Wydarzenia ostatnich dni jasno pokazują, kto trzyma prawdziwą władzę w Egipcie. Siły zbrojne od dekad są uznawane przez Egipcjan za ostoję państwa, z czego obecnie skorzystały, bez większego problemu obalając pierwszy demokratyczny rząd w historii kraju. Egipskie wojsko to regionalna potęga, ale zbudowana ze znaczną pomocą USA. Teraz Waszyngton grozi odcięciem finansowania.

Pracują daleko od domu, w Afganistanie. Służą w polskim wojsku, ale pomagają wszystkim - wojskowym, cywilom, niezależnie od ich narodowości. Widzieli i przeżyli już bardzo wiele. Ciężko ranne dzieci, umierających kolegów, ale też radość i wdzięczność, bo lekarz i szpital to w Afganistanie wciąż rzadkość. Bardzo potrzebna.

Egipska armia odsunęła od władzy i aresztowała prezydenta Mohammeda Mursiego. Tymczasowym szefem państwa został prezes Sądu Konstytucyjnego, Adli Mansur. Wojsko zawiesiło konstytucję i ogłosiło mapę drogową dla Egiptu. Po krótkim okresie przejściowym mają odbyć się wybory prezydenckie i parlamentarne. Nowej politycznej rzeczywistości nie uznaje Bractwo Muzułmańskie - ale wzywa do zachowania spokoju.

Turecki sąd ogłosił w środę decyzję o anulowaniu projektu przebudowy placu Taksim i likwidacji parku Gezi w Stambule. Plany te, wspierane przez premiera, wywołały pod koniec maja wielkie protesty, które przerodziły się w wystąpienia antyrządowe w całym kraju.

Fiński odpowiednik ZUS-u podarował brytyjskiej parze książęcej tradycyjną w Finlandii wyprawkę dla dziecka. Ubranka, pieluchy i inne niezbędne dla noworodka rzeczy umieszczane są w kolorowym tekturowym pudle, które młodzi rodzice często wykorzystują jako łóżeczko dla malucha. Jak poinformował rzecznik pary, Książę William i księżna Kate są zachwyceni prezentem.

Belgijski król Albert II podczas wystąpienia w radiu i telewizji ogłosił w środę decyzję o swojej abdykacji na rzecz syna. 79-letni monarcha poinformował, że nie czuje się na siłach, by wypełniać dobrze swoje obowiązki. Jest to pierwszy taki przypadek w historii niepodległej Belgii.

"Miłość homoseksualna i ostre sceny seksu mogą zdyskwalifikować ten film w walce o Oscara" - ocenia francuski "Le Figaro". Chodzi o obraz "Życie Adeli" Abdellatifa Kechiche'a, który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Cannes i od tamtej pory wywołuje kontrowersje. Ostatni sprowokowała autorka komiksu, na podstawie którego powstał film o miłości dwóch kobiet. "Pseudo lesbijski seks na ekranie stał się zwykłym porno" - skrytykowała.

Według raportu policji tureckiej za wybuch gwałtownych protestów wokół stambulskiego parku Gezi odpowiedzialne są CNN, BBC i inne media zagraniczne. Ponadto winę mają ponosić artyści, partia opozycyjna i organizacje pozarządowe.

Kilkadziesiąt odtajnionych dokumentów z archiwów amerykańskiego wywiadu rzuca światło na jedną z największych zagadek izraelskiego programu jądrowego. Skąd Państwo Żydowskie zdobyło uran niezbędny do rozpoczęcia prac nad bombami? Okazuje się, że źródłem tajnych dostaw była Argentyna.

Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której poparł polityczny kompromis z rządami ws. budżetu UE na lata 2014-2020. Przewiduje on m.in. możliwość przesuwania niewykorzystanych środków z roku na rok oraz przegląd budżetu na półmetku.

Przywódca rebeliantów na Kaukazie Północnym Doku Umarow, zaapelował do swych zwolenników, by użyli maksimum sił w celu udaremnienia igrzysk olimpijskich w Soczi zaplanowanych na luty 2014 r. - Na kościach naszych przodków Rosjanie chcą urządzić igrzyska. Przerwijmy ten taniec szatana - wezwał wróg numer jeden Kremla.

Afera dyplomatyczna wokół samolotu prezydenta Boliwii Evo Moralesa wydaje się być skończona. Austriacka straż graniczna przeszukała maszynę, którą kilka krajów UE zmusiło do lądowania w Wiedniu. Na pokładzie nie znaleziono ściganego przez USA Edwarda Snowdena, choć sugestie, że może nim lecieć pojawiły się w mediach. Prezydencka maszyna już odleciała z Wiednia.

43-letni imigrant Antonio Lopez Chaj, został brutalnie pobity przez ochroniarza podczas sprzeczki w restauracji w 2010 roku. Zdołano uratować mu życie, ale stracił znaczną część głowy i mózgu. Teraz sąd nakazał wypłacić mu 58 milionów dolarów odszkodowania.