Bergoglio pomógł wygrać Ratzingerowi w 2005 roku?

W opinii wielu to, że papież został wybrany już drugiego dnia konklawe jest sporym zaskoczeniem. Jeszcze większą niespodzianką jest osoba nowego Ojca Świętego - kardynał Jorge Mario Bergoglio pojawiał się na liście kandydatów rzadko i na odległym miejscu. Na ile mogło mu pomóc poparcie kardynałów związanych z Benedyktem XVI?

Konklawe wybrało, Twitter "oszalał"

Wybór nowego papieża był w środę wieczorem najważniejszym tematem na Twitterze. Jak poinformował operator tego portalu, od chwili, gdy już było wiadomo, że Jorge Mario Bergoglio jest nowym biskupem Rzymu, zarejestrowano ponad siedem milionów wpisów.

Argentyński noblista: Bergoglio nie miał powiązań z dyktaturą

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Argentyńczyk Adolfo Pérez Esquivel, powiedział w wywiadzie dla BBC, że papież Franciszek nie współpracował z juntą argentyńską. - Nie miał powiązań z dyktaturą - powiedział cytowany przez "Buenos Aires Herald" Esquivel.

"W ogóle go nie znam", "Budzi sympatię". Polscy hierarchowie oceniają Franciszka

- Wybór kard. Jorge Maria Bergoglio na papieża jest niespodziewany, to duże zaskoczenie - komentował "na gorąco" biskup Tadeusz Pieronek. Dodał, że fakt, iż nowy papież jest spoza Europy, może być zapowiedzią zmian w Kościele. - Jest to człowiek, który już od początku budzi sympatię, dlatego że jego kontakt z ludźmi jest bardzo bezpośredni - ocenił nowego papieża abp Józef Michalik.

Rzecznik Watykanu "w całkowitym szoku"

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przyznał w środę, że jest zaskoczony wyborem Jorge Maria Bergoglia z Argentyny na papieża. Podkreślił, że imię Franciszek wyraża "prostotę i ewangeliczne świadectwo".

"Ten papież ma wyraźny charakter"

- To poliglota, ale też człowiek ogromnej dobroci, który na Kościele mocno zaważy. Ten papież ma wyraźny charakter - charakteryzował Franciszka I Jacek Pałasiński przebywający w Watykanie. - Ten wybór to zapowiedź zmian w Kościele i jego otwarcia na współczesny świat - ocenił wybór nowego papieża jezuita o. Wacław Oszajca.

Franciszek "nie będzie przeciwny głębokim reformom"

76-letni Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires w Argentynie, pierwszy papież jezuita, jest otwarty na dialog i "nie będzie przeciwny głębokim reformom w Kurii Rzymskiej" - piszą argentyńskie media. Tłumy w stolicy Argentyny wiwatują i wybuchają płaczem.

@pontifex już dla Franciszka

Na papieskim koncie na Twitterze "@pontifex" na czas wyboru następcy Benedykta XVI zmieniono nazwę na "Sede Vacante". Wszystkie posty poprzedniego papieża zostały zarchiwizowane. Teraz konto przejmie jego następca, papież Franciszek.

Putin i Seagal w szkole sambo. Nawiązali do Stalina

Prezydent Władimir Putin postanowił sięgnąć do stalinowskich czasów i zamierza przywrócić w Rosji system poprawy sprawności fizycznej młodych rodaków. Na imprezie poświęconej promocji nowego projektu pojawił się znany aktor Steven Seagal.

"Nomen est omen". Jan, Leon czy Pius? Po imieniu poznamy pontyfikat

Jaki będzie nowy pontyfikat? Sporo będzie wiadomo już w dniu wyboru papieża. Imię, jakie przyjmuje nowy Następca Piotrowy, wskazuje bowiem, w jaki sposób zamierza on kierować Kościołem. Pius lub Benedykt oznaczać może konserwatywny pontyfikat. Leon lub Jan - reformatorski. A może pojawi się zupełnie nowe imię, np. Franciszek?

Czarny dym? Rzecznik Watykanu: To normalne

Rzecznik Watykanu Federico Lombardi uspokoił, że czarny dym, który w środę przed południem po raz drugi pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską, nie oznacza, że mamy do czynienia z wielkimi różnicami wśród opinii kardynałów.

Urzędnik UE zginął w Syrii. Rosjanie ewakuowali się samolotem

Urzędnik unijny w przedstawicielstwie Unii Europejskiej w Syrii zginął w ataku rakietowym na przedmieściach Damaszku - powiadomiła w komunikacie szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton. Tymczasem ponad 100 osób, w tym 76 Rosjan, przywiózł z Syrii do Moskwy rosyjski samolot, który do syryjskiego portu Latakia dostarczył pomoc humanitarną - poinformowało rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Tak witali się z wiernymi Jan Paweł II i Benedykt XVI. Ich pierwsze słowa

16 października 1978 r., kwadrans przed godz. 19, na balkonie wychodzącym na Plac Św. Piotra stanął polski kardynał Karol Wojtyła. Już w nowej roli. - Bałem się przyjąć ten wybór, ale zrobiłem to w duchu posłuszeństwa (...) - Brzmiały jedne z pierwszych słów nowego papieża do wiernych. Z tego samego miejsca, 27 lat później, jego następca Benedykt XVI nazywał siebie "pokornym robotnikiem" wybranym po "wielkim Janie Pawle II".

Grenlandia wybrała socjaldemokratów

W wyborach do parlamentu Grenlandii, duńskiego terytorium autonomicznego, niespodziewanie zwyciężyła będąca dotychczas w opozycji socjaldemokratyczna partia Naprzód (Siumut) opowiadająca się za większą kontrolą i wysokim opodatkowaniem koncernów wydobywczych.

Żona Carlosa będzie bronić "dobrego imienia" Iranu przed Hollywood

Iran czuje się obrażony przez hollywoodzkie produkcje i nie zamierza tego puścić płazem, a przynajmniej tak zapowiada. W walce z "wypaczonym obrazem" Iranu w kinie amerykańskim Teheran sięgnął po Isabelle Coutant-Peyre, francuską prawniczkę, a prywatnie żonę znanego terrorysty Carlosa.