Incydent w Mińsku: rosyjski dziennikarz szczekał na koleżanki, jego szef by "je obsikał"

W czasie szczytu w Mińsku doszło do dziwnego incydentu: dziennikarz rosyjskiej prokremlowskiej telewizji LifeNews zaczął szczekać na ukraińskie dziennikarki. Szef broni swojego reportera, twierdząc, że ukraińscy koledzy potrafią wyprowadzić z równowagi. "Ja na jego miejscu naszych zachodnich partnerów po prostu bym obsikał" - napisał bez ogródek na Twitterze. Inny rosyjski dziennikarz został odsunięty od relacjonowania negocjacji po tym, jak zaczął krzyczeć na prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

Londyński think tank: uzbrojenie Ukrainy może sprowokować Moskwę

Decyzja Zachodu o dostarczaniu broni na Ukrainę może doprowadzić do gwałtownego zwiększenia wsparcia separatystów przez Rosję, walczących z siłami rządowymi na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę brytyjski think tank International Institute for Strategic Studies.

16 lat więzienia dla kapitana Schettino

Kapitan statku Costa Concordia, Francesco Schettino, został skazany na 16 lat i miesiąc więzienia. Musi też wypłacić gigantyczne odszkodowanie rodzinom 32 ofiar wypadku, ocalałym pasażerom, władzom wyspy Giglio i wszystkim, którzy ponieśli straty w wyniku katastrofy.

Egipski sąd anulował 33 wyroki śmierci

Egipski sąd kasacyjny anulował w środę 33 wyroki śmierci i trzy kary dożywotniego więzienia wydane w masowym procesie członków islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego za akty przemocy popełnione w lecie 2013 roku.

Nocni Łowcy kontra trzy T-55. Łotwa łatwym łupem dla Rosji

Premier Łotwy alarmuje, że w jej kraju widać już "oznaki wojny hybrydowej". To kolejny w ostatnich miesiącach sygnał ze strony Rygi świadczący o rosnącym poczuciu zagrożenia ze strony Rosji. Łotwa jest dziś chyba najsłabszym ogniwem wschodniej rubieży NATO i UE - krajem, w którym wybory wygrywa partia fana Putina, co czwarty mieszkaniec jest Rosjaninem, a siły pancerne to... trzy czołgi T-55.

Premier Łotwy już widzi "oznaki wojny hybrydowej"

Na Łotwie są obecne pewne oznaki wojny hybrydowej - oceniła w środę premier Laimdota Straujuma, zapewniając, że służby specjalne są w stanie zapobiec różnego rodzaju prowokacjom. Dodała, że ministerstwo obrony pracuje nad wzmocnieniem możliwości sił zbrojnych.

Ławrow: Rosja rozważy pomoc finansową dla Grecji

Przyjmując w środę w Moskwie greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Kodziasa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zadeklarował gotowość Rosji do udzielenia pomocy nowemu lewicowemu rządowi Grecji.

Serbia wzmacnia i uszczelnia granicę z Węgrami

Serbskie siły bezpieczeństwa wzmocniły w środę patrole na granicy z należącymi do Unii Europejskiej Węgrami, próbując w ten sposób uszczelnić przejście graniczne i powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów.

Czołgi w dobę, desant w dwie godziny. Rosyjska telewizja o "defiladzie" w Warszawie

- Od Moskwy do polskiej stolicy jest zaledwie 1,3 tys. km. Czołg T-90 wjedzie na przedmieścia w mniej niż dobę od rozpoczęcia marszu - takie słowa padły na antenie rosyjskiej telewizji Piatyj Kanał. Materiał miał mieć chyba w intencji autorów charakter ironiczny. Był reakcją na słowa Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że rocznica zwycięstwa w II wojnie światowej mogłaby być świętowana nie w Moskwie, a w Londynie czy w Berlinie. Rosjanie pokazali więc, ile czasu zajmie ich czołgom dotarcie "na paradę" do poszczególnych stolic Europy.

