Obcokrajowcy na celowniku dżihadystów. Plaga porwań w Iraku

Rząd Indii nie jest jest w stanie skontaktować się z 40 pracownikami budowlanymi w irackim mieście Mosul. Jedna z głównych indyjskich gazet donosi, że zostali oni porwani. Z kolei w mieście Dor między Kirkukiem a prowincją Salah Ad-Din porwano kolejną grupę obywateli Turcji.

Londyn dopuszcza inwigilację serwisów społecznościowych

Inwigilacja portali społecznościowych Facebook i Twitter, serwisu YouTube oraz wyszukiwarki Google jest dopuszczalna, gdyż należą do firm zagranicznych, a brytyjskie prawo nie uznaje korzystania z ich usług za komunikację wewnątrz kraju - uważa brytyjskie MSW.

Kim na okręcie podwodnym. Radził kapitanowi, jak nawigować

Północnokoreańskie media opublikowały zdjęcia z kolejnej gospodarskiej wizyty wodza Kim Dzong Una. Uwieczniono na nich dyktatora pływającego wręcz zabytkowym okrętem podwodnym. To nadal duma floty Korei Północnej, niezwykle rzadko pokazywana.

Kijów prosi o pomoc na granicy. Nie kontroluje 200 km

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do Unii Europejskiej i USA o pomoc przy wzmocnieniu kontroli granicy z Rosją. Władze centralne nie kontrolują prawie 200 kilometrowego odcinka, przez który napływa wsparcie dla separatystów.

Czystka w irackiej armii. To kara za klęski w wojnie z ISIL

Premier Iraku Nuri al-Maliki zwolnił w czwartek czterech wysokich rangą dowódców sił zbrojnych za to, że nie potrafili powstrzymać ofensywy sunnickich dżihadystów w kraju, w tym w Mosulu - poinformował iracki rząd w oświadczeniu odczytanym w telewizji. Tymczasem Barack Obama zaprosił na rozmowy ws. form pomocy Irakowi liderów obu największych partii. Prowadzone są też rozmowy z Iranem.

Inspektorzy OPCW: W Syrii mógł być użyty chlor

Inspektorzy zaatakowani w maju w Syrii, kiedy sprawdzali doniesienia o atakach z użyciem chloru, dotarli do informacji wskazujących, że podobne chemikalia faktycznie zostały użyte - poinformowała we wtorek Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

"Mała Hawana" popiera poluzowanie sankcji wobec Kuby

Większość Amerykanów pochodzenia kubańskiego mieszkających w Miami, zwanym "Małą Hawaną", jest za poluzowaniem sankcji USA wobec komunistycznej Kuby - wynika z sondażu opublikowanego we wtorek przez Międzynarodowy Uniwersytet Florydy.

Turcja nakazuje mediom milczeć ws. porwanych w Iraku

Sąd w Ankarze nałożył we wtorek na wszystkie tureckie media zakaz informowania o 49 obywatelach Turcji uprowadzonych w ubiegłym tygodniu przez dżihadystów w Mosulu na północy Iraku. Sąd umotywował tę decyzję bezpieczeństwem zakładników.

Spór o granicę. W Rosji mówią o prowokacji ukraińskiej

Za prowokację uznała we wtorek przewodnicząca Rady Federacji (wyższa izba parlamentu Rosji) Walentina Matwijenko zapowiedzianą poprzedniego dnia przez ukraińską Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) jednostronną demarkację granicy Ukrainy z Federacją Rosyjską.

Ma 99 lat. Właśnie ukończyła gimnazjum

99-letnia mieszkanka Sardynii spełniła swoje życiowe marzenie i we wtorek otrzymała, po pomyślnym zdaniu egzaminów, świadectwo ukończenia gimnazjum. Nie mogła tego uczynić ponad 80 lat temu, bo musiała pracować w rodzinnym gospodarstwie przy zbiorze oliwek.

Bułgaria: przedterminowe wybory parlamentarne na jesieni

Przedterminowe wybory do parlamentu Bułgarii odbędą się między 28 września a 12 października - zdecydowała Konsultacyjna Rada Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie, w której składzie są premier, szefowie resortów siłowych i liderzy partii parlamentarnych.

Wybuch gazociągu na Ukrainie. Transportował rosyjski gaz na Zachód

W gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod na odcinku w rejonie łochwickim w obwodzie połtawskim na Ukrainie doszło do wybuchu gazu. Według świadków płomienie sięgały 200 m wysokości. Po kilku godzinach strażacy ugasili pożar. Gazociąg transportuje rosyjski gaz do krajów UE. Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow poinformował, że wybuch zostanie potraktowany jako prawdopodobny "akt terroru".

Socjaliści się poddają? "Nominacja dla Junckera niemal pewna"

Ustępujący szef socjaldemokratów w europarlamencie Hannes Swoboda jest przekonany, że w przyszłym tygodniu przywódcy państw UE nominują b. premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej - pomimo sprzeciwu Londynu.

Źródło w MON Rosji: Wojsko wraca na granicę z Ukrainą

Rosja przerzuca w rejon granicy z Ukrainą cztery batalionowe zgrupowania taktyczne 7. i 76. dywizji desantowo-szturmowej, 56. brygady desantowo-szturmowej i 19. samodzielnej brygady zmotoryzowanej - poinformował we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti". To kolejne doniesienia o zwiększaniu obecności wojskowej Rosji w rejonie konfliktu w Donbasie.

Papież znów potępia skorumpowanych polityków

Papież Franciszek przeprosił we wtorek podczas mszy w Domu Świętej Marty za korupcję i "zepsucie" niektórych duchownych i innych, którzy się tego dopuścili. Drugi dzień z rzędu papież mówił w homilii o skorumpowanych politykach, przedsiębiorcach i księżach.

Lider separatystów rozmawiał w Moskwie. O gospodarce

Jeden z przywódców separatystów prorosyjskich na wschodzie Ukrainy, Denys Puszylin z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, ogłosił we wtorek na konferencji prasowej w Moskwie, że rozmawiał z przedstawicielami władz Rosji o rozwoju gospodarki obwodu donieckiego.