giełdy. Sąd stanowy rozstrzygnął, że protestujący nie mogą tam rozbijać namiotów. Jeszcze zanim zlikwidowano obozowisko, reporterki TVN24 udały się z kamerą do protestujących, którzy pokazali im jak wygląda "okupacyjna" codzienność.

Radykalnie i z wpadkami. Walczą o nominację

Przedstawiciele partii republikańskiej w USA wkraczają w decydującą fazę zaciętej kampanii przed partyjnymi prawyborami. Szereg kandydatów stara się zdobyć nominację, która pozwoli im zawalczyć o Biały Dom z Barackiem Obamą. Zwycięstwo próbują osiągnąc radykalizmem. Proponują wojnę handlową z Chinami czy atak na Iran. Zaliczają też dramatyczne wpadki.

9-latka uwięziona dwa dni we wraku auta

Dziewięciolatka przez dwa dni była uwięziona we wraku samochodu. Leżała obok ciała swojego ojca. Auto wypadło z drogi i stoczyło się do rowu, gdzie niezauważone przeleżało kilkadziesiąt godzin.

Najlepsza paczka pod choinkę? Z jedzeniem

W tym roku najbardziej oczekiwanym prezentem pod choinkę w Szwecji będzie paczka z produktami spożywczymi, zamawiana przez internet i dostarczana do domu - ogłosił we wtorek szwedzki Instytut Analizy Handlu.

Świetne debaty i wpadki rywali. Gingrich w natarciu

Do czołówki kandydatów do nominacji prezydenckiej w Partii Republikańskiej doszlusował Newt Gingrich, były przewodniczący Izby Reprezentantów, polityk, któremu jeszcze niedawno nie dawano żadnych szans. Dzięki niemu, w 1996 r., po 40 latach przerwy, republikanie odzyskali większość w obu izbach Kongresu. Teraz świetnie radzi sobie w debatach, zwłaszcza, że rywale zaliczają fatalne wpadki.

Szukali "Pitia". Wielka obława na słowacką mafię

Słowacka policja aresztowała we wtorek 20 osób podczas operacji wymierzonej w jedną z najniebezpieczniejszych miejscowych grup przestępczych. Była to największa antymafijna akcja policji w historii Słowacji.

Mniej imigrantów, bo kryzys w USA

W ostatnich latach bardzo zmniejszyła się imigracja z Meksyku do USA, także ta nielegalna - pisze we wtorek "LA Times". Główną przyczyną jest niekorzystna sytuacja gospodarcza w USA, która sprawia, że ryzykowna przeprawa na północ staje się mało opłacalna.

Przyszedł do szkoły z samurajskim mieczem

18-letni uczeń wszedł na teren szkoły z samurajskim mieczem i ranił wicedyrektora oraz dwóch pracowników. Do incydentu doszło w Maroussi w Grecji. Świadkowie oceniają, że chłopak był w amoku.

Czechy grożą, że zwrócą samoloty CASA

Czeski minister obrony Alexandr Vondra zagroził, że Czechy zwrócą wojskowe samoloty transportowe CASA i odstąpią od umowy na ich dostawę, jeśli producent nie wyeliminuje trapiących maszyny usterek.