Były wojskowy dyktator Gwatemali Efrain Rios Montt, skazany w piątek za ludobójstwo na 80 lat więzienia, nie wykazał skruchy i zapowiedział odwołanie się od wyroku sądu. Organizacja Amnesty International określiła wyrok jako "ważny przełom".

Na zachodzie Meksyku zamordowano dwóch Hiszpanów. Ciała mężczyzn z wieloma ranami postrzałowymi znaleziono w mieście Culiacan w stanie Sinaloa - poinformowała miejscowa prokuratura.

27 górników zginęło w południowo-zachodnich Chinach, w prowincji Syczuan, na skutek wybuchu gazu - poinformowały chińskie władze. Do eksplozji doszło w sobotę w kopalni węgla w pobliżu miasta Luzhou.

Ulicami Hawany przemaszerowała Parada Równości. Setki przedstawicieli kubańskiego środowiska LGBT wzywały do zatrzymania homofobii. Na czele parady stanęła Mariela Castro, córka obecnego prezydenta Kuby.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył, że nie da się zastraszyć z powodu prowadzonej przeciwko niemu, jak uważa, kampanii sądowej. Na wiecu w Brescii na północy kraju mówił, że pada ofiarą "politycznych uprzedzeń, zazdrości i nienawiści".

Irański sąd zniósł nałożony w marcu 2012 r. zakaz działalności w Iranie agencji informacyjnej Reutera - podała półoficjalna irańska agencja ISNA, powołując się na wiceministra kultury Mohammada Dżafara Zadeha.

Od 1 czerwca w San Giovanni Rotondo na południu Włoch na stałe wystawione będzie ciało świętego Ojca Pio z Pietrelciny, zmarłego w 1968 roku i kanonizowanego w 2002 r.- poinformowali ojcowie kapucyni w tym ośrodku kultu włoskiego stygmatyka w Apulli.

Rządząca koalicja Gruzińskie Marzenie premiera Bidziny Iwaniszwilego ogłosiła, że jej kandydatem w październikowych wyborach prezydenckich w Gruzji będzie obecny wicepremier i minister edukacji i kultury Giorgi Margwelaszwili.

Były prezydent Iranu Akbar Haszemi Rafsandżani, uważany za umiarkowanego, zarejestrował się jako kandydat w czerwcowych wyborach prezydenckich. Uczynił to też konserwatysta Said Dżalili oraz protegowany obecnego prezydenta Rahim Esfandiar Maszai.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu uda się w przyszłym tygodniu do Rosji na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem - ogłosił Kreml. Według źródeł w Tel Awiwie szef rządu izraelskiego chce rozmawiać o dostawach rosyjskiej broni dla Syrii.