Futbolowa wojna? Poroszenko chce bojkotu mundialu, Merkel odpowiada

- To wszystko zależy od tego, jak potoczy się sytuacja w 2016 roku. Najpierw mamy mistrzostwa Europy, z których już się cieszę - tak kanclerz Angela Merkel odpowiedziała na apel prezydenta Ukrainy, który w wywiadzie dla niemieckiego "Bilda" nawoływał do bojkotu mundialu w Rosji w 2018 roku. Polski rząd w tej sprawie jest równie powściągliwy jak niemiecka kanclerz. Materiał "Faktów" TVN.

Doktryna wojenna Rosji zagraża Polsce? Sprawdzi RBN

Rosyjska doktryna wojenna będzie w środę tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Według prezydenckiego doradcy Romana Kuźniara z doktryny nie wynika bezpośrednie zagrożenie wojskowe dla krajów NATO i UE, zagrożone mogą się natomiast czuć byłe kraje ZSRR.

"Na polskiej ziemi Putin nogi nie postawi, ale Kijowa nie odpuści"

Na razie nie ma "racjonalnych przesłanek", które wskazywałyby na to, iż Władimir Putin szykuje się do konfliktu z NATO - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita. - Są natomiast przesłanki, by myśleć, że skoro prezydent Rosji tak bardzo zaostrza sytuację w ostatnich dniach, nie zamierza odpuścić w sprawie Ukrainy - ocenił były poseł PO.

"W razie kryzysu alianci w Bułgarii w ciągu kilku dni"

Gen. Adrian Bradshaw przestrzegł w Sofii, że działania Rosji wskazują na prawdopodobieństwo zapoczątkowania procesu zmian granic siłą, co stwarza zagrożenie dla wszystkich państw NATO. Zastępca dowódcy sił NATO w Europie zapewnił przy tym, że w razie kryzysu alianci będą w Bułgarii w ciągu kilku dni.

"Franciszek ustąpi za pięć lat"

Włoski biskup, który przewidział dymisję Benedykta XVI, wyraził we wtorek opinię, że Franciszek ustąpi z urzędu za pięć lat. Odniósł się w ten sposób do niedawnych słów papieża, który w rocznicę swego wyboru mówił, że czuje, iż jego pontyfikat potrwa krótko.

Dlaczego iskandery są tak groźne?

W najbliższych dniach w Kaliningradzie Rosja po raz kolejny ma rozmieścić systemy rakietowe Iskander-M. Dlaczego te rakiety są uważane za niebezpieczne i jakie są szanse obrony przed nimi? Jeśli zostaną rozmieszczone w obwodzie kaliningradzkim, swoim zasięgiem obejmą niemal całą Polskę.

Akta Stasi nadal interesują Niemców

Ćwierć wieku po upadku NRD zainteresowanie teczkami wschodnioniemieckiej tajnej policji Stasi jest nadal duże. W zeszłym roku do urzędu ds. akt Stasi wpłynęło 67 800 wniosków o dostęp do dokumentów - poinformował szef tej placówki Roland Jahn.

Seks, narkotyki i atomowe tajemnice. Sensacyjne doniesienia byłych urzędników

Tajemnicza walizka z dolarami, program atomowy Iranu i romans na szczytach władzy. Sensacyjne doniesienia trzech wenezuelskich dysydentów, którzy rozmawiali z brazylijskim magazynem "Veja", przyprawiają o zawrót głowy. To jednak kolejne informacje, które sugeują, że między rządem Argentyny i Iranu mógł istnieć tajny układ. Zdaniem Wenezuelczyków pośrednikiem miał być w nim Hugo Chavez.

Rada Najwyższa zmienia ustawę o Donbasie, zaprasza siły pokojowe

Parlament Ukrainy zmienił ustawę o specjalnym statusie Donbasu, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Samorządy w tym regionie otrzymają taki status dopiero po wyborach samorządowych, które muszą się odbyć zgodnie z ukraińskim prawem.

Porozumienie "w 90 proc. kwestii". "Tylko jedna bardzo ważna sprawa, w której są rozbieżności"

Iran i negocjujące z nim ws. programu atomowego mocarstwa posunęły się podczas rozmów naprzód, ale nadal pozostały sprawy do wyjaśnienia - podaje agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela amerykańskiej administracji. Szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi idzie dalej, mówiąc, że porozumienie osiągnięto w 90. proc. kwestii i jest tylko jedna "bardzo ważna sprawa", w której są rozbieżności.

A gdyby do Polski przyjechało 10 milionów uchodźców?

W czteromilionowym Libanie mieszka ponad milion uchodźców z Syrii. Ich sytuacja jest bardzo trudna, a Liban wielokrotnie apelował do społeczności międzynarodowej o pomoc. Na granicy syryjsko-libańskiej działa m.in. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wolontariuszka Rana Gabi tłumaczyła w rozmowie z TVN24, jak ogromne są potrzeby tych, których krwawa wojna domowa zmusiła do ucieczki.

Kopacz: nadaktywność Rosji to nie powód, żeby podnosić larum

- Rosja wykonuje tego rodzaju gesty, żeby wpłynąć trochę na decyzję Rady Europejskiej, która będzie dotyczyła przedłużenia sankcji - powiedziała premier Ewa Kopacz, komentując niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W jego ramach do obwodu kaliningradzkiego w kolejnych dniach zostaną przerzucone wraz z żołnierzami rakiety balistyczne Iskander-M. U granic Polski pojawią się też myśliwce i bombowce.

Kim Dzong Un ruszy do Moskwy?

Liderzy Chin i Korei Północnej będą wśród zagranicznych gości, którzy przyjadą do Moskwy na uroczystości z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Sąd w Petersburgu nakazał eksmisję polskiego konsulatu

Rosyjski Sąd Arbitrażowy wydał list wykonawczy w sprawie eksmisji polskiego konsulatu z budynku przy ul. Sowietskiej 12 w Petersburgu. Oznacza to, że do akcji mogą wkroczyć komornicy, chociaż przedsiębiorstwo Inpredserwis, które skierowało sprawę do sądu, zapowiada, że "chce kontynuować rozmowy dotyczące polubownego załatwienia sprawy". - Polska nie uznaje tego wyroku - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Iskandery u granic Polski. Rosja przerzuca rakiety balistyczne

W ramach niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do obwodu kaliningradzkiego w kolejnych dniach zostaną przerzucone wraz z żołnierzami rakiety balistyczne Iskander-M (w kodzie NATO - SS-26 Stone). U granic Polski pojawią się też myśliwce i bombowce.

"Bitwa o Tikrit będzie trudna". Islamiści zaminowali miasto

Zawieszono ofensywę irackich sił rządowych mającą na celu odbicie z rąk Państwa Islamskiego (IS) strategicznego Tikritu z powodu rozmieszczenia przez dżihadystów w całym mieście licznych ładunków wybuchowych - oświadczył we wtorek przedstawiciel milicji.

W Madrycie znaleziono szczątki Cervantesa

W krypcie kościoła trynitarzy w centrum Madrytu znaleziono szczątki autora jednego z arcydzieł literatury światowej "Don Kichota" Miguela de Cervantesa, który zmarł w 1616 roku - poinformował we wtorek szef zespołu badawczego Francisco Etxebarria.