"Miałam w głowie tylko jedną myśl: nie chcę spłonąć żywcem"

70 lat temu o świcie mieszkańcy Drezna wypełzali z piwnic i schronów. W świetle dnia mogli się przekonać, że w ciągu jednej koszmarnej nocy ich miasto zostało zrujnowane. Bomby zrzucone przez setki brytyjskich bombowców wywołały burzę ogniową, która pochłonęła 25 tys. ludzi. Ciężki nalot na stolicę Saksonii do dzisiaj wywołuje kontrowersje.

Saakaszwili wspomoże reformy na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko dekretem powołał byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na stanowisko szefa Międzynarodowej Rady Konsultacyjnej ds. Reform. Saakaszwili jest też doradcą ukraińskiego prezydenta.

"Jest nam wstyd za tę niewypowiedzianą przestępczą wojnę"

- Jest nam wstyd, że nasze państwo naruszyło terytorialną integralność Ukrainy, którą zobowiązało się szanować, i anektowało Półwysep Krymski. Wybaczcie nam - mówią rosyjscy studenci, którzy nagrali odpowiedź na wideo swoich ukraińskich kolegów. "To nie są prawdziwi studenci" - zareagował natychmiast prokremlowski portal gosindex.ru. "Prawdziwi studenci nie będą nikogo przepraszać" - pisze redakcja portalu.

Najsłynniejszy F-16 trafił do muzeum. Rekordowe zestrzelenia i historyczny nalot

Izraelskie lotnictwo ostatecznie wycofało ze służby i przekazało do muzeum jeden ze swoich najstarszych myśliwców F-16, który jednocześnie jest najbardziej "utytułowanym" samolotem tego typu na świecie. Piloci siedzący za jego sterami zestrzelili 6,5 wrogich samolotów, oraz brali udział w atakach, które zmieniły historię Bliskiego Wschodu. Można zaryzykować stwierdzenie, że to jedyny współczesny samolot wojskowy z takim wynikiem.

Tajna wojna trwa na całego. Amerykanie zdobyli "skarb" pełen informacji

Komandosi amerykańskich i afgańskich jednostek specjalnych znacząco zwiększyli częstotliwość skrytych nocnych rajdów na kryjówki talibów i osób podejrzanych o związki z nimi - twierdzi dziennik "New York Times". Wszystko dzięki większej otwartości nowego prezydenta Afganistanu i zdobyciu jesienią "skarbu" w jednej z talibskich kryjówek - komputera z wielką ilością cennych danych.

Sawczenko składa propozycję. Kreml: w Mińsku nie było mowy o jej uwolnieniu

Ukraińska nawigatorka Nadija Sawczenko, prowadząca głodówkę w proteście przeciwko przetrzymywaniu w rosyjskim areszcie oświadczyła, że rozważy jej zakończenie, jeśli areszt zostanie zamieniony na areszt domowy na terenie ambasady Ukrainy w Moskwie. Wcześniej powstał dwugłos w sprawie wypuszczenia Sawczenko przez rosyjski sąd.

Wydali Amerykanom kryjówkę Osamy? Generał mówi, jak mogło być

Osama bin Laden najpewniej wcale nie był mistrzem kamuflażu i nie tyle ukrywał się w Pakistanie, ale był ukrywany przez tamtejszy wywiad ISI - twierdzi były szef tejże służby. Generał Asad Durrani zastrzega, że nie ma na to dowodów, ale w jego ocenie tak najpewniej było. Jego zdaniem Amerykanie nie tyle wyśledzili terrorystę, ale Pakistańczycy im go po kryjomu wydali.

Amerykański arsenał jądrowy nie będzie już działał na dyskietki ośmiocalowe

Głęboko pod ziemią w centrach dowodzenia, z których jest kontrolowane 450 amerykańskich rakiet międzykontynentalnych, rozpoczęły się prace nad "przełomową" modernizacją sprzętu. W miejsce zabytkowych telefonów z lat 60. są montowane nowe, cyfrowe. Wymieniane są również zabytkowe komputery, które nadal korzystają z iście antycznych dyskietek ośmiocalowych.

