"Wkrótce Nadija Sawczenko będzie wolna"

Po spotkaniu w Mińsku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że osiągnięto porozumienie w sprawie uwolnienia wszystkich jeńców ukraińskich, w tym przetrzymywanych w Rosji. Oznacza to, że z moskiewskiego aresztu zostanie wypuszczona także nawigatorka Nadija Sawczenko, walcząca z separatystami w Donbasie w składzie batalionu ochotniczego Ajdar. - Wkrótce Sawczenko będzie wolna - mówił Poroszenko.

"Tymczasem w Mińsku". Internauci tak to widzą

W oczekiwaniu na porozumienie pomiędzy przywódcami Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji internauci nie próżnowali. Spotkanie polityków w Mińsku okazało się wdzięcznym tematem do żartów, a sieć zapełniła się memami i prześmiewczymi obrazkami. Bohaterem wielu z nich jest Władimir Putin.

Concordia tonęła bez kapitana. Katastrofa kosztowała życie ludzi i miliony dolarów

Historia Costa Concordii znalazła swój sądowy finał trzy lata po dramatycznej nocy, podczas której wielki statek uległ katastrofie. 13 stycznia 2012 roku jednostka dowodzona przez Francesco Schettino uderzyła w podwodne skały u brzegu wysepki Giglio. Wycieczkowiec z 4252 osobami na pokładzie zatonął w ciągu kilku godzin. 32 pasażerów zginęło.

Incydent w Mińsku: rosyjski dziennikarz szczekał na koleżanki, jego szef by "je obsikał"

W czasie szczytu w Mińsku doszło do dziwnego incydentu: dziennikarz rosyjskiej prokremlowskiej telewizji LifeNews zaczął szczekać na ukraińskie dziennikarki. Szef broni swojego reportera, twierdząc, że ukraińscy koledzy potrafią wyprowadzić z równowagi. "Ja na jego miejscu naszych zachodnich partnerów po prostu bym obsikał" - napisał bez ogródek na Twitterze. Inny rosyjski dziennikarz został odsunięty od relacjonowania negocjacji po tym, jak zaczął krzyczeć na prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

Londyński think tank: uzbrojenie Ukrainy może sprowokować Moskwę

Decyzja Zachodu o dostarczaniu broni na Ukrainę może doprowadzić do gwałtownego zwiększenia wsparcia separatystów przez Rosję, walczących z siłami rządowymi na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę brytyjski think tank International Institute for Strategic Studies.

16 lat więzienia dla kapitana Schettino

Kapitan statku Costa Concordia, Francesco Schettino, został skazany na 16 lat i miesiąc więzienia. Musi też wypłacić gigantyczne odszkodowanie rodzinom 32 ofiar wypadku, ocalałym pasażerom, władzom wyspy Giglio i wszystkim, którzy ponieśli straty w wyniku katastrofy.

Egipski sąd anulował 33 wyroki śmierci

Egipski sąd kasacyjny anulował w środę 33 wyroki śmierci i trzy kary dożywotniego więzienia wydane w masowym procesie członków islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego za akty przemocy popełnione w lecie 2013 roku.

Nocni Łowcy kontra trzy T-55. Łotwa łatwym łupem dla Rosji

Premier Łotwy alarmuje, że w jej kraju widać już "oznaki wojny hybrydowej". To kolejny w ostatnich miesiącach sygnał ze strony Rygi świadczący o rosnącym poczuciu zagrożenia ze strony Rosji. Łotwa jest dziś chyba najsłabszym ogniwem wschodniej rubieży NATO i UE - krajem, w którym wybory wygrywa partia fana Putina, co czwarty mieszkaniec jest Rosjaninem, a siły pancerne to... trzy czołgi T-55.

Premier Łotwy już widzi "oznaki wojny hybrydowej"

Na Łotwie są obecne pewne oznaki wojny hybrydowej - oceniła w środę premier Laimdota Straujuma, zapewniając, że służby specjalne są w stanie zapobiec różnego rodzaju prowokacjom. Dodała, że ministerstwo obrony pracuje nad wzmocnieniem możliwości sił zbrojnych.

Ławrow: Rosja rozważy pomoc finansową dla Grecji

Przyjmując w środę w Moskwie greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Kodziasa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zadeklarował gotowość Rosji do udzielenia pomocy nowemu lewicowemu rządowi Grecji.

Serbia wzmacnia i uszczelnia granicę z Węgrami

Serbskie siły bezpieczeństwa wzmocniły w środę patrole na granicy z należącymi do Unii Europejskiej Węgrami, próbując w ten sposób uszczelnić przejście graniczne i powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów.

Czołgi w dobę, desant w dwie godziny. Rosyjska telewizja o "defiladzie" w Warszawie

- Od Moskwy do polskiej stolicy jest zaledwie 1,3 tys. km. Czołg T-90 wjedzie na przedmieścia w mniej niż dobę od rozpoczęcia marszu - takie słowa padły na antenie rosyjskiej telewizji Piatyj Kanał. Materiał miał mieć chyba w intencji autorów charakter ironiczny. Był reakcją na słowa Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że rocznica zwycięstwa w II wojnie światowej mogłaby być świętowana nie w Moskwie, a w Londynie czy w Berlinie. Rosjanie pokazali więc, ile czasu zajmie ich czołgom dotarcie "na paradę" do poszczególnych stolic Europy.

12 lat więzienia dla dżihadysty za "pranie mózgów"

Belgijski sąd skazał w środę Fuada Belkacema - lidera islamistycznego ugrupowania Sharia4Belgium - na 12 lat więzienia, wskazując na to, że prowadził organizację terrorystyczną i jest odpowiedzialny za "pranie mózgów" wielu młodych ludzi, którzy wyjechali z Belgii na Bliski Wschód, by walczyć m.in. po stronie Państwa Islamskiego.

Rosjanie "agresywnie" latają nad Arktyką. Głównie bombowcami

Rosyjskie lotnictwo znacząco zwiększyło częstotliwość lotów patrolowych nie tylko w pobliżu granic państw europejskich, ale również na dalekiej północy. - Za mojej kadencji jako szefa NORAD są znacznie bardziej agresywni w Arktyce. Agresywni w sensie częstotliwości lotów, a nie tego jak latają - powiedział admirał Bill Gortney, szef Dowództwa Obrony Przestrzeni Powietrznej Ameryki Północnej (NORAD) i Dowództwa Północnego USA (NORTHCOM).

Uzbrojeni więźniowie zażądali samochodu. Chcą uciec

Sześciu osadzonych z więzienia w mieście portowym Kaohsiung (chiń. Gaoxiong) na południu Tajwanu wzięło kilku zakładników, w tym m.in. naczelnika placówki - podały lokalne media. Szóstka, skazana za morderstwa, handel narkotykami i włamania, jest uzbrojona.

Wypłynęły cztery łodzie. 200 osób zaginęło na morzu

Podczas próby przedostania się do Włoch drogą morską u wybrzeży Libii zginęło ok. 200 imigrantów - taką relację przekazało w środę włoskiej Straży Przybrzeżnej dziewięciu uratowanych rozbitków. Według nich dwie łodzie zatonęły w poniedziałek przy ośmiometrowych falach.