W ostrzale Mariupola zginęła młoda kobieta. Walki w Doniecku

Co najmniej jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w wyniku ostrzału artyleryjskiego miasta Mariupol nad Morzem Azowskim na południowo-wschodniej Ukrainie – doniosły w niedzielę lokalne media. Rosyjski ostrzał trwał od sobotniego wieczora ,a o świcie rozpoczął się też ostrzał lotniska w Doniecku, od czterech miesięcy pozostającego w rękach ukraińskich wojsk.

Amnesty International wzywa Rosję do zaprzestania łamania praw wojny

Niekierowany ostrzał, porwania, tortury i zabójstwa - tych zbrodni dopuszczają się obie strony konfliktu na Ukrainie - stwierdza w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Amnesty International, międzynarodowa organizacja broniąca praw człowieka. Jego autorzy podkreślają także lawinowo rosnącą liczbę dowodów na militarne zaangażowanie Rosji w konflikt na wschodzie Ukrany.

OBWE publikuje porozumienie z Mińska. 12 punktów o rozejmie

Natychmiastowe wstrzymanie ognia, uwolnienie zakładników i nielegalnie przetrzymywanych osób oraz decentralizacja władzy na Ukrainie i nadanie odrębnego statusu obwodu donieckiego i ługańskiego - to kilka z 12 punktów podpisanego w piątek w Mińsku porozumienia sporządzonego przez Grupę Kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE.

W Libii dwa parlamenty, jeden wielki chaos

Libijscy rebelianci kontrolujący Trypolis nie uznają wybranej w czerwcu Izby Reprezentantów i doprowadzili do zebrania się poprzedniego parlamentu; w sobotę zaprzysiągł on nowy rząd. W niedzielę nowa Izba Reprezentantów ma również zaprzysiąc nowy gabinet.

"Wytrzymały Oszczep" demonstruje gotowość NATO

NATO prowadziło w sobotę ćwiczenia wojskowe na Łotwie w ramach demonstrowania swej zdolności do obrony wschodnioeuropejskich państw członkowskich w obliczu agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy.

Grozili im dżihadyści, musieli uciec z domu. "Gdyby przyjechali do Polski, przyjechaliby do raju"

Rodzina Dalzara na początku sierpnia musiała uciec z domu na północy Iraku. Do ich miasta właśnie wkraczali dżihadyści z Państwa Islamskiego. Dalzar i jego rodzina są jazydami, więc groziła im śmierć. Teraz koczują w Kurdystanie. - Marzą, by mieć pewność, że jutro będą żywi. Gdyby przyjechali do Polski, przyjechaliby do raju - mówi w rozmowie z tvn24.pl Irakijczyk, który jest jednym z dwóch jazydów mieszkających w Polsce.

900 km muru. Arabia Saudyjska odgradza się od Iraku

W Arabii Saudyjskiej zakończono budowę liczącego 900 km długości muru, którym królestwo odgrodziło się od Iraku; ma to uniemożliwić przemyt broni i towarów oraz napływ niepożądanych gości do kraju - podała w sobotę saudyjska agencja SPA.

"To był zły tydzień dla wolnej Europy"

"To był zły tydzień dla wolnej Europy". Rosja wygrywa na Ukrainie, a NATO na szczycie w Walii nie stanęło na wysokości zadania - ocenia "Wall Street Journal". Z kolei "New York Times" uważa, że Sojusz podjął przekonujące kroki, które mocno uderzają w Putina.

"Rozejm jest przestrzegany". Poroszenko rozmawiał z Putinem

Prezydenci Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenko i Władimir Putin, przeprowadzili w sobotę rozmowę telefoniczną, w trakcie której skonstatowali, że zawieszenie ognia na wschodniej Ukrainie jest realizowane - podała administracja prezydencka w Kijowie.

Rowy z wodą, siatka pod napięciem - projekt "Ściana" odgrodzi Ukrainę od Rosji

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk przedstawił szczegóły projektu, który miałby powstać wzdłuż granicy ukraińsko-rosyjskiej. O projekcie "Ściana" premier poinformował we wtorek na posiedzeniu ukraińskiego rządu. Ściana, a raczej siatka, ma mieć 2 tys. km długości i ma zdaniem Arsenija Jaceniuka stanowić "realną granicę" pomiędzy dwoma państwami. Ukraina chce poprosić Unię Europejską o finansowe i koncepcyjne wsparcie w projektu.

Papież: nigdy więcej przemocy w rodzinie

Niech nigdy więcej nie będzie w rodzinach przemocy i podziałów - to słowa z modlitwy napisanej przez papieża Franciszka w intencji październikowego synodu biskupów o rodzinie. Watykan ogłosił w sobotę, że 28 września będzie dniem modlitw o powodzenie synodu.

Pierwsza dama Ukrainy: nasz syn walczy na wschodzie

- Mogę potwierdzić, że nasz najstarszy syn Ołeksij jest w strefie prowadzenia operacji antyterrorystycznej - powiedziała Maryna Poroszenko, pierwsza dama Ukrainy w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji 1+1. Od piątku w Donbasie trwa zawieszenie broni pomiędzy rebeliantami a stroną ukraińską.

"NATO jest gotowe umrzeć za Tallin"

NATO pokazało, że jest gotowe umrzeć za Tallin - takie jest według sobotniej włoskiej prasy przesłanie zakończonego w Walii szczytu Sojuszu. Zapadła na nim decyzja o wzmocnieniu paktu na wschodzie i utworzeniu koalicji przeciwko islamistom w Iraku.

Wzajemne oskarżenia w Donbasie: zostaliśmy ostrzelani mimo rozejmu

- Porozumienie o rozejmie na wschodzie Ukrainy nie jest przestrzegane w stopniu całkowitym, trwają ostrzały i starcia - powiedział tzw. premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko. Strona ukraińska zapewnia, że od czasu podpisania dokumentu żołnierze używają broni tylko wtedy, gdy muszą bronić się przed ostrzałami.

Wiele obietnic dla Polski, mało konkretów dla Ukrainy. Eksperci po szczycie NATO w Newport

Po zakończonym w piątek szczycie NATO w walijskim Newport, eksperci zgodnie przyznają, że w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie NATO przyjęło "solidny" plan działań, jak wzmocnić bezpieczeństwo swych wschodnich członków. Prezydent USA Barack Obama jest chwalony, że podczas wizyty w Tallinie, nie pozostawił wątpliwości, iż atak na jednego członka, choćby najmniejszego, jak leżąca na peryferiach NATO Estonia, oznacza atak na cały Sojusz. Te słowa znalazły potwierdzenie w dokumencie przyjętym na szczycie w Walii.

Wujek Herman i sowiecki balast. Szpiegowskie wojny Rosji z Estonią

Porwanie oficera estońskiego kontrwywiadu grozi największym od lat kryzysem na linii Moskwa - Tallin. To pierwszy tak brutalny incydent w wojnie wywiadów obu państw. Ta wojna trwa od momentu odzyskania przez Estonię niepodległości. Policja Bezpieczeństwa (KAPO) na brak zajęcia nie może narzekać. I może pochwalić się też sukcesami.