12 lat więzienia dla dżihadysty za "pranie mózgów"

Belgijski sąd skazał w środę Fuada Belkacema - lidera islamistycznego ugrupowania Sharia4Belgium - na 12 lat więzienia, wskazując na to, że prowadził organizację terrorystyczną i jest odpowiedzialny za "pranie mózgów" wielu młodych ludzi, którzy wyjechali z Belgii na Bliski Wschód, by walczyć m.in. po stronie Państwa Islamskiego.

Rosjanie "agresywnie" latają nad Arktyką. Głównie bombowcami

Rosyjskie lotnictwo znacząco zwiększyło częstotliwość lotów patrolowych nie tylko w pobliżu granic państw europejskich, ale również na dalekiej północy. - Za mojej kadencji jako szefa NORAD są znacznie bardziej agresywni w Arktyce. Agresywni w sensie częstotliwości lotów, a nie tego jak latają - powiedział admirał Bill Gortney, szef Dowództwa Obrony Przestrzeni Powietrznej Ameryki Północnej (NORAD) i Dowództwa Północnego USA (NORTHCOM).

Uzbrojeni więźniowie zażądali samochodu. Chcą uciec

Sześciu osadzonych z więzienia w mieście portowym Kaohsiung (chiń. Gaoxiong) na południu Tajwanu wzięło kilku zakładników, w tym m.in. naczelnika placówki - podały lokalne media. Szóstka, skazana za morderstwa, handel narkotykami i włamania, jest uzbrojona.

Wypłynęły cztery łodzie. 200 osób zaginęło na morzu

Podczas próby przedostania się do Włoch drogą morską u wybrzeży Libii zginęło ok. 200 imigrantów - taką relację przekazało w środę włoskiej Straży Przybrzeżnej dziewięciu uratowanych rozbitków. Według nich dwie łodzie zatonęły w poniedziałek przy ośmiometrowych falach.

Iran pokazał swój najnowszy myśliwiec, czyli przebudowane dzieło Amerykanów

Tuż przed obchodami 36. rocznicy zwycięstwa islamskiej rewolucji irańskie wojsko pochwaliło się swoim najnowszym myśliwcem Saegheh 2. Tradycyjnie do mediów przekazano entuzjastyczne informacje o wyjątkowym i wielkim osiągnięciu irańskich inżynierów. W rzeczywistości to lekko zmodyfikowany wiekowy amerykański myśliwiec F-5, który Irańczycy muszą poddawać "recyklingowi" z powodu sankcji.

Nie tylko Amerykanie zamykają ambasady w Jemenie

USA, Wielka Brytania i Francja poinformowały o zamknięciu swych ambasad w Jemenie i wezwały własnych obywateli do opuszczenia tego kraju, który stanął w obliczu chaosu po obaleniu dotychczasowych władz przez szyickich rebeliantów z ruchu Huti.

Merkel: rozmowy w Mińsku to przebłysk nadziei, nie więcej

- Prezydenci nie jadą do Mińska bez powodu - oświadczyło rosyjskie źródło dyplomatyczne, cytowane przez Reutera, na temat planowanego na środę przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji ws. Ukrainy. Kreml potwierdził udział w szczycie prezydenta Rosji Władimira Putina, który razem z prezydentami Francji i Ukrainy - Francoisem Hollande'em i Petrem Poroszenką - oraz kanclerz Niemiec ma podjąć kolejną próbę uregulowania trwającego od kwietnia 2014 roku konfliktu zbrojnego na Ukrainie i doprowadzić do podpisania planu pokojowego. Merkel określiła spotkanie "przebłyskiem nadziei".

Wiceszef MSZ boi się Putina? Broń dla Ukrainy to  "opcja, która pojawiła się za sprawą Amerykanów"

Za oceanem coraz więcej polityków i ekspertów godzi się z wizją dostarczania Ukrainie broni do walki z rebeliantami i rosyjskimi wojskami, ale wiceszef polskiej dyplomacji najwyraźniej się tego boi. W "Kontrwywiadzie" RMF FM Rafał Trzaskowski stwierdził, że pomysł wysłania broni do naszych sąsiadów wyszedł ze strony USA, a Polska dostarczać jej nie będzie, bo "może to doprowadzić, przy nieobliczalności Putina, do dalszej eskalacji problemu".