"Mieliśmy tylko dwie opcje: złą i jeszcze gorszą. Zdecydowaliśmy się na tę złą"

- Wspólnie z naszymi partnerami na Zachodzie powinniśmy zwiększać zdolności militarne Ukrainy. Będzie to gwarancją przestrzegania umów mińskich przez Rosję. Podpis Władimira Putina nic nie znaczy. Rozmowy z prezydentem Rosji, to zawsze wyzwanie – powiedział w rozmowie z CNN premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. - Mieliśmy tylko dwie opcje: złą i jeszcze gorszą. W tej konkretnej sytuacji wybraliśmy tę złą - dodał.

"Nie wiadomo, co jest w głowie Putina. Musimy być przygotowani na każdy scenariusz"

- Obawiamy się, że przez te dwie doby, teraz już mniej niż dwie doby, siły prorosyjskie będą próbować zająć więcej terytorium - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - To wskazuje na to, że Rosja jednak nie do końca jest szczera i otwarta w rozmowach z Ukrainą, światem i Unią Europejską w szczególności, ponieważ próbuje do końca grać - dodał.

Boko Haram rozszerza front. Przypłynęli pirogami i spalili wioskę

Jeśli wierzyć komunikatom wojennym czterech sąsiadów znad jeziora Czad, ich wojska dziesiątkują dżihadystów z ruchu Boko Haram, którym na początku miesiąca wydali wspólną wojnę. W rzeczywistości jednak to partyzanci wydają się póki co stroną atakującą i to oni roznoszą wojnę zaraz dalej.

Boni głoduje, internauci kpią. "Trzeba być zagubionym człowiekiem, żeby się naśmiewać"

Europoseł Platformy Obywatelskiej Michał Boni ogłosił w czwartek na Twitterze, że bierze udział w "całodobowej głodówce rotacyjnej". Deputowani Parlamentu Europejskiego walczą w ten sposób o uwolnienia ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko z rosyjskiego aresztu. Internauci kpią z akcji. - Trzeba być zagubionym członkiem ludzkiego społeczeństwa, żeby się z tego naśmiewać - komentuje Boni w rozmowie z tvn24.pl.

Papież podjął wiceprezydent Iranu

Papież Franciszek spotkał się wiceprezydent Iranu Szachindocht Molaverdi. Podczas prywatnej czwartkowej audiencji oboje wymienili się podarkami oraz - jak pisze państwowa irańska agencja IRNA - poglądami na kwestie wspólnych zainteresowań.

Separatyści "otrzymali zadanie podniesienia flagi nad Debalcewem i Mariupolem"

Od rana w Donbasie toczą się zacięte walki, a noc upłynęła pod znakiem intensywnej kanonady. Ukraińskie dowództwo informuje o rosnącej liczbie zabitych żołnierzy i przygotowaniach wroga do ofensywy. Najwięcej pocisków spadło na Debalcewe i okolice. Na południu rebelianci tworzą potężną grupę uderzeniową. Przed zaplanowanym w nocy z sobotę na niedzielę wstrzymaniem ognia na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyści otrzymali zadanie zdobycia miast Debalcewe i Mariupol w obwodzie donieckim – oświadczył wiceminister obrony Ukrainy Petro Meched.

"Złapali 'Gnoma'. Może zostać wymieniony na zaginionego cyborga"

Żołnierze ukraińskiej 79. brygady powietrzno-desantowej złapali rebelianta o pseudonimie "Gnom". To jeden z członków oddziału "Giwiego", którzy bili i poniżali podpułkownika Olega Kuzminycha, wziętego do niewoli "cyborga" z lotniska w Doniecku. "Gnom" może zostać wymieniony na przetrzymywanego przez rebeliantów żołnierza – pisze ukraiński portal Censor.