Putin chce być kosmicznie niezależny

Rosja chce uniezależnić się od dzierżawionego przez siebie portu kosmicznego w Kazachstanie i buduje własny kosmodrom. Jego wzniesienie tylko w tym roku pochłonie ok. miliard dolarów.

ONZ wyśle pilnować rozejmu

Rada Bezpieczeństwa ONZ chce wysłać do Syrii obserwatorów, których zadaniem ma być monitorowanie zawieszenia broni. Jeszcze dziś Rada ma przyjąć rezolucję w tej sprawie.

Łukaszenka zostanie bez mistrzostw?

Światowe władze hokeja na lodzie podczas swojego najbliższego kongresu przyjrzą się kwestii organizacji na Białorusi hokejowych mistrzostw świata. O odebranie turnieju krajowi rządzonego twardą ręką przez Aleksandra Łukaszenkę apelował Parlament Europejski. - Organizowanie mistrzostw świata na Białorusi jest wykorzystywaniem sportu jako narzędzia politycznego - podkreśla wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Jacek Saryusz-Wolski.

Legioniści walczą o Koloseum i turystów

Poprzebierani za centurionów i gladiatorów mężczyźni, którzy zawodowo pozują z turystami do zdjęć przed Koloseum, próbowali okupować ten słynny rzymski zabytek. Domagają się od władz Rzymu gwarancji, że będą mogli tam pozostać i dalej zarabiać w taki sposób na życie. Policja wyrzuciła ich na zewnątrz, gdzie doszło do przepychanek i kłótni.

Rakieta Kima nie poleciała. Winna zła pogoda

Pierwszy dzień, w którym było możliwe odpalenie północnokoreańskiej rakiety Unha-3 minął bez wydarzeń. Anonimowy przedstawiciel Phenianu stwierdził, że winna jest zła pogoda. Na start rakiety z napięciem czeka cały region. Korea Południowa i Japonia postawiły w stan gotowości swoją obronę przeciwrakietową. - Jesteśmy przygotowani na każdą możliwość - oświadczył japoński premier Yoshihiko Noda.

Podzielił Amerykanów. Stanął pierwszy raz przed sądem

Oskarżony o zabójstwo 17-letniego Trayvona Martina, George Zimmerman, po raz pierwszy stanął przed sądem. Obrona nie zdecydowała się prosić o zwolnienie go za kaucją, z obawy przed reakcją społeczeństwa. Tą kontrowersyjną sprawę obserwują całe USA, które są również ostro podzielone w jej ocenie.

Ksiądz z żoną i kobieta w sutannie?

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie irlandzkiego Stowarzyszenia Księży, zdecydowana większość katolików w Irlandii opowiada się za zniesieniem obowiązkowego celibatu księży i za udzielaniem święceń kapłańskich kobietom.

Zakonnica ukradła dziecko? Sąd po 30 latach

Przed madryckim sądem stanęła zakonnica oskarżona o kradzież noworodka i szantaż. Kobieta odebrała dziecko matce, ponieważ ta nie była zamężna, co czyniło ją "niemoralną". Jak przewidują hiszpańskie media, sprawa ta może zapoczątkować setki podobnych procesów dotyczących kradzieży dzieci motywowanej względami politycznymi i chęcią zysku.

12 zakładników na wolności. Piraci zatrzymani

Duński okręt wojenny uwolnił z rąk piratów dwunastu zakładników. Podczas akcji u wybrzeży Somalii zatrzymano szesnastu porywaczy. Podejrzani o piractwo pozostaną w areszcie. Władze duńskie zamierzają postawić ich w stan oskarżenia.

Reżim daje prezenty na urodziny Kim Ir Sena

Dwa kilogramy ryżu, litr oleju sojowego, dwa kilogramy wieprzowiny - to część spisu prezentów, które mają dostać obywatele Korei Północnej z okazji wielkich uroczystości upamiętniających setną rocznicę urodzin założyciela kraju, Kim Ir Sena. Jak twierdzi portal "Daily NK" powołując się na swoich informatorów, Phenian wyznaczył władzom lokalnym kompletnie nierealne wymagania w dziedzinie "prezentów".

Wnuk Stalina chciał bronić dziadka ws. Katynia

Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił pozew Jewgienija Dżugaszwilego, wnuka Józefa Stalina, przeciwko szefowi archiwów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) generałowi Wasilijowi Christoforowowi za jego wypowiedź dotyczącą Katynia.

Kolejny minister Tymoszenko skazany

Wyrok pięciu lat więzienia za przestępstwa gospodarcze usłyszał Wałerij Iwaszczenko, wiceminister obrony w rządzie skazanej wcześniej za nadużycia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. Zgodnie z decyzją sądu w Kijowie, Iwaszczenko został skierowany do kolonii karnej, stając się trzecim wysokiej rangi byłym podwładnym Tymoszenko, którego wtrącono za kraty za prezydentury Wiktora Janukowycza.

