Iran ma "bez dalszej zwłoki" otworzyć Parczin. MAEA i Kerry naciskają

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wezwała Iran do udostępnienia inspektorom obiektu wojskowego w Parczinie. Może być on kluczowy dla irańskiego programu atomowego. Również w poniedziałek sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł Teheran, że jego rozmowy o programie atomowym z mocarstwami nie mogę trwać w nieskończoność.

Zdecydują o konklawe. Kardynałowie spotkali się po raz pierwszy

W czwartym dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI, zarządzający teraz Kościołem kardynałowie zebrali się na pierwszym posiedzeniu, czyli kongregacji. Temat dyskusji to problemy i wyzwania dla Kościoła i przyszłego papieża. Spotkanie prowadzi dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Uczestniczy w nim także kamerling Kościoła kardynał Tarcisio Bertone.

"Harlem Shake" może być niebezpieczne

30-sekundowa mieszanka gatunków dubstep, electro oraz drum'n'bass okraszona wyginającymi się tancerzami w przedziwnych przebraniach jest nowym numerem 1 internetu od wielu tygodni. Nie każdy jednak występ zamieszczony w sieci kończy się niewinnie.

60 lat temu zmarł Stalin

5 marca 1953 r. w Kuncewie koło Moskwy zmarł Józef Stalin, współtwórca ZSRS, komunistyczny dyktator odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi. Organizator Wielkiego Terroru w ZSRS w latach 1937-1938. Z jego rozkazu w 1940 r. prawie 22 tys. Polaków zginęło w zbrodni katyńskiej. 5 marca to oficjalna data śmierci dyktatora, niektórzy historycy twierdzą, że Stalin zmarł dwa dni wcześniej.

Iran zainstaluje nowe, lepsze wirówki

Szef irańskiego programu nuklearnego oświadczył, że Iran rozpocznie wkrótce instalację ponad 3 tys. wirówek nowej generacji, stosowanych do wzbogacania uranu - podała w niedzielę agencja Fars. Zachód obawia się, że Iran dąży do wyprodukowania broni jądrowej.

Były prymas Szkocji przeprasza i prosi o wybaczenie

Były prymas Szkocji, kardynał Keith O'Brien przyznał w niedzielę, że w niektórych sytuacjach jego zachowanie seksualne było poniżej standardów oczekiwanych od osoby pełniącej funkcję księdza, arcybiskupa i kardynała; przeprosił za takie zachowanie.

Wojna o gejów w koalicji Merkel

Na pół roku przed wyborami do Bundestagu w niemieckiej koalicji rządowej wybuchł ostry spór o przyznanie parom jednopłciowym takich samych praw, jakimi cieszą się małżeństwa heteroseksualne. Kanclerz Angela Merkel gra na czas, próbując przeczekać burzę. Nie chce ignorować społeczeństwa, które opowiada się za liberalizacją przepisów, jednak z drugiej strony znajduje się pod presją konserwatystów we własnej partii.

Jeden z faworytów konklawe: Czas, by Kościół otworzył się na kobiety

Czas, by Kościół otworzył się na kobiety - powiedział kard. Leandro Sandri z Argentyny w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reutera. - Kościół musi wziąć pod uwagę to, że rola kobiet w świecie znacznie się zmieniła - dodał purpurat wymieniany w gronie kilkunastu potencjalnych następców Benedykta XVI.

Królowa Elżbieta II w szpitalu

Brytyjska królowa Elżbieta II trafiła do szpitala z objawami ostrego nieżytu żołądka i jelit - poinformował rzecznik Pałacu Buckingham. Z tego powodu odwołano m.in. zaplanowaną na najbliższe dni wizytę 86-letniej monarchini we Włoszech.

Dragon dotarł na ISS

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Dragon dotarł w niedzielę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dostarczył przebywającym tam astronautom zapasy żywności, sprzęt badawczy i inne wyposażenie.

Niemcy nie chcą Bułgarii i Rumunii w Schengen

Szef niemieckiego MSW Hans-Peter Friedrich zapowiedział sprzeciw swego kraju wobec przyjęcia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. Berlin chce też zaostrzyć sankcje dla osób wyłudzających świadczenia socjalne.

Strażacy oskarżeni o gwałcenie i szantażowanie nastolatka

Dwóch strażaków w stanie Vermont w USA jest podejrzewanych o wykorzystywanie seksualne jednego z chłopców. Miało do tego dochodzić przez lata, od momentu, gdy ofiara skończyła 12 lat. Jeden ze strażaków przyznał się do winy, mówiąc, że był z zadowolony z prowadzenia tego "określonego stylu życia".

Nowe szokujące dane o miejscach niemieckich zbrodni

Od 1933 do 1945 w Europie kontrolowanej przez niemieckich nazistów istniało ponad 40 tys. miejsc zniewolenia - wynika z badań Amerykańskiego Muzeum Historii Holokaustu. W tej liczbie znajdują się nie tylko obozy śmierci, getta i obozy pracy, ale też domy publiczne, fabryki i tzw. "centra opieki". Do tej pory sądzono, że istniało ok. 7 tys. takich miejsc - pisze "New York Times".

"Ameryko, ręce precz od naszych dzieci"

Blisko 12 tysięcy ludzi przeszło w sobotę ulicami Moskwy, manifestując swoje poparcie dla wydanego przez władze zakazu adopcji urodzonych w Rosji dzieci przez obywateli USA - podała policja. Komentatorzy wskazywali na antyamerykańskie akcenty manifestacji.

Protesty po nominacji Albańczyka na ministra obrony Macedonii

35 osób zostało rannych podczas sobotnich starć w stolicy Macedonii, Skopje, między zwolennikami i przeciwnikami byłego albańskiego partyzanta Talata Xhaferiego. Mianowano go ministrem obrony Macedonii, w której ludność albańska stanowi 25 proc.