Polska przegrała? Trybunał w Strasburgu nie potwierdza

Trybunał nie potwierdza ani nie zaprzecza jakimkolwiek doniesieniom o orzeczeniu w tej sprawie - napisał w specjalnym oświadczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odnosząc się do doniesień dziennika "Moskowskije Nowosti". Rosyjska gazeta napisała, że Trybunał orzekł, iż Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku.

"Handlarz śmiercią" wzywa ojczyznę na ratunek

Skazany na 25 lat więzienia "Handlarz śmiercią", wezwał rosyjską Dumę do wstawienia się za nim. - Jestem przekonany, że gdyby Rosja wypowiedziała się w mojej sprawie zdecydowanie, to byłbym szybko w domu - powiedział Wiktor But w rozmowie telefonicznej z rosyjskimi dziennikarzami.

Staranował tłum na przejściu dla pieszych

Rozpędzony minibus wjechał w gęsty tłum na przejściu dla pieszych w japońskim mieście Kioto. Kierowca samochodu z nieznanych przyczyn zignorował czerwone światło. Według niepotwierdzonych informacji, mężczyzna miał problemy z epilepsją. Na miejscu zginęło siedmiu pieszych. Kierowca zmarł w szpitalu. Kilka osób jest ciężko rannych.

Rozejm tylko na papierze. Oskarżenia o zamachy i ataki

Obie strony konfliktu w Syrii oskarżają się wzajemnie o pogwałcenie obowiązującego od rana w czwartek zawieszenia broni. Opozycja mówi o trzech zabitych przez siły bezpieczeństwa, rząd oskarża "terrorystów" o podłożenie bomby i śmierć oficera. Jednak oficjalnie zawieszenie broni nadal trwa.

MSZ: Polska nie mogła "przegrać" ws. Katynia

MSZ dementuje, jakoby Polska mogła "przegrać" sprawę Katynia przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Według doniesień jednego z rosyjskich dziennikow, europejscy sędziowie mieli orzec, iż Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku. Tyle, że Trybunał zajmuje się inną kwestią. Bronisław Komorowski doniesienia z Rosji określił jako "rzecz absolutnie niemożliwą".

Za obrazę Mahometa lub jego żon kara śmierci

Parlament Kuwejtu przegłosował w pierwszym czytaniu nowelizację kodeksu karnego, wprowadzającą karę śmierci za bluźnierstwo, obrazę proroka Mahometa i jego żon. Nowe zapisy przyjęto niemal jednogłośnie.

Litwa chce "równoprawnych" stosunków z Polską

Litwa dąży do równoprawnych stosunków z Polską i liczy na ich pozytywną zmianę - oświadczył premier Litwy Andrius Kubilius w czwartek w wywiadzie dla rozgłośni "Żiniu Radijas". Zastrzegł, że niektóre kwestie w stosunkach litewsko-polskich należy przemyśleć.

NATO dotrzyma terminu. "Wycofamy się w 2014 r."

Wyznaczony na koniec 2014 roku termin przekazania odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju siłom afgańskim zostanie dotrzymany - poinformował podczas wizyty w Afganistanie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

"Nie ponosimy winy za Katyń. Polska przegrała"

Dziennik "Moskowskije Nowosti" donosi, że Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu orzekł, iż Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku pod Katyniem. Co ciekawe, wyrok ma być ogłoszony dopiero 16 kwietnia.

Kolejny wstrząs w Meksyku. Tym razem nieco silniejszy

Trzęsienie ziemi o sile 6,9 stopni w skali Richtera nawiedziło nad ranem polskiego czasu Meksyk - donosi USGS. Wcześniej, w nocy ze środy na czwartek ziemia zatrzęsła się z siłą 6,4 stopni. Wstrząsy wtórne dotknęły też zachodnie wybrzeże USA - Oregon (6,2 st.) i Kalifornię (5,3 st.).

Rzym zakorkowany przez egzamin na studia

Korki uliczne długości 22 kilometrów i całkowity chaos w północnej części miasta, na drogach dojazdowych oraz obwodnicy - tak w środę wyglądał Rzym. Wszystko przez egzamin wstępny na medycynę, w którym w środę udział wzięło ponad osiem tysięcy kandydatów.

Zarzut morderstwa 17-latka. Bez premedytacji

Zarzut morderstwa drugiego stopnia (bez premedytacji) postawiła prokuratura George'owi Zimmermanowi, który w lutym zastrzelił nieuzbrojonego czarnoskórego 17-latka Trayvona Martina. Oskarżony twierdzi, że działał w samoobronie.